Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Sacrum w literaturze

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2012, str. 5

[ TEMATY ]

seminarium

Szczecin

sacrum

literatura

Ks. Robert Masalski

Powitanie przez organizatorów

Powitanie przez organizatorów

Pod takim tytułem odbyła się 25 października trzecia z serii konferencji naukowych nt. „Kultura umysłowa a tożsamość narodowa i europejska”. Po oficjalnym powitaniu prelegentów i licznych gości, m.in. kleryków roku propedeutycznego AWSD w Szczecinie, przez Lucjana Bąbolewskiego, dyrektora Książnicy Pomorskiej, i ks. dr. Roberta Masalskiego, dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Szczecinie, rozpoczęła się konferencja w dwóch sesjach. Po każdej części teoretycznej miało miejsce spotkanie autorskie z autorami poezji religijnej.

W pierwszej części wystąpili: dr Maria Kabata, prof. Andrzej Sulikowski i ks. dr Cezary Korzec. Pani Maria omówiła poezję ks. Jerzego Hajduga, a raczej wątek sacrum w tejże poezji. Ks. Hajduga jest kapłanem Zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich i obecnie posługuje w Drezdenku. Wiersze publikował m.in. w „Tygodniku Kulturalnym”, „Poezji”, „Literaturze”, „Więzi” i „Przeglądzie Powszechnym”. Niektóre z nich przełożono na język niemiecki i angielski. W konkluzji prelegentka stwierdziła, że przywoływane sacrum w wierszach ks. Jerzego ma doprowadzić człowieka do zadumy nad jego miejscem w dzisiejszym świecie. Pan profesor ukazał zebranym przeżywanie świętości życia i świata przez ks. Jana Twardowskiego. Postać śp. ks. Twardowskiego znana tak wielu w Polsce, wyjątkowo bliska była Panu Profesorowi. To on przygotował m.in. „Album spotkań z ks. Janem Twardowskim” jako owoc trzydziestokilkuletniej przyjaźni z Kapłanem Poetą. Jak mówił Profesor, ks. Jan Twardowski bardzo wcześnie wstawał o godz. 5 czy też 5.30 i przez 1,5 godziny oddawał się medytacji. Miał swój „pokój modlitwy” - taki pokój tęsknoty do Boga. Te spotkania z „Tym Który Jest” stanowiły dla niego fundament przeżywania świętości życia. Ks. dr Korzec, przedstawiając temat „Od Biblia do Pisma Świętego: fenomen jednej księgi, różnych posiadaczy, wielu oddziaływań”, stwierdził, że Biblia dla jednych jest zwykłym elementarzem, dla innych Księgą Świętą, czyli depozytem na dobre życie, a dla innych zaś Pismem Świętym, czyli Słowem Bożym skierowanym do człowieka - ukazującym mu obfitość życia Bożego i zapraszającym go do tej świętej przestrzeni. Zbigniew Smoczek, leśniczy łowiecki, zachodniopomorski autor wierszy religijnych, u którego w Nadleśnictwie Kliniska - w tej dominikańskiej „Przystani” - goszczą ludzie z całej Europy, czytał swoje wiersze przygotowane do najnowszego tomiku: „Pan mówi do nas szeptem”.

Reklama

W drugiej osłonie dr Beata Afletowicz znowu podjęła temat twórczości ks. Jana Twardowskiego, szukając określeń Boga w jego poezji. W podsumowaniu prelegentka stwierdziła, że ks. Jan pisał w sposób prosty i rzeczowy bez niepotrzebnego patosu i bez przykładów eufemizmów. Tak też odnosił się do Boga, a to wszystko wynikało z jego ducha głębokiej modlitwy.

Ks. dr Robert Masalski podjął się próby ukazania duchownych Kościoła szczecińsko-kamieńskiego jako iluminatorów (Magnalia Dei) w literaturze. W swoje prezentacji wyszedł od pokazania działalności pisarskiej alumnów AWSD, którzy przez wiele lat przygotowywali interesujące czasopisma: „Agora”, a potem „Nazaret”. Mówiąc o kapłanach, wskazał na piszących: wiesze - ks. inf. Romana Kostynowicza i ks. kan. dr. Jana Marcina Mazura, ks. kan. Sławomira Kokorzyckiego i ks. prał. Jana Abramskiego; publikujących swoje kazania - abp. Kazimierza Majdańskiego i abp. Mariana Przykuckiego; Księgi Jubileuszowe - ks. prał. dr. Ryszarda Ziomka czy też książki o charakterze religijno-historycznym - ks. kan. Januarego Żelawskiego, ks. Artura Rasmusa, ks. Grzegorza Wejmana, ks. kan. Joachima Feńskiego i noty kronikarskie - ks. Roberta Gołębiowskiego, ks. Pawła Wiśniewskiego i ks. Roberta Włodkowskiego, a także wspomnienia, np. o ks. kan. Grzegorzu Zaklice - ks. dr. Krzysztofa Łuszczka, jak również na tych, którzy stosując różne formy dziennikarskie, piszą w naszym periodyku diecezjalnym - ks. kan. dr. Mariana Wittlieba, ks. G. Wejmana. Oczywiście, coraz bogatsza jest działalność naukowa naszych pracowników naukowych WT US. Nie mniej - jak stwierdził prelegent - mało jest jednak kapłanów, którzy sięgają po pióro.

Ks. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman w swoim wykładzie skoncentrował się na działalności literackiej ks. inf. Romana Kostynowicza i ks. kan. dr. Jana Marcina Mazura. Zauważył, że nauczyciel i uczeń stali się przyjaciółmi, a uwieńczeniem ich działalności literackiej są książki: „W cieniu trzech katedr” (trzy tomy) i „W blasku katedr” - ks. R. Kostynowicza i „Vicaria hominis. Na drogach i ścieżkach kultury” - ks. J. M. Mazura.

Reklama

Na zakończenie wystąpił Roman Kempiński (pseud. Romcio Tomcio), który 10 lat temu rozpoczął swoją twórczość poetycką wierszami dla dzieci na łamach naszego dodatku „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. W miłej atmosferze, gawędząc i recytując swoje różne wiersze, stwierdził że spotkania autorskie miał już większości parafii archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i w parafiach wszystkich diecezji w Polsce. W przygotowaniu do druku są kolejne tomiki jego wiersze tym razem obejmujące cykl niedzielny roku liturgicznego A, B i C.

Całość z wielkim kunsztem literackim prowadziła Cecylia Judek. Na zakończenie organizatorzy konferencji Lucjan Bąbolewski i ks. Robert Masalski, dziękując za ten twórczy czas, zaprosili wszystkich na kolejny już, czwarty cykl spotkań w przestrzeni kultury, a jak stwierdzili - tematów im nie brakuje i mają już pomysły aż do 2020 r.

2012-11-19 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bulwersujący akt wandalizmu na cmentarzu w Szczecinie

[ TEMATY ]

cmentarz

Szczecin

Kapitel / pl.wikipedia.org

Ponad 40 nagrobków zostało zniszczonych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Policja poszukuje sprawców, którzy dopuścili się tego czynu.

CZYTAJ DALEJ

Wiceminister MSWiA: decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego jest niezbędna

2021-09-28 09:17

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

Decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego przy granicy polsko - białoruskiej jest absolutnie niezbędna – ocenił we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Wiceszef MSWiA podkreślił w TVP Info, że ujawnione w poniedziałek materiały pozyskane z nośników elektronicznych od osób zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy polsko-białoruskiej nie pozostawiają wątpliwości, "że decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego jest absolutnie niezbędna".

CZYTAJ DALEJ

KSM zaprasza do modlitwy różańcowej za kapłanów

2021-09-28 12:02

[ TEMATY ]

różaniec

KSM

kapłani

ksmacz/Facebook

Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na swojej stronie na Facebooku do wspólnej modlitwy różańcowej za kapłanów w październiku. Inicjatywie towarzyszy hasztag #kapłan_love.

W podzięce i prośbie za kapłanów archidiecezji częstochowskiej codziennie modli się inna osoba. W SMS-ie osoba, która zgłosi chęć wzięcia udziału w modlitwie otrzyma rozważania różańcowe na dany dzień. Należy zgłosić się pod numer: 783 762 800, a dana osoba zostanie przyporządkowana do konkretnego dnia i otrzyma rozważania do danej tajemnicy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję