Reklama

Serwis lubelski

27 października br., odbyło się skupienie sióstr przełożonych Zgromadzeń Zakonnych Żeńskich Archidiecezji Lubelskiej. Tradycyjnie w programie były: konferencja, komunikaty ks. J. Szczypy i Siostry Referentki Diecezjalnej, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Różaniec - Tajemnice Światła, oraz punkt kulminacyjny - Msza św.
Tym razem na to modlitewne spotkanie została zaproszona m. Krystyna Dębowska z bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. M. Krystyna przez 12 lat pełniła funkcję przełożonej generalnej swojego Zgromadzenia oraz pracowała w konsulcie Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Żeńskich w Warszawie. Uczestniczyła w dwóch Synodach Biskupów w Rzymie: o formacji kapłańskiej w 1990 r., i o życiu konsekrowanym w 1994 r. Teraz zaś m. Krystyna jest pracownikiem biura historycznego przy Konsulcie Wyższych Przełożonych i zajmuje się historią zgromadzeń żeńskich. Jednocześnie jest przewodniczącą Komisji Życia Konsekrowanego przy konsulcie Zgromadzeń Zakonnych Żeńskich.
W naszej archidiecezji m. Krystyna gościła po raz pierwszy. Podczas wygłoszonej konferencji zaprezentowała Siostrom nowy dokument Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego: Rozpocząć na nowo od Chrystusa. Wnikliwie go analizując ukazała istotę tego dokumentu, w którym pokazana jest wartość życia konsekrowanego i jego zadania we współczesnym świecie. Podczas drugiego spotkania, zarówno Matka jak i Siostry dzieliły się radościami i trudnościami, jakie napotyka życie konsekrowane w dzisiejszym świecie. Po tym spotkaniu była okazja do modlitewnej refleksji przed Najświętszym Sakramentem.

W dniach 8-9 listopada odbył się Zjazd Dziekanów Wydziałów Teologicznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W spotkaniu uczestniczyli dziekani polskich akredytowanych wydziałów teologicznych (KUL, UAM, UO, UKSW, PAT, PWT i UWM) i przygotowujących się do akredytacji (Bobolanum, UMK, US, Ignacjanum, Sekcja Jana Chrzciciela Warszawa, WT Tarnów i WT Radom) oraz dziekani wydziałów teologicznych z Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy.

Reklama

W dniach 8-11 listopada w Kazimierzu Dolnym n. Wisłą miała miejsce konferencja pt.: Filozofia XX wieku - próba podsumowania. Omawiane były m.in. zagadnienia etyki, egzystencjalizmu, postmodernizmu, pragmatyzmu, filozofii analitycznej, filozofii religii i fenomenologii. Dyskutowano również o tym, jaka jest filozofia na początku XXI w.

14 listopada br. zmarł w 66. roku życia i 43. roku kapłaństwa śp. ks. Józef Kras, kapelan honorowy Ojca Świętego, kanonik gremialny Kapituły Archikatedralnej w Lublinie, doktor teologii. Zmarły urodził się 27 marca 1937 r. we Frampolu (obecnie diecezja zamojsko-lubaczowska), święcenia kapłańskie przyjął 18 kwietnia 1960 r. w Lublinie. Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie (1960-63) i parafii archikatedralnej (1966-85). W latach 1985-1997 był rektorem kościoła pw. Świętego Ducha w Lublinie i dziekanem dekanatu Lublin-Śródmieście (w latach 1982-85 wicedziekanem tego dekanatu). Zmarły pracował w różnych agendach Kurii Diecezjalnej, a następnie Kurii Metropolitalnej: w latach 1986-94 był wizytatorem diecezjalnym, w latach 1991-95 był członkiem Rady do Spraw Ekonomicznych, w latach 1992-1997 był przewodniczącym Wydziału Duszpasterstwa, w latach 1994-97 był członkiem Rady Programowej Katolickiego Radia Lublin, od 1997 r. był członkiem Rady Funduszu Obrony Życia i przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji do Spraw Ewangelizacji. Był także kapelanem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Prawników Polskich (od 1992) oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa (od 1998). W latach 1963-99 odbył studia specjalistyczne w KUL w zakresie teologii uwieńczone doktoratem, a od roku 1975 był wykładowcą teologii dogmatycznej na Wydziale Teologii KUL. Pogrzeb odbył się dnia 19 listopada 2002 r.

19 listopada w archikatedrze, pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego, odbyła się Msza św. o pomyślność nowej Rady Miejskiej i wszystkich członków naszej lokalnej społeczności samorządowej.

21 listopada odbyła się konferencja pt.: Zmiana - jako czynnik rozwoju organizacji. Organizacje rozwijają się, gdy nadchodzą zmiany. Jakie są megatrendy w zakresie zmian w ujęciu globalnym i lokalnym, czego należy się spodziewać w świetle integracji z Unią Europejską? Jak wyglądają polskie doświadczenia w zakresie wprowadzania zmian (w różnych sektorach gospodarki, organizacjach non-profit)? Zmiany należy przewidywać, wprowadzać i sprawdzać. Jakie są metody ich projektowania i mierzenia na rynku kapitałowym? - to kilka zagadnień, jakie zostały omówione w czasie konferencji. Spotkanie, zorganizowano dla uczczenia 5. rocznicy powstania Instytutu Zarządzania i Marketingu oraz Koła Naukowego Studentów Zarządzania i Marketingu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Oficjalna piosenka Euro 2020

2021-06-11 11:05

[ TEMATY ]

Euro 2020

Youtube.com

Jak każdy turniej, również UEFA Euro 2020 ma oficjalną piosenkę. Utwór "We Are The People" stworzyli Bono i The Edge z U2 oraz DJ Martin Garrix.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję