Reklama

Z Maryją ku pogłębionej wierze

List pasterski na Adwent

Niedziela przemyska 49/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Diecezjanie,

Adwent, który przeżywamy przygotowuje nas na spotkanie z przychodzącym na świat Zbawicielem. Prorok powie o Nim, że to Emanuel tzn. Bóg z nami. On chce być blisko nas, a przez szukanie i spotykanie Go, pogłębia się z Nim nasza znajomość. W Adwencie Maryja prowadzi nas do Jezusa w szczególny sposób i dlatego dzieci i starsi biorą udział w roratniej Mszy św., podczas której ozdobiona świeca symbolizuje Jej obecność przy Panu Jezusie.

Jest jeszcze jeden bardzo święty człowiek, który w Adwencie przygotowuje ludzi na spotkanie z Jezusem. Jego metoda przepowiadania jest bardzo dziwna. Żaden specjalista od wygrywania plebiscytów ani pozyskiwania wyborców by jej nie zalecił. Św. Jan Chrzciciel - bo o nim mowa - głosił takie oto słowa: nawróćcie się. Domagał się, aby ludzie zmienili życie i wydali godny owoc nawrócenia. Niekiedy posługiwał się bardzo dosadnymi słowami w upominaniu grzesznych słuchaczy, a mimo to cała okolica szła za nim. Jak wytłumaczyć tę popularność wymagającego mówcy? Św. Mateusz ewangelista mówi mimochodem, że Jan nosił pokutne odzienie i surowo pościł, jedząc tylko to, co znalazł w lesie. Wiarę swoją w Mesjasza potwierdzał wyrzeczeniem i przez pokutę, duchowo przygotowywał się na spotkanie z Jezusem. Ewangelia opisuje piękną scenę pokornego spotkania tych dwóch niezwykłych osób: Jezusa i Jana Chrzciciela.

Nie lekceważmy umartwienia, wyrzeczenia i postu w przygotowaniu do Świąt. Duchowa ofiara i post w dzisiejszym konsumpcyjnym świecie ma ważny wpływ na kształcenie charakteru i wyprasza dodatkową Bożą pomoc w trudnych sprawach. Dlatego wszyscy chętnie podejmiemy ogłoszony przez Ojca Świętego na dzień 14 grudnia ścisły post, aby wyprosić pokój zagrożonemu nienawiścią i wojną światu oraz przebaczenie i miłość braterską.

W Adwencie rozpoczynamy też nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Będziemy w dalszym ciągu realizować zadania, jakie Papież nam na ten rok wyznacza tzn. POZNAĆ JEZUSA lepiej i bliżej, dzięki lekturze Pisma Świętego w rodzinach, co wielokrotnie mieliśmy okazję już przypominać. Przez poznanie mądrości i dobroci Jezusa może i my staniemy się lepsi i odważniejsi w zachowaniu przykazań, zgodnie ze wskazaniem Pisma Świętego, że: bojaźń Boża początkiem mądrości (por. Ps 111, 10).

Poznawać Jezusa trzeba nieustannie, bo jest obecny w Eucharystii, w Ewangelii i tam, gdzie dwóch albo trzech modli się w Jego imię. Jest On także obecny w ubogim, chorym, głodnym, uwięzionym. Pomagając tym ludziom i my poznajemy w nich Jezusa biednego, upokorzonego, oczekującego pomocy. On sam, przez łaskę uświęcającą, doprowadzi nas do zjednoczenia z Bogiem, które trwać będzie i po śmierci.

W poznawaniu Jezusa najskuteczniej pomóc nam może Kościół, który wskazuje na Maryję i Józefa w Betlejem oraz prowadzi na górę Kalwarię, gdzie także była Jego Matka. Jezus przekazał Ją Apostołom i nam.

Drodzy Bracia i Siostry,

Pragnę podzielić się z Wami radosną wiadomością, że 24 sierpnia 2002 r. przybędzie do nas szczególny znak maryjnej obecności: kopia cudownego Obrazu Jasnogórskiego i odbędzie pielgrzymkę czyli peregrynację po wszystkich parafiach archidiecezji.

Jestem przekonany, że pobożność maryjna jest najłatwiejszą drogą do pogłębienia wiary i uruchomienia w sobie motywów do naśladowania ufności, poświęcenia, dobroci i miłości, którą Maryja okazywała Jezusowi i ludziom.

Do spotkania z przychodzącą przez Maryję łaską Pana trzeba się dobrze przygotować przez modlitwę i dary duchowe. W grudniu rozpocznie się trwająca 9 miesięcy nowenna przed rozpoczęciem peregrynacji. Temat do refleksji i modlitwy brzmi: Nie lękajcie się świętości. Odpowiedzialnymi za jego realizację będą wszyscy, zaś za oprawę liturgiczną szczególnie OAZA i Ruch Apostolstwa Młodzieży. Pamiętajmy, że każdy chrześcijanin wezwany jest do świętości, czyli życia w łasce uświęcającej i pełnienia woli Bożej w miejscu swego życia i posłannictwa.

W styczniu 2002 r. uwzględniamy Wdzięczność za dar macierzyństwa i ojcostwa - odpowiedzialni tu będą członkowie parafialnej Rady Duszpasterskiej, wśród których nie brak ojców i matek. Niech omadlają sprawy, które znają z własnego życia, naświetlając je tak, jak oceniają w sumieniu. Najlepszy dzień na tę modlitwę to 1 stycznia, ale zachęcam do niej przez cały miesiąc.

W lutym intencja modlitwy brzmi: Naszą troskę o wychowanie dzieci powierzamy Jezusowi i Maryi - odpowiedzialni za przewodniczenie modlitwom będą Służby Liturgiczne Ołtarza i Dzieło Pomocy Powołaniom.

W marcu wraz z Matką Bożą Bolesną chcemy pójść za Chrystusem dźwigającym krzyż. Modlitwę te niech przygotują członkowie parafialnych zespołów charytatywnych i szkolnych kół Caritas. Tematem będzie: Spotkanie z Matką na krzyżowej drodze Jezusa.

Nie będę ze względu na oszczędność czasu wyliczał tematów dalszych miesięcy, bo zostaną przesłane do księży proboszczów. Koniecznie jednak chcę powiedzieć o bardzo ważnym - wprost najważniejszym - elemencie naszego przygotowania duchowego. Bez czynów z wiary nie poznamy prawdziwego Jezusa, który jest nauczycielem i prawodawcą. To On zostawił nam naukę piękną i wymagającą. Domagał się miłości Boga i każdego człowieka. Zbierajmy przeto na Peregrynację czyny miłości, ale nie mówmy o nich ludziom. Anonimowo zapisywać będziemy te dary duchowe na specjalnych kartkach i w dniu przybycia Matki Bożej złożymy je w darze naszej Pani Jasnogórskiej.

Tuż po pożegnaniu Obrazu Nawiedzenia rozpocznie się w każdej parafii "peregrynacja mniejsza" obrazu maryjnego po rodzinach i domach, poczynając od plebanii. Chodzić tu będzie także o modlitwę rodzinną i dary duchowe, a nie ofiary pieniężne czy materialne.

Jak widzicie, przejdzie przez archidiecezję wielka fala modlitwy, a ufam, że nikt się nie oprze dobrym oczom naszej Matki i oczyszczonym w spowiedzi sercem zaprosi Jezusa i Maryję pod swój dach. Całodobowa modlitwa będzie dłuższym trwaniem przed Bogiem i przygotowaniem na ostateczne z Nim kiedyś spotkanie. Dzień ten nadejdzie na pewno, warto się do niego powoli przygotowywać.

Chciałbym dodać, że widzę wielką siłę w odrodzonym przez modlitwę naszym narodzie. Ostatnio został poważnie osłabiony jego duch i twórczy zapał. Następne lata przyniosą nowe problemy: pogłębiający się kryzys i bezrobocie, liberalizm moralny, osłabienie więzi rodzinnych, kryzys rolnictwa i pęd, bez należytego przygotowania, do struktur międzynarodowych, tudzież inne wyzwania. Żadne z nich nie jest straszne, wszystkie są do rozwiązania jeśli naród będzie zjednoczony w wierze, przy Jezusie i Maryi we wspólnocie Kościoła.

Maryjo Królowo Polski, Maryjo Matko Jezusa i nasza, jestem przy Tobie, pamiętam, czekam i czuwam.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: W jakiego Boga wierzę?

2024-05-24 08:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jeżeli czasem czujesz się jak chrześcijanin na cyrkowej arenie Nerona, jeżeli czujesz, że padasz i nie ma dla ciebie szansy, to wyobraź sobie, że nagle z trybuny na arenę wchodzi ktoś – ktoś, kto chce Ci pomóc i Cię uratować.

Taka historia wydarzyła się naprawdę i to całkiem niedawno – ojciec wszedł na stadion, aby uratować syna. Ta historia dzieje się także każdego dnia. Nasz Bóg Ojciec schodzi z trybuny, by być blisko, by nas podnosić, by nas prowadzić. Co oznacza, że "Bóg jest straszliwy" – to nie tylko przerażenie, ale głęboki respekt i podziw, podobny do tego, jaki budzą majestatyczne Tatry. Boża wszechmoc, choć budzi lęk, jest również pełna miłości i troski. Poruszająca jest historia sprintera Dereka Redmonda, który doznał kontuzji podczas biegu, a jego ojciec wkroczył na tor, aby pomóc mu ukończyć wyścig. To obraz tego, jak Bóg, nasz wszechpotężny Ojciec, wspiera nas w najtrudniejszych chwilach. Odcinek ten porusza również temat Bożego dziedzictwa, o którym mówi święty Paweł w Liście do Rzymian – jako dzieci Boga, jesteśmy Jego dziedzicami i współdziedzicami Chrystusa. Ksiądz Marek podkreśla, jak ważne jest, abyśmy pogłębiali naszą więź z Bogiem i odczuwali Jego bliskość w naszym codziennym życiu. Na zakończenie, ksiądz Marek Studenski dzieli się anegdotami z życia księdza profesora Józefa Tischnera, pokazując, jak Bóg potrafi dostrzegać w nas dobro i jak wielką radość daje dzielenie się nią z innymi. Ten odcinek to pełna inspiracji rozmowa, która pomoże Ci lepiej zrozumieć Bożą naturę i Jego nieskończoną miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie Chrystusie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Monika Książek

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 17-27.

Poniedziałek, 27 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża

CZYTAJ DALEJ

Ks. Markiewicz wciąż aktualny - konferencja naukowa w Jarosławiu

2024-05-27 10:39

PANS Jarosław

Konferencję rozpoczął Rektor Uczelni

Konferencję rozpoczął Rektor Uczelni

W murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu odbyła się konferencja naukowa na temat „Wychowanie, opieka, wsparcie w kontekście działalności bł. ks. Bronisława Markiewicza”.

W III edycji konferencji zaproszeni goście pochylali się nad aktualnością pedagogicznego przesłania patrona uczelni – bł. ks. Bronisława Markiewicza. W słowie wprowadzenia rektor uczelni prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman wskazał, że dla każdego studenta tej uczelni patronat tak wielkiego człowieka zobowiązuje, nie tylko do tego, aby poznać jego życiorys, ale także kierować się jego nauką w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję