Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Świątynia konsekrowana

22 października bp T. Rakoczy konsekrował kościół Matki Bożej Bolesnej w Brzeszczach-Jawiszowicach. Jest to 76. świątynia poświęcona przez biskupa ordynariusza w 20-letniej historii bielsko-żywieckiego Kościoła

Liturgię Eucharystii razem z biskupem celebrowali m.in.: budowniczy kościoła ks. Edward Baniak wraz z obecnym proboszczem ks. kan. Franciszkiem Janczym, byli duszpasterze jawiszowickiej wspólnoty, kapłani dekanatu oraz pochodzący z parafii duchowni. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele grup i wspólnot działających w parafii, górnicy i licznie zgromadzeni wierni. Liturgię ubogacał śpiewem parafialny chór „Canticum Novum”.

W homilii bp Rakoczy przypomniał wieloletnie starania mieszkańców powstałych w Brzeszczach osiedli o budowę nowego kościoła. Podziękował także wszystkim za zapał i zaangażowanie w tym dziele. - Budowa świątyni wymaga wielkiego zespołowego działania wielu ludzi oraz instytucji. Dziękuję każdemu za udział w długim procesie wznoszenia i ozdobienia tego kościoła - mówił do zgromadzonych wiernych bp Rakoczy. Przywołując zmarłych członków parafialnej wspólnoty, podkreślił wartość ich świadectwa wiary owocującej do dziś. - To z ich wiary i świadectwa życia wyrosła ta świątynia, bo bez wiary minionych pokoleń nie byłoby ani tej parafii, ani świątyni. Prośmy Boga aby stale umacniał w nas wiarę przodków - dodał hierarcha.

Reklama

Po homilii odbył się obrzęd konsekracji. Biskup namaścił poświęconym olejem mensę ołtarza oraz kamienie apostolskie zwane potocznie zacheuszkami. Następnie na ołtarzu zapalono pięć kadzielnic przyniesionych przez przedstawicieli parafian. Obrzęd zwieńczyło zapalenie światła symbolizującego Chrystusa.

W latach 60. ubiegłego stulecia w Brzeszczach powstały nowe osiedla zamieszkałe m.in. przez pracujących w pobliskiej kopalni węgla górników. Mieszkańcy przez długie lata starali się o zezwolenie na budowę kościoła. Ostatecznie zgodę uzyskano w 1980 r. W tym samym roku kard. Macharski dokonał aktu poświęcenia krzyża na placu budowy. 23 czerwca 1983 r. metropolita krakowski erygował parafię, której proboszczem został ks. Edward Baniak. 6 lat później posługę tę przejął ks. Jan Zając, od 1994 r. urząd ten sprawuje ks. kan. Franciszek Janczy. Na przestrzeni minionych trzech dekad w parafii Matki Bożej Bolesnej pracowało w sumie 31 kapłanów.

1 czerwca 2011 r. parafia, jako pierwsza w diecezji bielsko-żywieckiej i jedna z pierwszych Polsce, otrzymała relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Wspólnota otrzymała też od biskupa pozwolenie na drugi odpust parafialny ku czci bł. Karola Wojtyły.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poświęcenie kościoła pw. św. Mikołaja w Szczecinie

[ TEMATY ]

konsekracja

Szczecin

KS. ROBERT GOŁĘBIOWSKI

Archidiecezja szczecińsko-kamieńska przez powojenne lata kształtowania nowych struktur posługiwania nieustannie stała przed trudnym, ale zarazem błogosławionym wyzwaniem odbudowy, rekonstrukcji czy wznoszenia od podstaw licznych świątyń. Szczególnie stolica metropolii - Szczecin - dotąd stara się o to, by idąc za rozwojem industrialnym, nadążyć także z zaspokojeniem potrzeb duchowych w postaci budowy nowych świątyń, ale także w tej konsekwencji mieści chęć powrotu do historycznej przeszłości, w której warto uświadomić sobie dziedzictwo architektury sakralnej, która dominowała w Szczecinie w minionych wiekach. Taka piękna wymowa streściła się w podniosłej uroczystości poświęcenia nowego kościoła pw. św. Mikołaja, który wzniesiony został przy ul. Golisza.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy w tej samej łodzi – Caritas wobec migrantów i uchodźców

2021-09-23 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

migranci

Materiały prasowe Caritas Polska

„Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele 26 września. Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska.

W liczącym blisko 280 tys. mieszkańców Groznym emerytowana księgowa Zulay i młoda nauczycielka Raisa nigdy się nie spotkały. Dziś mijają się na schodach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Raisa jest w Polsce od 2011 r., Zulay przyjechała rok później. Wojna w Czeczenii była już wówczas od kilku lat oficjalnie zakończona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję