Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: „Tak dla życia – prawdziwa pomoc dla kobiet” – konferencja z okazji Narodowego Dnia Życia

O wyzwaniach, jakie stoją dziś przed ruchem pro-life i o tym, że to właśnie bycie „pro - life” jest prawdziwym wsparciem dla kobiet - mówili uczestnicy konferencji z okazji Narodowego Dnia Życia: „Tak dla życia - prawdziwa pomoc dla kobiet”. Zapraszali też na Narodowy Marsz Życia, który odbędzie się 14 kwietnia w Warszawie. Konferencja zorganizowana została dziś w Sejmie przez Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny oraz Koalicję dla Życia i Rodziny, zrzeszającą 30 organizacji pro-life.

[ TEMATY ]

Warszawa

życie

pro‑life

Karol Porwich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zebranych przywitał powitał Piotr Uściński, poseł PiS, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny. - Powinniśmy dążyć do tego, by jak największa część społeczeństwa w Polsce znała prawdę nt. ochrony życia - powiedział zwracając uwagę na rozmaite manipulacje i przekłamania pojawiające się w tym kontekście w przestrzeni publicznej.

Konferencję prowadził red. Jan Pospieszalski. Przypomniał, że konferencja odbywa się w szczególnych okolicznościach, n.in z uwagi na jubileusz 20 - lecia ustanowienia Narodowego Dnia Życia. Odczytał też listę 30 organizacji tworzących Koalicję dla Życia i Rodziny (współorganizującą konferencję). Jak podkreślił, Koalicja stanowi wielki kapitał społeczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przesłanie na Narodowy Dzień Życia (24 marca) pt. „PRAWO DO ŻYCIA POLSKĄ RACJĄ STANU” , pod którym podpisali się przedstawiciele organizacji tworzących Koalicję, odczytała Lidia Sankowska-Grabczuk, reprezentująca Narodowy Marsz Życia .

Referat pt. „Prawo do życia - najbardziej podstawowe z praw człowieka” wygłosił poseł dr Bartłomiej Wróblewski. Zwrócił uwagę na pewną obecną w świecie tendencję do osłabiania przekonania o prawu do życia dla wszystkich ludzi. Mówił również o konieczność podjęcia przez środowiska pro-life działań na trzech płaszczyznach - politycznej (związanej z wpływem na politykę i zabieganiem, by głos środowiska był obecny w debacie publicznej), społecznej (związanej z przekonywaniem społeczeństwa) oraz prawnej (w oparciu o współpracę ze środowiskami prawników)

- Bardzo ważne jest, by w pewnych sprawach środowiska pro-life wspólnie zabierały głos. Powinien być np. jeden moment, jeden Marsz, w którym wszyscy razem idziemy. Potrzebna jest jedność ruchu pro - life, gdyż to się przełoży na wpływ na społeczeństwo - przekonywał.

Zwrócił też uwagę na fakt, że prawdziwa i wiarygodna działalność pro-life musi mieć dwa zrównoważone wymiary - wymiar troski o to, by dzieci przed narodzeniem nie były zabijane ale też wymiar wsparcia dla rodzin, matek, osób niepełnosprawnych i wszystkich potrzebujących.

Reklama

- Płodność nie jest chorobą, przeciwnie, jest wyrazem zdrowia a stosowanie antykoncepcji to zdrowie zaburza - przekonywała dr Ewa Ślizień - Kuczapska w wystąpieniu pt. „Wpływ aborcji i antykoncepcji na zdrowie prokreacyjne kobiety”. Mówiła m.in. o badaniach wskazujących na antykoncepcji jako czynniku ryzyka wielu chorób, m.in. układu krążenia, onkologicznych ale także psychicznych. Zwracała też uwagę na wpływ antykoncepcji na spadek libido oraz na zanieczyszczenie środowiska naturalnego, tzw. estrogenizację, która ma wpływ m.in. na wzrost zjawiska niepłodności męskiej.

Przypominała też o poważnych zagrożeniach zdrowia związanych z aborcją, o których się nie mówi i których zapewne nie jest świadomych wiele kobiet, które decydują się na ten krok.

- Sprzeciwiam się wciąganiu nas, służby zdrowia, do procedur ubezpładniających i śmiercionośnych -podkreśliła dr Ślizień - Kuczapska. Zaznaczyła, że bardzo wielu lekarzy nie chce mieć z tym nic wspólnego, gdyż mają oni świadomość szkodliwości tych działań.

Jak zapowiedział red. Jan Pospieszalski referat dr. Ślizień - Kuczapskiej dostępny będzie na portalu afirmacja.info.

Na Narodowy Marsz Życia - 14 kwietnia w Warszawie - zaprosił Bogusław Kiernicki z Fundacji św. Benedykta, która jest współorganizatorem wydarzenia. Przypomniał, że Marsz odbywa się rokrocznie w okolicach 24 marca, kiedy to przypada Narodowy Dzień Życia. Tego dnia przypada też rocznica śmierci bohaterskiej śmierci bł. Rodziny Ulmów. W tym roku jednak w związku z przypadającą 24 marca Niedzielą Palmową wydarzenie zostało przesunięte na 14 kwietnia, w którym to dniu przypada Święto Chrztu Polski.

- Większe wsparcie dla rodzin wielodzietnych - to postulat, którym podsumował swoje wystąpienie dr Paweł Wosicki z fundacji „Głos dla Życia”. Mówił o trudnej sytuacji demograficznej Polski oraz niezbyt efektywnej polityce demograficznej. Zaznaczył, że świadczenie „500+” dla rodziców każdego dziecka nie ma charakteru tak zachęcającego do powiększania rodziny, jak miałoby przyznawanie go na drugie i kolejne dzieci lub też przyznawanie go w sposób progresywny na kolejne dzieci.

Reklama

Jak podkreślił Wosicki, znaczne lepsze niż w Polsce rezultaty polityki demograficznej uzyskali Czesi czy Węgrzy. Stawiano tam m.in. na trwałość rodzin odbierając świadczenia w przypadku rozwodu a także na rodziny wielodzietne, przyznając np. znaczne ulgi na kredyty mieszkaniowe rodzinom z 3 lub większą liczbą dzieci.

Antoni Szymański, socjolog, mówił następnie o badaniach na temat stosunku Polaków do aborcji. Zwrócił przy tym uwagę na ogromne przekłamania i manipulacje w związku z tym tematem. Jak podkreślił, choć poparcie wśród Polaków do tzw. aborcji na życzenie rośnie (z 14 proc. w 2016 r. do 29 r. w 2024 r.) nadal ogromna większość jest przeciwna temu rozwiązaniu. - Trzeba o tym głośno i wyraźnie mówić. Zwłaszcza, że nawet niektórzy posłowie nie mają świadomości, za czym naprawdę opowiada się większość społeczeństwa. To bardzo ważne w kontekście zbliżających się głosowań nad 4 projektami dotyczącymi liberalizacji aborcji - mówił.

Jednym z patronów medialnych konferencji była Katolicka Agencja Informacyjna.

2024-03-22 16:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Warszawie powstało duszpasterstwo dla Białorusinów katolików

– Czuję, że jestem tu potrzebny. Jeśli idąc po Warszawie spotykam człowieka, który mówi: „ja wiem, że ksiądz siedział”, i opowiada mi swoją historię, jak go bili, jak był prześladowany, jak siedział w więzieniu, to pomyślałem, że Pan Bóg chce, żebym był tutaj z tymi ludźmi – mówi ks. Wiaczesław Barok, prowadzący duszpasterstwo dla Białorusinów przy kościele św. Aleksandra w Warszawie.

W ostatnim roku do Polski przyjechało ok. 150 tysięcy osób z Białorusi. Wśród przyjeżdżających większość stanowią osoby młode i w dojrzałym wieku. Niektórzy przyjechali do Polski w poszukiwaniu wolnego kraju i lepszych zarobków, ale spory odsetek stanowią ludzie represjonowani przez reżim Łukaszenki, którzy przeszli przez więzienia, byli bici i torturowani. Jeszcze inni wyjechali z obawy przed represjami. Aleksander Łukaszenka nie stwarza problemów dla osób pragnących opuścić Białoruś.

CZYTAJ DALEJ

Z palcami poradzą sobie łatwo, z pięścią gorzej

2024-07-17 07:08

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Jeśli spojrzymy na wszystko to, co dzieje się w Polsce od grudnia zeszłego roku, można ulec złudzeniu, że ktoś tu nad niczym nie panuje.

Przejęcie mediów siłą, skok na prokuraturę, zamknięcie posłów, zwinięcie CPK, zrzeczenie się reparacji, kompromitacja przy okazji wizyty kanclerza Scholza, wejście do KRS, gospodarcze spadki, niespełnione obietnice, kuriozalna umowa z Ukrainą, porażka przy głosowaniu nad ustawą proaborcyjną, a teraz widowiskowa kompromitacja, czyli zatrzymanie pod dętymi zarzutami Marcina Romanowskiego, którego szybko musieli wypuścić, gdy okazało się, że prokuratorzy zrobili to, wiedząc (przynajmniej tak przekonuje minister sprawiedliwości Adam Bodnar), że polityk ma, jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy immunitet. Kompromitację ogłosili od wczoraj nie tylko przeciwnicy działań koalicji 13 grudnia, ale nawet część jej kibiców, z Romanem Giertychem na czele.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja prasowa ws. posła Romanowskiego: rząd Donalda Tuska torturuje więźniów politycznych

2024-07-17 11:49

[ TEMATY ]

Marcin Romanowski

Łukasz Brodzik

Poseł PiS Marcin Romanowski, który był zatrzymany w związku ze śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości, wyszedł na wolność tuż przed północą we wtorek na mocy decyzji Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. Powodem jest chroniący go immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W związku z tą sprawą w środę pod budynkiem Rady Europy odbyła się konferencja prasowa.

W konferencji wzięli udział m.in. Patryk Jaki, Mariusz Kamiński, Marlena Maląg.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję