Reklama

Zbudować coś z niczego

2012-11-19 12:00

Przemysław Awdankiewicz
Edycja świdnicka 12/2009

Ojciec Święty Jan Paweł II, realizując założenia bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1994 r., powołał do istnienia diecezję świdnicką. 26 marca, dzień po ingresie bp. Ignacego Deca, została erygowana Świdnicka Kuria Biskupia - wspomina wydarzenie sprzed pięciu lat ks. prał. Stanisław Chomiak, kanclerz Kurii. - Oczywiście, o swojej nominacji na kanclerza dowiedziałem się już wcześniej, Biskup rozmawiał ze mną na ten temat, otrzymałem od niego propozycję i ją przyjąłem. Już wcześniej bowiem trzeba było przygotować odpowiednie pieczątki, dokumenty.
Jak mówi Ksiądz Kanclerz, pierwszy okres po powstaniu diecezji świdnickiej był to czas poświęcony przede wszystkim organizacji pracy.
- Trzeba pamiętać, że w 2004 r. nasza młoda diecezja powstawał dosłownie z niczego. Pierwsza, tymczasowa siedziba Kurii mieściła się wówczas przy jednej ze świdnickich parafii - opowiada ks. Stanisław Chomiak. - Dopiero potem przejęliśmy budynki przy pl. Kościelnym, gdzie obecnie znajduje się rezydencja biskupia i siedziba Świdnickiej Kurii Biskupiej. Wówczas też zaczęliśmy tworzyć poszczególne wydziały Kurii, które funkcjonują do dziś: administracyjny, duszpasterski, katechetyczny, nauki katolickiej, gospodarczy i wydawnictwa diecezjalne.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego mianował nowych księży dziekanów oraz powołał do istnienia Radę Kapłańską, Konsultorów, Ekonomiczną, Radę Proboszczów. 8 maja 2005 r. powołano również Kapitułę Katedralną.
- Erygowano też Wyższe Seminarium Duchowne oraz Caritas - dodaje Ksiądz Kanclerz. - To były podstawy, na których opiera się diecezja i praca w diecezji. Dziś mogę powiedzieć, że wszystkie wydziały sprawnie funkcjonują i wciąż się rozwijają. Mam poczucie zadowolenia i satysfakcji z tego, że dane mi było uczestniczyć w tworzeniu diecezji, w jej budowaniu. Nie można zapominać też o wszystkich księżach, których praca przyczyniła się do tego, że szybko i sprawnie udało się zorganizować prace Świdnickiej Kurii Biskupiej.
W ciągu tych pięciu lat istnienia diecezji świdnickiej udało się wyremontować otrzymane pomieszczenia Kurii, kończy się powoli remont i rozbudowa Wyższego Seminarium Duchownego, wiele innych remontów już wykonano lub są w trakcie.
- Oczywiście, pracy przed nami wciąż jeszcze dużo - nie ukrywa kanclerz ks. Chomiak. - Myślimy o rozwoju czy rozbudowie wydziałów Kurii, np. jeśli chodzi o duszpasterstwo młodzieży. Niezwykle ważnym zadaniem, jakie przed nami stoi, jest również powołanie do życia Biskupiego Sądu Duchownego. To jednak kwestia czasu - obecnie kształcimy na wydziałach prawa księży, którzy mogliby wejść w skład sądu. Na razie - za zgodą Stolicy Apostolskiej - pierwszą instancją jest dla nas Sąd Duchowny Diecezji Legnickiej, działający od 25 marca 2003 r.
Decyzja Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej jest ważna 10 lat. W tym czasie Biskup Świdnicki powinien powołać do życia własny Sąd Duchowny.
- Jest to obecnie dla nas jedno z najważniejszych zadań - przyznaje ks. Stanisław Chomiak.

Reklama

Bp Piotr Sawczuk nowym biskupem drohiczyńskim

2019-06-17 12:02

tk / Warszawa (KAI)

Biskup Piotr Sawczuk, 57-letni biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem drohiczyńskim. Zastąpił on bp. Tadeusza Pikusa, który złożył rezygnację z tego urzędu.

Episkopat.pl
Bp Piotr Sawczuk

Publikujemy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:

Komunikat

Ojciec Święty Franciszek:

1. Przyjął rezygnację księdza biskupa Tadeusza Pikusa z posługi biskupa drohiczyńskiego.

2. Mianował biskupem drohiczyńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Piotra Sawczuka.

Warszawa, 17 czerwca 2019 roku.

ks. prał Kryspin Dubiel Chargé d'Affaires a.i.

Piotr Henryk Sawczuk urodził się 29 stycznia 1962 r. w małżeństwie Henryka i Zofii z d. Guberska. Jego rodzice prowadzili własne gospodarstwo rolne w miejscowości Kornica w woj. mazowieckim. Został ochrzczony 25 lutego 1962 r. w kościele parafialnym w Kornicy, a 1 września 1979 r. przyjął sakrament bierzmowania. Szkołę Podstawową ukończył w 1977 r. w Kornicy, a Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej w 1981 r. otrzymując świadectwo dojrzałości.

Zaraz po maturze zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych, 6 czerwca 1987 r. w katedrze siedleckiej otrzymał świecenia kapłańskie z rąk bpa dra Jana Mazura. Następnie przez dwa lata był wikariuszem w parafii Wisznice. W tym czasie na Wydziale Teologicznym KUL napisał pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Czesława Stanisława Bartnika pracę pt. Komunijność Kościoła wg kardynała Karola Wojtyły i uzyskał 21 czerwca 1988 r. tytuł magistra teologii.

W roku 1989 rozpoczął studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego ATK w Warszawie. W 1992 r. uzyskał tytuł magistra prawa kanonicznego, na podstawie pracy pt. Teoria rozdziału Kościoła od państwa w świetle nauki Soboru Watykańskiego II, napisanej pod kierunkiem o. prof. dra hab. Stanisława Pasternaka. Dnia 27 czerwca 1996 r. obronił rozprawę doktorską pt. «Communicatio in sacris» w kanonicznym prawie karnym, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jerzego Syryjczyka, uzyskując stopień naukowy doktora prawa kanonicznego. W okresie studiów kanonistycznych pełnił przez 6 lat funkcję kapelana Sióstr Loretanek, w domu głównym, przy ul. Ks. Kłopotowskiego w Warszawie i w siedzibie Wydawnictwa Ss. Loretanek, przy ul. Żeligowskiego w Warszawie-Rembertowie.

W diecezji siedleckiej ks. Piotr Sawczuk pełnił i pełni następujące urzędy i funkcje: był notariuszem w Sądzie Biskupim (1989-1990); od 1993 r. jest sędzią w Sądzie Biskupim; w latach 1996-2003 pełnił urząd notariusza Kurii Diecezjalnej; od 1 lipca 2003 r. do chwili obecnej pełni urząd kanclerza Kurii Diecezjalnej Siedleckiej, a od 7 listopada 2009 r. funkcję wikariusza generalnego. Ponadto od 1996 r. jest wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II oraz w Instytucie Teologicznym w Siedlcach.

Przez cały czas pracy w Kurii angażował się w funkcjonowanie różnych agendach kurialnych, szczególnie w ostatnim czasie w pracach II Synodu Diecezji Siedleckiej. Wielokrotnie występował jako delegat Biskupów Siedleckich: bp. Jana Wiktora Nowaka i bp. Zbigniewa Kiernikowskiego w rozwiązywaniu różnych, bieżących spraw administracyjnych i duszpasterskich w diecezji, jako szafarz sakramentu bierzmowania oraz przeprowadzał wizytacje kanoniczne w parafiach.

23 stycznia 2003 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Siedleckiej, a 23 stycznia 2009 r. kanonikiem gremialnym i prałatem scholastykiem tejże Kapituły Katedralnej. 20 września 2010 r. Ojciec Święty Benedykt XVI podniósł ks. kan. Piotra Sawczuka do godności Kapelana Jego Świątobliwości.

19 stycznia 2013 r., Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prał. dr. Piotra Sawczuka biskupem pomocniczym Diecezji Siedleckiej, ze stolicą tytularną w Ottana.

17 czerwca 2019 r. został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem drohiczyńskim.

Ks. Sawczuk opublikował drukiem książkę pt.: Kornica – dzieje pisane krwią i kredą, poświęconą 100-leciu powstania parafii rodzinnej oraz wiele artykułów w „Wiadomościach Diecezjalnych Siedleckich” i w tygodniku diecezjalnym „Podlaskie Echo Katolickie” i „Echo Katolickie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

O. Szustak doszedł do Papieża Franciszka

2019-06-18 22:42

Langusta na Palmie

Na profilu langusta na palmie pojawię się wpis potwierdzający, ze o. Szustak,  jak obiecał, dotarł do Watykanu i spotkał się z Papieżem. "Więc tak. Jakimś cudem doszedłem do Rzymu:) Na pełnej petardzie wbiłem do Watykanu i mówię im tam, że się muszę widzieć z Franciszkiem. Dorwałem go na kilka minut przed śniadaniem, kard. Konrad mnie poratował i mówi Franciszkowi, że jest tu taki zwariowany dominikanin, który musi go zobaczyć. Papież uśmiechnął się i powiedział (true story, nie ściemniam): skoro zwariowany to na pewno z Polski! Więc ja mówię: Ojcze! Tyle tu lazłem, to mnie pobłogosław. Położył mi rękę na głowie jak tato, pobłogosławił i pokornie poprosił: zanieś też grzechy papieża do Bożego Grobu. No to nie mam wyjścia, trzeba iść dalej. Spłakałem się jak dziecko. Połowa za mną, połowa przede mną. Ściskam Was jak nie wiem co i błogosławię. Do sierpnia, bączki drogie. o. adam. +"

Langusta na Palmie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem