Reklama

Rekolekcjeu Sióstr Magdalenek

2012-11-19 12:00

Magdalena Kożuch, uczestniczka rekolekcji
Edycja legnicka 12/2009

Pod takim hasłem odbyły się trzydniowe rekolekcje w domu Generalnym Sióstr Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu. Ten wielkopostny czas pozwolił uczestniczkom po raz kolejny pochylić się nad tajemnicą naszej wiary: męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. W dialogu miłości i zadumy trwałyśmy przed Ukrzyżowaną Miłością, by w głębi serc rozważać wydarzenia z Kalwarii i przejść śladami Jego Bolesnej Męki. W zrozumieniu tematu rekolekcyjnych dni pomogła nam Ewangelia oraz konferencje księdza rekolekcjonisty, które stały się tematem rozważań w grupach. Dzięki tym spotkaniom uczyłyśmy się wzajemnego zaufania. Konferencje pomogły bardziej zrozumieć i głębiej przeżyć sakrament pokuty i pojednania. Wielką radość sprawiała uczestniczkom modlitwa śpiewem. Codzienna Eucharystia - tajemnica bezgranicznej miłości i wspólne adoracje pogłębiały więź z Bogiem, umacniały wiarę. Czas spędzony w kaplicy był okazją do refleksji, na którą nie zawsze znajdujemy chwilę w naszej codzienności. Był okazją do dziękowania Stwórcy za każdy dzień naszego życia, za każdy uśmiech, promień słońca, który Bóg nam zsyłał. Dzięki Eucharystii mogliśmy ponownie przeżyć tajemnicę odkupienia, która osiąga swoją pełnię w ofierze samego Pana, bowiem: „Eucharystia to Zmartwychwstały Chrystus w swoim człowieczeństwie i dlatego jest najpiękniejszym skarbem i szczytem całego świata”. Nie były to oczywiście jedyne zajęcia w tym czasie. Chrześcijaństwo to nie tylko modlitwa, ale i bycie z Bogiem podczas rekolekcyjnych pieśni, wspólnych wypraw, dzielenia się sobą. Spacery pozwoliły nam podziwiać piękno przyrody, w której odnaleźć można ślady obecności samego Boga, który to wszystko stworzył. Obejrzałyśmy film o św. Ricie, o życiu kobiety pełnym bólu i cierpienia po śmierci męża, i dwóch synów. Doświadczenia trudne i bolesne w życiu tej kobiety wydały dobre owoce służby Bogu i bliźniemu. Słowa podziękowania w imieniu uczestniczek rekolekcji pragnę skierować do księdza rekolekcjonisty Dariusza Markowicza i Sióstr Magdalenek od Pokuty. Otwartość Sióstr, serca pełne życzliwości, promienne uśmiechy pozwalają uczestniczkom udoskonalać to, co jeszcze doskonałym nie jest. Dzięki łasce Bożej ten czas pomagał uznawać prawdę o sobie, a nade wszystko umacniał kontakt z Bogiem i pozwalał odnaleźć Go w drugim człowieku. Te dni miały nas doprowadzić do wewnętrznej odnowy. To był niezwykły czas na poznawanie siebie i Chrystusa, poświęcony na przeżycie doświadczeń wiary, kontemplacji oblicza Pana i zgłębiania Jego Słowa. Każdy w nie coś wniósł: radość, uśmiech, zachwyt, zaangażowanie i dobro. W takiej atmosferze upływały dni rekolekcyjne, które sprzyjały refleksji i zadumie. Ważne jest jednak to, abyśmy wracając do naszych codziennych obowiązków nie zapomnieli tego, co przeżyło serce. Niech to osobiste spotkanie z Bogiem kształtuje nas wewnętrznie, abyśmy za św. Pawłem umieli powiedzieć: „dla mnie żyć, to Chrystus”.

Św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy

2019-10-22 15:55

BP KEP / Warszawa (KAI)

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, poprosił papieża Franciszka o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Dziś, podczas kongresu „Europa Christi”, inicjatywę wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Publikujemy komunikat Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski:

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Prośbę tę 22 października 2019 r., podczas kongresu „Europa Christi”, wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

W 2020 roku mija 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i 15. rocznica Jego odejścia do Domu Ojca. W związku z tymi ważnymi dla Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego rocznicami, abp Stanisław Gądecki podkreślił: „Pontyfikat papieża z Polski wypełniony był przełomowymi decyzjami i doniosłymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata”. Przewodniczący Episkopatu skierował prośbę do Ojca Świętego Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

„Bogactwo pontyfikatu św. Jana Pawła II – przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim – wypływało z bogactwa jego osobowości – poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania, poprzez kierowanie Kościołem powszechnym, aż po osobiste świadectwo świętości życia” – napisał w liście do Ojca Świętego Franciszka abp Gądecki. Zwrócił też uwagę na to, że wielkim osiągnięciem pontyfikatu św. Jana Pawła II był Jego udział w przywróceniu Europie jedności, po ponad pięćdziesięcioletnim podziale, którego symbolem była żelazna kurtyna. Przewodniczący Episkopatu zaznaczył: „Po jednoczącym i kulturotwórczym przepowiadaniu Ewangelii przez świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wojciecha, ponad tysiąc lat później, owoce ich działalności – nie tylko w wymiarze społecznym, ale i religijnym – znalazły swego obrońcę i kontynuatora w osobie papieża Polaka”.

Kard. Stanisław Dziwisz w czasie wystąpienia na kongresie „Europa Christi” wsparł prośbę abp Stanisława Gądeckiego skierowaną do Ojca Świętego Franciszka. Podkreślił, że papież Polak powinien zostać uznany za doktora Kościoła i współpatrona naszego europejskiego domu. Powiedział: „Trzeba stwierdzić, iż papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale i wybitny patron dla Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem