Reklama

Duchowość współczesnej kobiety

"Macierzyńska duchowość kobiet powinna przeniknąć świat" - mówiła podczas spotkania w płockim Seminarium Alina Petrowa-Wasilewicz z KAI. Wystąpienie Prelegentki poświęcone było świętości kobiet, wykonujących swe codzienne obowiązki.
Prelegentka zaznaczyła, że współczesny świat stwarza wyjątkowo niekorzystne warunki do rozwoju duchowego kobiet. Za jedno z poważnych zagrożeń uznała zmiany w mentalności kobiet powodowane "swoistą mantrą samorealizacji i sukcesu", prezentowaną przez kolorowe pisma kobiece. "Siła rażenia tej prasy jest ogromna i nie ma sposobu, by nie oddziaływała ona na świadomość i widzenie świata u kobiet. Tradycyjne kobiece zajęcia uznane zostały za przekleństwo, ważne jest zaś tylko to, co dzieje się w świetle jupiterów" - mówiła.
Dziennikarka KAI przypomniała, że przez wieki właśnie owe kobiece zajęcia dawały przestrzeń do rozwoju duchowości katoliczek. "Kobiety wykonywały niewdzięczną pracę, były jednak ukrytym mechanizmem każdej cywilizacji. Codzienna praca stwarzała rytm dla modlitwy i kontemplacji - mogły modlić się, nie przerywając pracy. Nie mam wątpliwości, że niebo wypełnia miliony kucharek, żon i matek" - powiedziała Alina Petrowa-Wasilewicz. Przywołując postaci św. Teresy z Lisieux, św. Anieli Salawy czy św. Faustyny, przypomniała również zwyczajne kobiety, które przez codzienną pracę osiągnęły świętość.
Poszukując odpowiedzi na pytanie o świętość kobiet, które "wyszły z czterech ścian domu", Prelegentka przywołała myśli Jana Pawła II zawarte w liście apostolskim Mulieris dignitatem. "Wydaje się, że Ojciec Święty chce, aby miliony kobiet nasyciły swe środowiska macierzyństwem, nie akceptując bezkrytycznie reguł świata mężczyzn. To, co do tej pory zamknięte było w czterech ścianach, winno zatem przeniknąć świat. Tym poszukiwaniom powinna patronować Matka Boża: kobieta wiary, milczenia i słuchania" - mówiła dziennikarka. Zaproponowała również, by "ochrzcić" modne hasła: sukcesu i samorealizacji, pokazując, że można osiągnąć sukces np. wychowując dzieci i zrealizować się - służąc rodzinie. Odnosząc się do specyficznie kobiecego pragnienia bycia piękną, Prelegentka zaproponowała, by uczyć kobiety osiągania duchowego piękna przez wierne wypełnianie swojego życiowego powołania. Za ważne uznała też odkrywanie oblubieńczej miłości Chrystusa do człowieka. Podsumowując swe wystąpienie, Prelegentka zaznaczyła, że brak jest solidnej syntezy nt. duchowości współczesnej kobiety, porównywalnej z tą, jaką zostawiła św. Teresa z Lisieux w swej Małej drodze. "Refleksje o duchowości współczesnych kobiet należałoby usystematyzować, ponieważ obecny styl życia kobiet będzie trwał prawdopodobnie bardzo długo" - mówiła Alina Petrowa-Wasilewicz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wpatrzeni w "ideał miłości" - pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2021-06-12 17:40

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Osobowicka

Matka Boża Osobowicka

Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka pielgrzymowali po raz 29., z kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu na Święte Wzgórze na wrocławskich Osobowicach, gdzie znajduje się kaplica pw. Nawiedzenia NMP.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9:30. Pielgrzymi, idąc do miejsca, gdzie czczona jest Matka Boża Osobowicka przeszli m.in. przez Most Milenijny. W trakcie drogi odmówiona została modlitwa różańcowa. Po przyjściu na miejsce pątnicy odprawili Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja katowicka: Proboszczowie przechodzący na emeryturę

2021-06-08 08:47

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katowice

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezjakatowicka.pl

Metropolita katowicki spotkał się w Kurii Metropolitalnej z proboszczami przechodzącymi w tym roku na emeryturę. W spotkaniu, które odbyło się w dwóch grupach, uczestniczył także kanclerz kurii ks. Jan Smolec.

Podczas spotkania proboszczowie dzielili się swoim doświadczeniem. Na zakończenie z rąk arcybiskupa i kanclerza kurii otrzymali dekrety zwalniające ich z dniem 31 lipca z funkcji proboszczów. W tym roku jest ich 19.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Walia - Szwajcaria 1:1

2021-06-12 18:37

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

Grupa A: Walia - Szwajcaria 1:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Breel Embolo (49), 1:1 Kieffer Moore (74).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję