Reklama

Rodzinnie w Kąśnej Dolnej

Integracja przez sztukę

Ponad 30 osób skorzystało z oferty Stowarzyszenia ICH LEPSZE JUTRO i postanowiło wziąć udział w projekcie „Integracja poprzez sztukę. Warsztaty oraz koncert integracyjny w kompleksie I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej”.

Do malowniczej Kąśnej Dolnej k. Ciężkowic przyjechały na 3 dni rodziny, w których wystąpił problem niepełnosprawności, oraz rodziny działające na rzecz poprawy jakości życia dzieci z niepełną sprawnością. Miejscem pobytu był Dom Pracy Twórczej i dworek Ignacego Jana Paderewskiego. Pierwszy dzień wypełniła integracja rodziców przy stole, poznanie warsztatu plastycznego, sposób wykorzystania materiałów. Zorganizowano też ciekawe zajęcia dla dzieci. W drugim dniu uczestnicy zajęli się tworzeniem wstęgi czasu, komnaty motyli i tańcem na płótnach. Rodzice wykonali dla swoich dzieci wstęgę czasu, która będzie wykorzystywana na zajęciach w Stowarzyszeniu ICH LEPSZE JUTRO. Na obrazach przedstawiono m.in. wyłanianie się świata z otchłani, wodę, lądy i morza, dzień, noc, zwierzęta, człowieka. Najwięcej emocji przyniosło ozdabianie wieloformatowych płócien, odbijanie na nich stóp, także w czasie tańca.

Reklama

Z kolei koncert „Rodzinne muzykowanie” i wernisaż wystawy były kulminacyjnym punktem ostatniego dnia warsztatów. Przed publicznością licznie zgromadzoną w dworku wystąpiła rodzina Bałabanów - tata Lech (altówka), mama Agnieszka (wiolonczela) oraz synowie Wiktor i Jan (skrzypce). W programie znalazły się utwory Jana Sebastiana Bacha i Antoniego Dworzaka. W przerwie koncertu odbył się wernisaż wystawy, która powstała w czasie projektu.

Koncert i ekspozycja były okazją do prezentacji aktywności plastycznej oraz zainteresowania twórczością osób niepełnosprawnych i ich funkcjonowaniem jako grupy społecznej. Dla uczestników warsztatów wyjazd do Kąśnej Dolnej stał się ambitną formą animacji wielopokoleniowej, a wspólne uczestniczenie w koncercie finałowym przyczyniło się do kreowania postaw tolerancji i wzmacniania wartości różnorodności społeczeństwa.

Projekt zrealizowano jako zadanie publiczne województwa małopolskiego w dziedzinie kultury w 2012 r. - „Mecenat Małopolski”, przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

2012-11-06 08:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję