Reklama

Niedziela Częstochowska

Konkurs z kronikarzem i proboszczem w roli głównej

Po udanym zeszłorocznym debiucie Regionalnego Konkursu Plastycznego „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele...” jego organizator, czyli parafia św. Marcina Biskupa w Kłobucku – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników, idzie za ciosem.

[ TEMATY ]

konkurs plastyczny

Kłobuck

parafia św. Marcina

ks. Jan Długosz

ks. Paweł Caban

Krzysztof Wiśniewski - Praca własna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51329559

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Temat tegorocznej odsłony wydarzenia to: „Ksiądz Jan Długosz – polski kronikarz i... proboszcz w Kłobucku”. Zadaniem uczestników będzie samodzielne wykonanie pracy plastycznej o charakterze symbolicznym, ukazującej związek ks. Długosza ze sprawowaniem probostwa w Kłobucku (w latach 1434-49).

Konkurs ponownie jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (w tym uczniów z niepełnosprawnościami) oraz do osób z niepełnosprawnościami powyżej 18. roku życia z terenu województwa śląskiego i/lub archidiecezji częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inspiracją do przygotowania pracy plastycznej mogą być zdjęcia niezwykłych pamiątek, które pozostały w świątyni po ks. Długoszu. Są to kielich mszalny – jego dar dla parafii oraz zabytkowy ornat gotycki z herbem „Wieniawa”, wykonany na zlecenie historycznego proboszcza, który był również przez niego używany. Wspomniane zdjęcia wraz z regulaminem konkursu są dostępne na stronie internetowej: https://marcin.klobuck.net/drugi-regionalny-konkurs-plastyczny/ .

– Otwieramy się na kreatywność, osobisty odbiór i wyobraźnię, która jest bardzo bogata wśród ludzi młodych, również wśród osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy bardzo otwarci i ogromnie ciekawi tego, jak uczestnicy konkursu odczytają obecność ks. Długosza w Kłobucku – mówi ks. Paweł Caban, wikariusz kłobuckiej parafii św. Marcina.

Kapłan zwraca uwagę na fakt, że obecność kronikarza i proboszcza była bardzo znacząca. Ponadto ks. Długosz pozostał emocjonalnie związany z Kłobuckiem nawet już po tym, kiedy przestał być tu proboszczem z uwagi na obowiązki na dworze królewskim. – Nie przestał dbać o kościół, z jego inicjatywy świątynia została rozbudowana. Ksiądz Długosz sprowadził również kanoników regularnych laterańskich, którzy mieli przejąć i kontynuować wielkie dziedzictwo Kłobucka – zaznacza ks. Caban.

Reklama

Zdaniem wikariusza, wiele osób niestety nie ma świadomości tego, że Jan Długosz, znany głównie jako kronikarz, był również kapłanem i proboszczem. – Jest to dla mnie bolesne, ponieważ był on wielką i niezwykłą osobowością, która może promować nasz region. Wielu wciąż tego nie docenia – przyznaje ks. Caban.

Zdaniem kapłana, osoba ks. Długosza nie została do końca odczytana, rozpoznana i zrozumiana przez mieszkańców regionu. – Zanim rozpocząłem posługę w Kłobucku, widziałem w nim po prostu historyka i naukowca, ale im bardziej się wczytuję i odkrywam głębiej postać ks. Długosza, widzę w nim przede wszystkim człowieka wielkiej wiary i inspirację duchową, która pozwoliła mu czynić wielkie rzeczy i działać z dużym rozmachem. Jego fundacje są rozsiane po całej Polsce. Zapoczątkował wielkie dzieła, np. klasztor na Skałce. Widzę, jak wiara pozwoliła mu osiągnąć wielki rozmach. Dla mnie jako dla kapłana to staje się inspiracją. Bardzo się cieszę, że mogę pełnić moją posługę w Kłobucku i czerpać od takiego mistrza – podkreśla ks. Caban.

Konkurs „W kłobuckim kościele jest skarbów wiele...” jest jednym z etapów przygotowań do 550. rocznicy śmierci ks. Długosza, która będzie obchodzona w 2030 r. – Mamy nadzieję, że wraz z Kłobuckiem odżyje cały region i że pokażemy Polsce, iż stąd wywodzi się człowiek, który odcisnął wielki ślad na polskiej kulturze. Jego osoba może inspirować również współczesne pokolenia – zapewnia wikariusz kłobuckiej parafii.

Warto podkreślić, że w zeszłym roku, w pierwszej edycji konkursu, której temat brzmiał: „Matka Boża Kłobucka Niepokalana Ucieczka Grzeszników w moich oczach”, nadesłano 174 prace. – To przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Bardzo się cieszymy, że tak liczna reprezentacja dzieci, młodzieży oraz osób z niepełnosprawnościami zdecydowała się odpowiedzieć na naszą propozycję i dostrzec tę perełkę w naszym regionie, którą jest kłobuckie sanktuarium – podsumowuje ks. Caban.


2024-03-20 13:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Owocna pasja

Niedziela bielsko-żywiecka 32/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

konkurs plastyczny

Archiwum R. Bajer

Rozalia Bajer z nagrodą

Rozalia Bajer z nagrodą

Rozalia Bajer z parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach na Osiedlu Brzeszcze osiągnęła międzynarodowy sukces.

Zdobyć srebrny medal w konkursie, na który nadesłano 130 tys. prac, to bez wątpienia duży sukces. Takim wyczynem może pochwalić się Rozalia Bajer, która uczestniczyła w 52. edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „International Childrens Art Exhibition” 2022 sponsorowanego przez japońską fundację Biiku Bunka Kyokai wspierającą edukację artystyczną. – Do udziału w nim namówiła mnie moja nauczycielka plastyki. Specjalnie na ten konkurs przygotowałam pracę, którą nazwałam „A Dreamland”. Najpierw powstał rysunek. Ponieważ konkurs był kierowany do dzieci w różnym wieku, to stwierdziłam, że namaluję coś, co by się spodobało dzieciom trochę młodszym ode mnie. Wymyśliłam, że będzie to kraina marzeń, o której śnią dzieci. Mój rysunek przedstawia taką krainę, którą nazwałam „A Dreamland”, czyli Kraina Marzeń – mówi Niedzieli laureatka konkursu.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Komicy, satyrycy, aktorzy komediowi dziś na audiencji u papieża

2024-06-14 07:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Poczucie humoru to łaska, o którą proszę codziennie - powtarza papież Franciszek, który na piątek zaprosił do Watykanu około stu artystów: komików, aktorów komediowych, satyryków. Są wśród nich Amerykanie Jimmy Fallon i Whoopi Goldberg, włoscy aktorzy Carlo Verdone i Cristian De Sica.

W związku z audiencją dla przedstawicieli świata komedii i satyry z wielu krajów przypomniano też słowa papieża sprzed roku: „Sztuka komizmu może przyczynić się do tego, że świat będzie bardziej empatyczny i solidarny”.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest zaproszony, by głosić Ewangelię

2024-06-14 09:58

Magdalena Lewandowska

Po Eucharystii neoprezbiterzy udzielali specjalnego błogosławieństwa.

Po Eucharystii neoprezbiterzy udzielali specjalnego błogosławieństwa.

W uroczystość św. Antoniego Mszę odpustową we franciszkańskiej parafii św. Antoniego we Wrocławiu-Karłowicach celebrowało aż pięciu neoprezbiterów.

To ojcowie Pio, Vianey, Savio, Kevin i Dolindo, franciszkanie, którzy niedawno przyjęli święcenia kapłańskie. – Bogu dziękujemy za wasze życie i wasze powołanie. Wam dziękujemy za służbę w naszej parafii, za świadectwo wiary, modlitwę, zaangażowani w różnego rodzaju posługi. Dziś polecamy was szczególnie wstawiennictwu św. Antoniego, patrona przy którym wzrastaliście i dojrzewaliście do święceń kapłańskich – mówił do neoprezbiterów proboszcz parafii o. Fabian Kaltbach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję