Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Nowy Plac Wolności

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łodzianie uroczyście odebrali odnowiony Plac Wolności stanowiący symbol miasta.

Na mieszkańców Łodzi i okolic, którzy przyszli na otwarcie nowo wyremontowanej Ikony Łodzi - Placu Wolności - czekały liczne atrakcje, wycieczki z przewodnikiem i słodki poczęstunek. Największa kolejka ustawiła się do Muzeum Kanału „Dętka”, która tego dnia oferowała bezpłatne zwiedzanie unikatowych korytarzy dawnych kanałów deszczowych pod placem. Poza tym można było odwiedzić Muzeum Farmacji i Archiwum Państwowe, mieszczące się w budynku dawnego ratusza miejskiego, a także przejechać się zabytkową linią tramwajową. Mieszkańcy przybyli tłumnie, by na własne oczy zobaczyć jak plac wygląda po modernizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ten ośmiokątny plac rozpoczyna najsłynniejszą łódzką ulicę – Piotrkowską, a swoim kształtem wyróżnia się wśród podobnych polskich, a nawet światowych form urbanistycznych. Plac Wolności w nowej odsłonie jest bardziej zielony. Zostało tu zasadzonych ponad 60 drzew, kilka tysięcy krzewów oraz trawy i byliny. Zieleń otoczyła także plac zabaw, ze sprzętami dostosowanymi do potrzeb dzieci w różnym wieku. Atrakcją tej nowej miejskiej przestrzeni jest też odsłonięty kilka miesięcy temu pomnik - 600 kostek na 600. urodziny Łodzi. 

Reklama

Co ważne, na nowym placu, całkowite pierwszeństwo mają piesi, którzy mogą przechodzić przez wytyczone ulice wokół północnej części w każdym, dowolnym miejscu. Całkowicie zlikwidowane zostały tutaj parkingi, pojawiły się nowe przystanki tramwajowe, a wejście do Muzeum Kanału „Dętka” zyskało nowe szklane oblicze.

Remont rozpoczęto w kwietniu 2022 r. i pierwotnie miał zakończyć się do grudnia 2023r. Po opóźnieniach, nowo wyremontowany plac oddano do użytkowania 2 marca. Rewitalizacja tej części miasta kosztowała ok. 35,5 mln zł.

Początek istnienia Placu Wolności sięga lat 20. XIX wieku, kiedy to wytyczana była nowa osada sukiennicza, dająca początek wielkoprzemysłowej Łodzi. Ośmiokątny plac, położony na linii starego traktu piotrkowskiego (dziś ulicy Piotrkowskiej), nazwano Nowym Rynkiem, dla odróżnienia go od „Starego Rynku”, położonego kilkaset kilometrów na północ, gdzie znajdowało się dawne centrum rolniczej Łodzi. Przy Nowym Rynku ulokowane były pierwsze reprezentacyjne gmachy wczesnoprzemysłowej Łodzi: budynek ratusza (dziś siedziba Archiwum Państwowego) oraz kościół ewangelicki św. Trójcy. Tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. zmieniono nazwę – Nowy Rynek stał się Placem Wolności.

Rynek zyskał nowe oblicze w 1930 r., kiedy to odsłonięto na nim pomnik Tadeusza Kościuszki. Jednak obecny monument został postawiony na nowo już po wojnie, gdyż Niemcy zburzyli go w pierwszych dniach okupacji.

2024-03-05 06:30

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Rada Społeczna przy Arcybiskupie Łódzkim

[ TEMATY ]

Łódź

arcybiskup

HENRYK TOMCZYK

Na początku stycznia ma rozpocząć działalność Rada Społeczna przy Arcybiskupie Łódzkim. Będzie ona złożona z kilkunastu osób, autorytetów ze świata nauki i kultury. Rada będzie zabierać głos w sprawach istotnych dla Łodzi, regionu i Polski.

CZYTAJ DALEJ

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

2024-04-12 22:15

[ TEMATY ]

wywiad

Adobe Stock

Aby zrozumieć lepiej to, co się stało z ks. Olszewskim publikujemy rozmowę z mecenasem Wąsowskim.

We wtorek 26 marca ks. Michał Olszewski, sercanin, został zatrzymany. Tego samego dnia funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli do trzech domów należących do sercanów. Jak poinformował Włodzimierz Płatek, rzecznik zgromadzenia „Funkcjonariusze ABW przyszli i prowadzili czynności w Warszawie, w Stopnicy i w Stadnikach. Tam były czasowe miejsca, gdzie Fundacja Profeto prowadziła swoją działalność. Natomiast miejscem realnego funkcjonowania tej Fundacji dzisiaj są Stadniki”. Ks. Płatek dodał, że w Warszawie i Stopnicy czynności trwały krótko, bo nie było tam żadnych materiałów, a w Stadnikach funkcjonariusze ABW przebywali od rana do godz. 15.00.

CZYTAJ DALEJ

Watykan protestuje przeciw skazaniu kard. Ouelleta przez francuski sąd

2024-04-13 16:27

Wikipedia

Kard. Marc Ouellet

Kard. Marc Ouellet

Sekretariat Stanu wystosował „notę werbalną” do ambasady Francji przy Stolicy Apostolskiej protestując przeciwko wyrokowi francuskiego sądu ingerującego w dziedzinę zastrzeżoną wyłącznie postępowaniu kanonicznemu - stwierdził dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni. Został on poproszony przez kilku dziennikarzy o komentarz w sprawie Sabine de la Valette, byłej siostry Marie Ferréol. Francuski sąd w Lorient, w Bretanii, orzekł 3 kwietnia wysoką karę grzywny - 200 tys. euro wobec byłego prefekta Dykasterii ds. Biskupów kard. Marca Ouelleta, siostry ze Zgromadzenia Dominikanek Ducha Świętego w Pontcallec oraz dwojga wizytatorów apostolskich, ks. Jeana-Charlesa Naulta i siostry Maylis Desjobert za bezprawne jego zdaniem wydalenie Sabine Baudin de la Valette.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, podkreślił że:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję