Reklama

Niedziela Łódzka

Patronat, który zobowiązuje

Niedziela łódzka 46/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

patron

Archiwum Urzędu Miasta Bełchatów

Uroczystości rozpoczęły się procesją do ołtarza polowego

Uroczystości rozpoczęły się procesją do ołtarza polowego

Uroczystości religijne związane z ogłoszeniem bł. Jana Pawła II patronem Bełchatowa poprzedziła nadzwyczajna sesja Rady Miasta, w której uczestniczyli m.in.: abp Marek Jędraszewski, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej - ks. prał. Jarosław Pater, dziekan bełchatowski - ks. prał. Janusz Krakowiak, przewodnicząca Rady Miasta - Ewa Skorupa, prezydent miasta Bełchatowa - Marek Chrzanowski.

Ogłoszenie bł. Jana Pawła II patronem miasta i wprowadzenie jego relikwii do kościoła farnego zwieńczyły VIII Bełchatowskie Dni Papieskie. W ich ramach odsłonięto również papieskie popiersie, dar artystów z węgierskiego miasta Csongrad.

Reklama

Msza św. koncelebrowana w intencji bełchatowian, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, zgromadziła w ogrodach parafii farnej kilka tysięcy mieszkańców miasta. W Liturgii uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych. Obecny był bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego. Przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych miasta Bełchatowa i powiatu bełchatowskiego, a także goście z partnerskiego miasta Csongrad. Wśród delegacji reprezentujących różne środowiska Bełchatowa wyróżniał się stan górniczy. Poczty sztandarowe wystawiły m.in.: służby mundurowe, związki, organizacje, stowarzyszenia, szkoły. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”.

W procesji do ołtarza polowego Metropolicie łódzkiemu oraz kapłanom asystowały poczty sztandarowe. Na początku orszaku niesiono krzyż, a na końcu - proboszcz parafii farnej ks. prał. Janusz Krakowiak szedł z relikwiami bł. Jana Pawła II.

Zgromadzonych powitał ks. prał. Krakowiak, a następnie abp Marek Jędraszewski ogłosił decyzję Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanawiającą bł. Jana Pawła patronem Bełchatowa.

Świadek wiary, obrońca człowieka

Reklama

W homilii abp Marek Jędraszewski nawiązał m.in. do przepowiedni św. Malachiasza - De labore Solis (z pracy Słońca) - odnoszącej się do Jana Pawła II. Metropolita łódzki mówił, że Papież Polak był na pewno, w jakiejś mierze, słońcem dla współczesnego świata, dla przełomu wieków i tysiącleci. Jednakże za autorytetem i niekwestionowaną przez nikogo wielkością krył się ogromny trud - służby słowa głoszącego pokój, przebaczenie i miłosierdzie. Każdą chwilę Jan Paweł II poświęcał żarliwej modlitwie. Dla tych, którzy mieli szczęście być blisko niego, było widoczne, jak ukradkiem wyjmuje różaniec i się modli. Był jakby nieobecny, ale jednocześnie bardzo uważny i wrażliwy wobec tego, co się wokół niego działo i co do niego mówiono.

Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że podczas swych pielgrzymek Jan Paweł II ukazywał się światu jako rzecznik praw człowieka, a także obrońca wolności i prawa do życia. Polacy mają pod tym względem szczególne powody do wdzięczności. Począwszy od niezwykłej modlitwy na warszawskim pl. Zwycięstwa w czerwcu 1979 r., gdy prosił, aby Duch Święty zstąpił na tę ziemię i przemienił jej oblicze. Przemiany, które zachodziły w wielu krajach, miały miejsce dlatego, że nie wstydził się bronić najsłabszych, pokrzywdzonych, odrzuconych, których wielcy tego świata pozbawili prawa do głosu.

Od początku pontyfikatu Jan Paweł II był też papieżem ludzi chorych. Zwracał się do nich z miłością i serdecznością, błogosławił im. Kiedy Pan Bóg odbierał mu po kolei to wszystko, czym zachwycał świat i zdobywał go dla siebie: sprawność fizyczną, piękny głos, pozostał mu jedynie gest błogosławieństwa, który pamiętamy z Wielkanocy 2005 r., a który był jednocześnie gestem pożegnania z nami.

My, którzy zostaliśmy, mamy szczególny obowiązek pamiętać o Janie Pawle II i z powagą traktować słowa, które do nas kierował. Przyszłość Europy, Polski, a także Bełchatowa zależy od tego, w jaki sposób przyjmiemy dzisiaj moc słów, z którymi Jan Paweł II zwracał się do świata na początku swego pontyfikatu - 22 października 1978 r. na Placu św. Piotra: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. „Nie bójcie się tych drzwi otwierać, bo jedynie Chrystus wie, co kryje się w sercu człowieka. Jedynie On, który oddał za nas swoje życie, ma prawo oczekiwać choć cząstki tej miłości, która przewyższa nasz egoizm i sprawia, że świat może się stać bardziej ludzki” - zakończył abp Marek Jędraszewski.

Po Mszy św. wszyscy jej uczestnicy mogli ucałować relikwie bł. Jana Pawła II.

Z woli mieszkańców

- Ten dzień przechodzi do historii Bełchatowa. Jest bowiem jednym z najważniejszych w historii naszego miasta - mówił prezydent Marek Chrzanowski, dziękując za ustanowienie Jana Pawła II patronem Bełchatowa. - To wyróżnienie zostanie przez nas wszystkich potraktowane jako wezwanie, aby sprostać temu, że jesteśmy miastem, któremu patronuje ten wielki człowiek - podkreślał Prezydent.

- Ogłoszenie bł. Jana Pawła II patronem miasta Bełchatowa jest spełnieniem woli jego mieszkańców - stwierdził ks. prał. Janusz Krakowiak. Pod petycją w tej sprawie podpisało się dwa tysiące wiernych - dodał.

Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Bełchatowie Leszek Szczepaniak przypomniał: - Wystąpiliśmy z inicjatywą ustanowienia bł. Jana Pawła II patronem Bełchatowa, ponieważ uważamy, że zasługuje na to w sposób szczególny. Inicjatywa spotkała się z aprobatą mieszkańców miasta, władz samorządowych i samej Stolicy Apostolskiej. Cieszymy się, że znajdujemy się w gronie miast, które posiadają bł. Jana Pawła II za patrona. Dołożymy wszelkich starań, by podołać wyzwaniu i odpowiedzialności, jakie teraz na nas spoczywają”.

Oby wszyscy mieszkańcy Bełchatowa trafnie rozpoznali możliwości oraz wezwania, jakie przynosi ze sobą patronat Jana Pawła II i odważnie, z wiarą, a także z nadzieją zechcieli podjąć trud ich realizacji.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o nim jest wśród nas

Niedziela sandomierska 45/2012, str. 1, 6

[ TEMATY ]

szkoła

misje

Jan Paweł II

Ks. Adam Stachowicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz święci tablicę w Szkole Podstawowej w Świniarach, która przyjęła imię bł. Jana Pawła II

Bp Krzysztof Nitkiewicz święci tablicę w Szkole Podstawowej w Świniarach, która przyjęła imię bł. Jana Pawła II

Dziś, gdy w kalendarzu natrafiamy na imieniny Karola, naszą myśl kierujemy ku wielkiemu Karolowi Wojtyle - Janowi Pawłowi II. Dziś to właśnie obchodziłby swoje imieniny.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję