Reklama

Szkolnictwo

Niedziela częstochowska 44/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyższe Seminarium Duchowne

Bp Teodor Kubina, pierwszy biskup nowo powstałej diecezji, zlokalizował Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie, przyłączając je do Wydziału Teologicznego UJ. 2 października 1926 r. pierwsi klerycy rozpoczęli studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkali w klasztorze Ojców Bernardynów w Krakowie. W chwili otwarcia seminarium liczyło 32 alumnów na trzech rocznikach. Ze składek wiernych i duchowieństwa diecezji wybudowano gmach seminaryjny przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie. W 1930 r. zamieszkali w nim już klerycy. Poświęcenie budynku odbyło się 6 października 1930 r. Do 1954 r. klerycy byli studentami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, w następnych latach istniało studium domesticum. Decyzją bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego ordynariusza częstochowskiego WSD, stało się samodzielnym Zakładem Naukowym (wrzesień 1957 r.). Na mocy umów z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie alumni Wyższego Seminarium Duchownego otrzymują stopień magistra teologii. W 1991 r. seminarium przeniosło swoją siedzibę do Częstochowy. Nowy gmach został uroczyście poświęcony przez papieża Jana Pawła II 15 sierpnia 1991 r.

Dziś w seminarium mieszka i studiuje 150 alumnów, w tym 3 obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Nad przebiegiem formacji intelektualnej czuwa 46 wykładowców, a nad formacją duchową i ludzką czuwa 7 wychowawców i przełożonych. Ponadto w seminarium studiuje 3 alumnów ze Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa. Seminarium posiada kościół pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, kaplicę pw. Zesłania Ducha Świętego i kaplicę pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, piękną aulę im. Jana Pawła II oraz nowoczesna bibliotekę. W seminarium mieści się Dom Profesorski z kaplicą pw. św. Tomasza z Akwinu, Dom Rekolekcyjno-Formacyjny z kaplicą pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Instytut Teologiczny, Sąd Metropolitalny oraz Muzeum Archidiecezjalne. W seminarium pracują siostry honoratki. Siostry mają w seminarium własną kaplicę pw. bł. o. Honorata Koźmińskiego.

Reklama

Niższe Seminarium Duchowne

Równocześnie z organizowaniem seminarium duchownego diecezji częstochowskiej w Krakowie bp Teodor Kubina myślał o powołaniu niższego seminarium duchownego. Od 1 września 1932 r. do 1939 r. funkcję taką spełniało Prywatne Gimnazjum Męskie im. T. Kościuszki w Wieluniu. Po II wojnie światowej gimnazjum działało krótko. Myśl bp. Kubiny o zorganizowaniu niższego seminarium duchownego w Wieluniu zrealizował drugi biskup częstochowski Zdzisław Goliński w 1952 r. Niestety, po trzech latach w 1955 r. władze diecezjalne zaprzestały prowadzenia niższego seminarium w Wieluniu.

Pierwszym etapem organizowania niższego seminarium w Częstochowie była bursa dla młodzieży męskiej z gimnazjum im. R. Traugutta i im. H. Sienkiewicza, prowadzona przez Braci Szkolnych w latach 1949-1951, pod protektoratem bp. Kubiny. Bp Zdzisław Goliński w 1951 r. powołał do istnienia Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie, istniejące do dziś. Do 1957 r. gmachem głównym był dom Sióstr Oblatek Serca Jezusowego, gdzie był internat i sale lekcyjne. Część wychowanków przez rok mieszkała w bursie Braci Szkolnych, od 1952 r. zamieszkała w sierocińcu Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Od 1957 r. całe Niższe Seminarium Duchowne mieści się w gmachu przy ul. Piotrkowskiej. NSD dzisiaj to pięknie odnowiony budynek i wznoszony kompleks sportowy. Funkcję dyrektora pełni ks. dr Jerzy Bielecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Instytut Teologiczny

Trzeci biskup częstochowski ks. dr Stefan Bareła nosił w sercu wielkie pragnienie intelektualnego i wewnętrznego pogłębienia życia swoich diecezjan. Bezpośrednią przyczyną powołania Instytutu stał się Sobór Watykański II, wskazujący pilną potrzebę odnowienia i uwspółcześnienia życia wiernych w Kościele - tak świeckich, jak i duchownych.

Bp Stefan Bareła w 1966 r. erygował na prawie diecezjalnym Sekretariat Dokumentacji Soborowej. W latach 1969-1972 pomiędzy Sekretariatem ( nazywanym później Studium Dokumentacji Soborowej) a Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie istniała umowa, na podstawie której studenci mogli uzyskiwać stopnie magistra i licencjata teologii.

Wobec zakazu władz państwowych dotyczących studiów teologicznych, w tzw. punktach konsultacyjnych, bp Bareła podpisał umowę z Papieskim Wydziałem Teologicznym w Krakowie. Dekretem z 3 maja 1981 r. bp Bareła erygował, obok sekcji teologicznej, sekcje eklezjologiczno-mariologiczną związaną całkowicie z Wydziałem Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (od 1 października 1981 r.). Dotychczasowe Studium przemianowano na Instytut Teologiczny.

Dzisiaj Instytut Teologiczny mieści się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego. Rektorem jest ks. prof. Stanisław Włodarczyk.

Przy Instytucie działa Studium Życia Rodzinnego i Kolegium Katechetyczne. W tym roku powołano Studium Duchowości i Studium Katolickiej Nauki Społecznej.

Studium Życia Rodzinnego

Studium Życia Rodzinnego powołał bp Stefan Bareła 29 stycznia 1978 r. przy Instytucie Teologicznym. Jak ważna była to decyzja, świadczy liczba absolwentów Studium - 282, którzy służą wiernym pomocą w przyparafialnych poradniach rodzinnych czy szkołach. Celem szkoły jest pogłębianie wiedzy w zakresie teologii małżeństwa i rodziny, psychologii, socjologii, prawa i biomedycyny rodziny oraz głęboka formacja duchowa. Program Studium zaczerpnięto z Instytutu Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Kadrę profesorską Studium stanowią wykładowcy miejscowego Instytutu Teologicznego, Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej oraz wybitni duchowni i świeccy specjaliści z ośrodków naukowych i duszpasterskich.

Zajęcia Studium Życia Rodzinnego - wykłady, seminaria naukowe, ćwiczenia, konsultacje i praktyki - trwają pięć semestrów i kończą się otrzymaniem dyplomu po uprzednim złożeniu i obronieniu pracy dyplomowej oraz trzech egzaminów komisyjnych.

Studium Życia Rodzinnego w Częstochowie to także ośrodek, gdzie organizuje się seminaria, sympozja, konferencje nt. rodziny, gromadzące zainteresowanych z całego kraju.

Dyrektorem Studium jest ks. dr Jan Wilk.

SZKOŁY PODSTAWOWE:

Katolicka Szkoła Podstawowa Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie

Szkoła Podstawowa Braci Szkolnych im. św. Jana de la Salle w Częstochowie

Szkoła Podstawowa Sióstr Zmartwychwstanek im. Matki Zofii Szulc w Częstochowie

Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich (SPSK) w Kadłubie

Katolicka Szkoła Podstawowa SPSK w Wieluniu

Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Czernicach

Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Drobnicach

Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Chojnach.

GIMNAZJA:

Katolickie Gimnazjum Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie

Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie

Katolickie Gimnazjum SPSK w Radomsku

Katolickie Gimnazjum SPSK w Zawierciu

Publiczne Gimnazjum SPSK w Wieluniu.

SZKOŁY ŚREDNIE:

Niższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK w Częstochowie im. Matki Bożej Jasnogórskiej

Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK w Radomsku im. św. Jadwigi Królowej

Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK w Wieluniu im. bp. Teodora Kubiny

Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK w Zawierciu

Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK dla Dorosłych w Radomsku.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Publikujemy pełny tekst Oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest Trójcą Świętą. Skąd o tym wiemy?

Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

Trójca

©Renta Sedmkov – stock.adobe.com

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

Giovanni Maria Conti della Camera, „Trójca Święta” – fresk z kościoła Świętego Krzyża w Parmie

„Drodzy bracia i siostry, obchodzimy dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Cóż wam mogę powiedzieć o Trójcy? Hm... Jest Ona tajemnicą, wielką tajemnicą wiary. Amen”. To było najkrótsze kazanie, jakie usłyszałem kiedyś w młodości. Wiernych obecnych w kościele to zaskoczyło. Jednych pozytywnie, bo kazanie było wyjątkowo krótkie, inni byli zirytowani, gdyż nie zdążyli się jeszcze wygodnie usadowić w ławce. Wtedy przyszły mi do głowy pytania: Czy o Trójcy Świętej nie możemy nic powiedzieć? Dlaczego więc wyznajemy, że Bóg jest w Trójcy jedyny? Skąd o tym wiemy?

Mówienie o Trójcy nie jest rzeczą łatwą. Wyrażenie trójjedyności jest zawsze trudne do zrozumienia, gdyż według naszego naturalnego sposobu myślenia, trzy nigdy nie równa się jeden, jak i jeden nie równa się trzy. W przypadku nauki o Bogu nie chodzi jednak o matematyczno-logiczny problem, ale o sformułowanie prawdy wiary, której nie sposób zamknąć w granicach ludzkiej logiki. Chrześcijanie wyznają wiarę w jednego Boga w trzech Osobach. Dla wielu jednak to wyznanie nie ma większego znaczenia w życiowej praktyce. W świecie, w którym jest wiele „pomysłów na Boga”, my, chrześcijanie, powinniśmy pamiętać, że to nie my wymyślamy sobie Boga – my Go tylko odkrywamy i poznajemy, gdyż On sam zechciał do nas przyjść i pokazać nam siebie. Uczynił to zwłaszcza przez fakt wcielenia Syna Bożego. To dzięki Niemu wiemy, że Bóg jest wspólnotą trzech Osób, które żyją ze sobą w doskonałej jedności. „Nie wyznajemy trzech bogów – przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego (253) – ale jednego Boga w trzech Osobach: «Trójcę współistotną». Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: «Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury»”. Człowiek wiary nie wymyśla prawdy, lecz ją przyjmuje. Zastanawia się nad nią, podejmując wielowiekowe doświadczenie Kościoła, który wyjaśniał ją zawsze w świetle objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Drezdenko za życiem

2024-05-26 14:21

[ TEMATY ]

Zielona Góra

drezdenko

ks. Paweł Greń

Marsz w obronie życia przeszedł 26 maja ulicami Drezdenka.

W niedzielę 26 maja kilkadziesiąt osób zgromadziło się w Drezdenku na rodzinnej manifestacji w obronie życia. Wydarzenie, pełne radości i pozytywnej energii, przyciągnęło całe rodziny, młodych oraz seniorów, którzy wspólnie zamanifestowali swoje wsparcie dla idei ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Był to silny głos społeczny za zdrową rodziną, ochroną dzieci przed deprawacją oraz manipulacjami zgubnych ideologii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję