Reklama

Jubileusz Festiwalu Ave Maria

Sporo się działo podczas jubileuszowej X edycji Festiwalu Ave Maria w Czeladzi. W ciągu czterech koncertowych dni kościoły pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czeladzi, św. Jadwigi Śląskiej i Trójcy Świętej w Będzinie oraz Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu były wypełnione melomanami

Jubileusz był sposobnością do przypomnienia początków. Sławomir Pietras uczynił to z właściwą sobie charyzmą i humorem. „Przed 10 laty namówiła mnie do tego nieżyjąca już moja matka. W trzy tygodnie po moich narodzinach, na czeladzkiej Starej Kolonii, zaniesiono mnie do świątyni św. Stanisława z prośbą o chrzest, ponieważ wykazywałem coraz bardziej wątłe zdrowie. I tak, goszcząc kiedyś u doktorostwa Kuciów, mieszkających nieopodal czeladzkiej świątyni, opowiedziałem tę historię w obecności innej pary doktorów Hamankiewiczów. Po jej wysłuchaniu lekarze wstali od stołu i zarządzili, by natychmiast zorganizować koncert poświęcony pamięci ks. prał. Mieczysława Oseta. Tak się zaczęło. Potem było błogosławieństwo śp. bp. Adama Śmigielskiego, którego wspominaliśmy pierwszego dnia tegorocznego festiwalu, nieustanna pomoc ks. prał. Oseta, współpraca ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych, a następnie przejęcie zadań organizacyjnych i finansowych przez Urząd Miasta w Czeladzi. Warto zaznaczyć, że wszystkimi sprawami festiwalu kieruje od początku jedna osoba - Teresa Wąsowicz, a od zeszłego roku w osobie nowego czeladzkiego proboszcza ks. kan. Jarosława Wolskiego zyskaliśmy wspaniałego patrona, partnera, inspiratora i opiekuna” - tłumaczył Sławomir Pietras.
Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 6-10 maja i nie zabrakło w niej gwiazd. Najjaśniej „świecił” Bogusław Kaczyński, który choć śpiewakiem nie jest, to jednak o muzyce wie wszystko. Festiwal inaugurował „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego w wykonaniu chóru i orkiestry Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz solistów: Moniki Mych, Sylwii Złotkowskiej i Tomasza Mazura. W klimat koncertowej muzyki maryjnej wprowadził o. Jan Góra, dominikanin, duszpasterz akademicki i rekolekcjonista, twórca lednickich spotkań młodych. W piątek, 8 maja, w kościele św. Stanisława w Czeladzi wystawiono „Moc przeznaczenia” G. Verdiego w wykonaniu chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz znakomitych artystów: Barbary Kubiak, Sylwestra Kosteckiego, Adama Szerszenia i Dariusza Niemirowicza. Natomiast w kościele Świętej Trójcy wystąpił „Bonis avibus”, zespół wokalno-instrumentalny Lecha Algusiewicza.
W sobotę, 9 maja, w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbył się koncert gwiazd z okazji 20-lecia reaktywacji izb lekarskich. Natomiast w kościele św. Stanisława rozegrano Turniej Tenorów Polskich w 107. rocznicę urodzin Kiepury. Melomani mieli okazję wysłuchać i zobaczyć Bogdana Paprockiego, ks. Pawła Sobierajskiego, Dymitra Fomenkę, Piotra Friebe, Sylwestra Kosteckiego, Marka Szymańskiego oraz Liudasa Mikalauskasa. Owacjom nie było końca - tenorzy dwukrotnie wykonali końcowe wspólne „La donna e mobile”. Honorowym gościem koncertu był Bogusław Kaczyński. Ostatni dzień festiwalu to „Messa di gloria” G. Pucciniego wykonana przez chór i orkiestrę Akademii Muzycznej w Krakowie oraz solistów: Sylwestra Kosteckiego i Liudasa Mikalauskasa.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję