Reklama

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny/Droga Krzyżowa

Siedem słów Jezusa z krzyża - "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią"

W każdy wtorek i piątek Wielkiego Postu we współpracy z Duszpasterstwem Powołań - siostrami honoratkami, zapraszamy do wyruszenia we wspólną Drogę Krzyżową. Zapraszamy do wielkiej modlity za osoby zagubione w życiu - módlmy się o prawdziwą Bożą radość.

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Pan Jezus skazany na śmierć

Jak patrzy na mnie Jezus?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spróbuję wyobrazić sobie to spojrzenie z krzyża, spojrzenie Boga – Człowieka. Cierpiącego, umierającego, kochającego, dobrego, wspierającego mnie, dającego nadzieję. Będę w tym spojrzeniu przez chwilę, może dłużej, tyle, ile chcę.

2. Pan Jezus bierze krzyż na ramiona

To szok, że Jezus Ukrzyżowany mnie dostrzega, że jest uważny na to, co dzieje się we mnie. Jezus mnie widzi. Widzi mnie prawdziwego, dostrzega to, co we mnie najgłębsze, czego nawet sam nie umiem zobaczyć, do czego nie umiem dotrzeć. Widzi tak, jak widzi mnie Stwórca, który wszystko stworzył dobre. Jestem dla Niego kimś ważnym.

Co czuję pod tym spojrzeniem?

3. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz pierwszy

Czy Jezus mnie ocenia? Czy mnie obserwuje? Czy mnie porównuje z innymi? Zobacz, proszę, czy za tymi myślami nie kryje się lęk, albo mało wyczuwalna, ale stale obecna obawa przed Bogiem Ojcem, niepokojące myśli pełne podejrzeń: czy aby na pewno jest dobry?

A może jednak trzeba jakoś zasługiwać na Jego miłość?

4. Pan Jezus spotyka swoją Matkę

Czy Jezus mnie do czegoś przymusza?

Zobacz z jakim wyczuciem Zbawiciel z Tobą rozmawia, wcale nie żąda wielkich rzeczy, zaprasza, byś w Jego Królestwie wzrastał w swoim czasie i według swoich możliwości. W spojrzenie Jezusa Ukrzyżowanego – Jezusa cierpliwego możesz trwać bezpiecznie.

Nie musisz być kimś doskonałym.

A może już siebie osądziłeś i z lekiem pytasz, czy mnie właśnie takiego Bóg Ojciec może kochać?

5. Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi

Nasz Ojciec jest dobry, dobry dla wszystkich, Jego słońce wschodzi nad nami, Jego miłość nie zależy od moich i Twoich działań, starań, modlitw. Bóg jest miłością. I dlatego można powiedzieć, że ból i wzruszenie, rodzą się w sercu Boga, gdy dokonujesz wyboru zła, lub gdy bez własnej winy i w bólu zmagasz się z ciosami ciemności.

Reklama

6. Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa

Jezus naszymi ludzkimi słowami opisywał to, co dzieje się w samym Bogu. Opisywał uczucia i przeżycia Ojca w relacji do człowieka. Można więc powiedzieć, że w swoim sercu Bóg przeżywa ból, gdy ja dokonuję wyboru zła, lub gdy bez własnej winy i w cierpieniu zmagam się z ciosami ciemności. Dlaczego? Bo nasz Bóg wpatruje się bez ustanku w jaśniejącą na moim i twoim obliczu niezatartą godność – odblask Jego piękna.

7. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi

Zło na różne sposoby próbuje oszpecić i podważyć to piękno i dobro, które noszę w sobie, w moim najgłębiej rozumianym sercu. Czasem w samym środku mocowania się z cierpieniem dochodzę do przekonania, że w gruncie rzeczy jestem nikim – nie jestem wart niczyjej miłości ani uwagi.

8. Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty

Działania sił ciemności skłaniają do rozpaczy i lęku – do uwierzenia, że utraciłem już swoją godność, a Bóg przestał się mną interesować. Komu uwierzę? Trochę czasu na refleksje i uważne spojrzenie na swoje myśli i uczucia może pomóc oddzielić mój obraz Boga od Boga Ojca, którego objawia Wcielony Boży Syn.

9. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz trzeci

Nie zgadzaj się na obraz wymagającego i chłostającego Boga. Może wychowywano Cię używając obrazu Boga bezwzględnego, ważącego moralność każdego twojego czynu, z arytmetyczną dokładnością wymierzającego nagrodę i karę. Poznaj dziś Ojca niebieskiego, o którym mówi Jezus

10. Pan Jezus z szat obnażony

Uciesz się, że Ojciec przebacza, że wzrusza się głęboko z miłości na Twój widok. Bóg daje za darmo, okazuje miłosierdzie. Bóg Ojciec Cię szanuje, liczy się z Tobą, jesteś dla Niego ważny.

11. Pan Jezus przybity do krzyża

Tak jak cała tajemnica Boga objawia się w Chrystusie, tak i Boża sprawiedliwość daje się poznać w sprawiedliwości Jezusa ukrzyżowanego i pogrzebanego, ale nade wszystko wskrzeszonego z martwych mocą Bożej sprawiedliwości. Jezus Chrystus, który swoją Krwią zmazuje ludzkie grzech, grzech świata, jest wcieleniem sprawiedliwości Boga. Bóg nie jest okrutny. Bóg nie żąda czyjejś krwi, On daje swoją.

Reklama

12. Pan Jezus umiera na krzyżu

Czasem to nie lada wysiłek, zaufać, że Ojciec jest dobry, że przebaczył nam już wszystko, że możemy dać się wziąć w objęcia i pojednać – z Bogiem, ze sobą, z innymi. Wiara jest i pozostaje drogą i dopóki żyjemy jesteśmy na drodze. Dzięki temu wiara nie kostnieje, nie przeszkadza mi myśleć, podejmować decyzje, a nawet cierpieć i wątpić.

13. Pan Jezus zdjęty z krzyża

Otworzyć się na wiarę w drodze to zgoda na to, że coś może się we mnie zmieniać. Nawrócenie – metanowa - to greckie słowo, wyrażające zmianę, która zachodzi w sercu człowieka, w jego sposobie myślenia, w poglądach. W konsekwencji zmienia się też styl życia. Czy jesteś gotowy w takim kierunku wyruszyć?

Wcale nie musisz, to twoja decyzja. Poszukaj w sobie odpowiedzi na pytanie: Czy chcesz?

14. Pan Jezus złożony do grobu

Jeszcze raz: Jak patrzy na mnie Jezus?

Spróbuję wyobrazić sobie to spojrzenie z krzyża, spojrzenie Boga – Człowieka. Cierpiącego, umierającego, kochającego, dobrego, wspierającego mnie, dającego nadzieję. Wyruszającego w drogę wiary ze mną, przede mną… w przyjaźni.

Rozważania pochodzą z ubiegłorocznych Dróg Krzyżowych ulicami polskich miast. Tegoroczne Drogi Krzyżowe sióstr honoratek i więcej informacji o inicjatywie #7roads: powolanie.honoratki.pl

Modlitwa o radość

Boże, dawco radości, spraw, abyśmy dostrzegali jak wiele jest powodów do wdzięczności Tobie. Niech nasze serca zostaną uzdrowione z wszelkiej obojętności i ślepoty wobec Twoich darów, których tak hojnie nam udzielasz. Daj nam dostrzec Twoją miłość, którą nam ukazujesz poprzez codzienność. Spraw, abyśmy coraz częściej Tobie z serca dziękowali za wszystko, co nas spotyka. Twórco radości! Daj nam radość serca, aby więcej było w nas uśmiechu niż smutku, więcej optymizmu, niż pesymizmu w naszym życiu. Niech radość z samego faktu bycia Twoim dzieckiem, przepełnia nasze serca i promieniuje w otoczeniu! Niech nasze serca śpiewają Tobie hymn uwielbienia za godne podziwu dzieło Odkupienia! Niech ten drogocenny dar Twojego Ducha obfituje w naszym życiu i otwiera nasze serca na miłość i pokój. Maryjo, Oblubienico Ducha świętego ucz nas otwierać się na Ducha Świętego i Jego dary, a następnie jak dzielić się nimi ze wszystkimi, których spotykamy. Amen.

2024-02-15 21:04

Oceń: +60 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa siedmiu darów Ducha Świętego - dar męstwa

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

W każdy wtorek i piątek Wielkiego Postu we współpracy z Duszpasterstwem Powołań - siostrami honoratkami, zapraszamy do wyruszenia we wspólną Drogę Krzyżową. Zapraszamy do wielkiej modlitwy o pokój w Ojczyźnie.

Stacja I. Pan Jezus na śmierć skazany

Z Ewangelii według Św. Jana: „Gdy więc Piłat usłyszał te słowa, wyprowadził Jezusa na zewnątrz i zasiadł na trybunale, na miejscu zwanym Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata. Był to dzień Przygotowania Paschy, około godziny szóstej. I rzekł do Żydów: Oto król wasz! A oni krzyczeli: Precz! Precz! Ukrzyżuj Go! Piłat rzekł do nich: Czyż króla waszego mam ukrzyżować? Odpowiedzieli arcykapłani: Poza Cezarem nie mamy króla. Wtedy więc wydał Go im, aby Go ukrzyżowano”. (J 19, 13-16) Jezus zostaje skazany na śmierć, ma umrzeć na krzyżu za nasze grzechy. Co mógł czuć w tym momencie? Każdy człowiek zapewne byłby przerażony, próbowałby odwrócić swoją sytuację, uciec i uratować się. Jednak Jezus ukazuje Swoje męstwo. Nie odwraca się od cierpienia, godzi się na śmierć, by dać nam wolność i odkupić nasze grzechy. Jak często w podejmowaniu codziennych decyzji szukamy najlżejszej drogi, idziemy po linii najmniejszego oporu, nierzadko nie zwracając uwagi na długotrwałe efekty naszych działań? Jak często zamiast mężnie stawić czoła problemom, odwracamy się szukając łatwiejszej drogi. nie myśląc o krzywdzie jaką możemy wyrządzić drugiemu człowiekowi. Panie, dodaj nam daru męstwa, byśmy nawet w najcięższych momentach nie szukali tymczasowych środków zastępczych, tylko zawsze byli gotowi do podjęcia dobrej decyzji.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

2024-05-26 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Co daje człowiekowi największe szczęście? Co nas najbardziej rani? Jak Maryja przeżywała relacje z ludźmi? I co na pewno warto zrobić z absolutnie każdą relacją? Zapraszamy na dwudziesty siódmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym przeżywaniu relacji z ludźmi.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Fatima: piłkarze FC Porto podziękowali w sanktuarium za zdobycie Pucharu Portugalii

2024-05-27 12:52

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Piłkarze FC Porto podziękowali Bogu w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie za zdobyty w niedzielnym finale na podlizbońskim stadionie Jamor Puchar Portugalii. Wśród zawodników, którzy dotarli do tego miejsca kultu maryjnego są reprezentanci portugalskiej kadry narodowej: Francisco Conceição, Pepe oraz Diogo Costa.

Drużynie FC Porto, która w niedzielnym pojedynku o trofeum pokonała mistrza kraju Sporting Lizbona 2:1, po dogrywce, towarzyszyli w Fatimie działacze piłkarscy oraz tysiące kibiców zespołu „Smoków”. Transmitujące zwycięstwo piłkarzy FC Porto regionalne media przypominały, że w przeszłości triumfujący w Pucharze Portugalii lub w rozgrywkach ligowych ekipy tego klubu zatrzymywały się już w Fatimie, aby podziękować za zdobycie tytułu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję