Reklama

Kościół

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

W 2020 r. Papieska Akademia Życia wraz z firmami IT podpisała deklarację etyczną dotyczącą sztucznej inteligencji, tak zwane "Rzymskie wezwanie do etyki AI". Celem jest promowanie etycznego podejścia do sztucznej inteligencji, które koncentruje się na godności ludzkiej i dobru wspólnym.

Podziel się cytatem

Reklama

"Kiedy po raz pierwszy zaproponowaliśmy światowej opinii publicznej w 2020 r. potrzebę i niezbędność wezwania do etyki AI, tj. etyki w rozwoju algorytmów leżących u podstaw sztucznej inteligencji", mówi abp Paglia, w Watykanie natychmiast stało się jasne, że "nadszedł czas". "Dziś wiemy, że sztuczna inteligencja nie jest już tylko kwestią dla przemysłu i że pilniejsze niż kiedykolwiek jest zastanowienie się nad etyką jej rozwoju. Dzisiejsze podpisanie Apelu Rzymskiego jest tego dowodem" - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

Reklama

"Sztuczna inteligencja radykalnie zmienia nasz świat i oferuje ogromne możliwości, ale także nowe wyzwania. Od prawie 40 lat Cisco buduje sieci, które łączą ludzi i organizacje na całym świecie, a dziś budujemy krytyczną infrastrukturę i rozwiązania bezpieczeństwa, które będą napędzać rewolucję AI" - powiedział Chuck Robbins, prezes i dyrektor generalny Cisco. "Zasady Rzymskiego Apelu są spójne z przekonaniem Cisco, że technologia musi być budowana na fundamencie zaufania na najwyższych szczeblach, aby wspierać integracyjną przyszłość dla wszystkich" - dodał.

Papież Franciszek wielokrotnie podkreśla szanse i zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją, ostatnio w swoim orędziu na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia. Ostrzegł przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak fałszywe wiadomości i dyskryminacja za pośrednictwem sztucznej inteligencji, i wezwał do odpowiedzialnego podejścia. W tym obszarze Watykan koncentruje się na współpracy międzyreligijnej i interdyscyplinarnej.

Podziel się cytatem

2024-04-24 17:21

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sztuczna inteligencja tematem Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

„Sztuczna inteligencja i mądrość serca: dla w pełni ludzkiej komunikacji” – to temat 58. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu w 2024 r., który wybrał Papież Franciszek. „Ważne jest, aby kierować sztuczną inteligencją i algorytmami, aby w każdym człowieku istniała odpowiedzialna świadomość wykorzystania i rozwoju tych różnych form” – podkreśla Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W komunikacie zaznaczono, że ewolucja systemów sztucznej inteligencji sprawia, iż komunikowanie się za pośrednictwem maszyn i z maszynami staje się coraz bardziej naturalne. Dodano, że coraz trudniej jest odróżnić treści wytworzone przez technologię od tych, które tworzy człowiek. Wskazano też, że podobnie, jak wszystkie rewolucje, również ta oparta na sztucznej inteligencji stwarza nowe wyzwania, aby maszyny nie przyczyniały się do zakrojonego na szeroką skalę systemu dezinformacji.

CZYTAJ DALEJ

Samotnia św. Jana Chrzciciela

2024-06-23 08:51

Materiał prasowy

To pierwsze takie miejsce w Archidiecezji Wrocławskiej, w którym w ciszy będzie można usłyszeć głos Pana Boga czy odpocząć. Dziś 23 czerwca br. bp Maciej poświęci Samotnie św. Jana Chrzciciela w Sułowie Wielkim [dekanat Góra Wschód]

Pomysłodawcą takiego miejsca jest ks. Waldemar Cwynar, proboszcz parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim. - W naszej archidiecezji brakowało takiego miejsca. Wiem z własnego doświadczenia, że takie miejsce jest potrzebne ludziom. Sam z takich samotni korzystałem m.in. z Pustelni św. Eliasza w Jasionie czy św. Szarbela w Nowy Belęcinie - zaznacza kapłan, który na stronie internetowej samotni wskazał: - Zdawać by się mogło, że Samotnia św. Jana Chrzciciela jest odpowiedzią na potrzeby i pragnienia ludzi chcących w warunkach innych niż zwykle zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad swoim życiem i rozeznawać głos Boga – i pewnie tak jest! Warto jednak pamiętać, że BÓG JEST ZAWSZE PIERWSZY, stąd wierzę mocno, że Samotnia św. Jana Chrzciciela jest odpowiedzią na „potrzeby Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wizyta w Pekinie przyczynia się do budowania relacji między Polską a Chinami

2024-06-24 11:42

[ TEMATY ]

Chiny

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

W sierpniu przyszłego roku zakończę misję jako prezydent RP w głębokim poczuciu tego, że moja wizyta w Pekinie przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami - podkreślił w poniedziałek podczas spotkania z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda przebywa z kilkudniową wizytą w Chinach. W poniedziałek spotkał się z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję