Reklama

Konsekracja kościoła w Strażowie

Niedziela rzeszowska 22/2009

Ad maiorem Dei gloriam” - na większą chwałę Boga - takie słowa pisano niegdyś w czasie konsekracji kościoła, a kiedy świątynia była poświęcona Matce Najświętszej, dodawano: i ku czci Maryi Najświętszej Dziewicy - powiedział bp Kazimierz Górny, który w święto św. Andrzeja Boboli, męczennika, dokonał konsekracji kolejnego kościoła w diecezji, tym razem w Strażowie.
Parafia w Strażowie istnieje tam od 60 lat, kiedy to w 1949 r. bp Wojciech Tomaka poświęcił kamień węgielny. W historię parafii i kościoła wpisało się sześciu proboszczów, z których dwóch odeszło już do wieczności. Najważniejsze momenty z życia parafii przypomniał Przewodniczący Rady Parafialnej i prosił Księdza Biskupa, by wyśpiewał wraz z parafianami dziękczynne „Te Deum” za 60 lat istnienia parafii, czego przypieczętowaniem jest konsekracja kościoła. Mówił: - Jakże dzisiaj nie dziękować Opatrzności Bożej, która stawia na drodze naszego życia tak oddanych Bożej sprawie wiernych świeckich i kapłanów, którzy jak św. Andrzej Bobola „płonęli wielkim umiłowaniem Boga i bliźnich”. Dzięki takim ludziom możemy, parafrazując słowa znanej pieśni, śpiewać „60 lat Maryjo z nami jesteś, na ziemi strażowskiej wiernie trzymasz straż, 60 lat już bronisz nas od nieszczęść”, a świątynia nosi tytuł Matki Bożej Królowej Polski i św. Antoniego. A młodzież z KSM dodała: - Od tej chwili ta świątynia stała się przestrzenią sakralną, a my sami - domownikami Boga. Młodzi zapewnili, że słowa naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” realizują dzisiaj, bo otwierają szeroko, najszerzej jak potrafią drzwi swoich serc dla Chrystusa w dniu konsekracji. Parafianie radują się również obecnością w swojej świątyni relikwii św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Karoliny, patronów diecezji, które zostały umieszczone w nastawie ołtarza.
W kazaniu Ksiądz Biskup mówił, że poświęcenie świątyni i konsekracja ołtarza ukazuje, jak wierzący człowiek ceni sobie bliskość Boga. - Rodacy, gdziekolwiek udawali się za chlebem, zaczynali od budowania świątyni i szkoły. Zauważam potrzebę, byśmy zwrócili uwagę na jeden wymiar, byśmy cenili sobie obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie - powiedział bp Górny.
W uroczystości uczestniczyli m.in. kapłani z diecezji przemyskiej, sandomierskiej i rzeszowskiej, reprezentowali oni Kurie Diecezjalne, Kapituły i inne środowiska duchowieństwa.
Proboszcz parafii ks. Jerzy Uchman na zakończenie zaznaczył, że bez wsparcia i życzliwości parafian nie byłoby możliwe przygotowanie tej świątyni do konsekracji. Wyraził wdzięczność wójtowi i jego współpracownikom, przedstawicielom władzy, na czele z posłem na Sejm i zarazem prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej Kazimierzem Gołojuchem. W ciepłych słowach zwrócił się do kapłanów obecnych na uroczystości, a zwłaszcza do swoich poprzedników.
Uroczystość konsekracji poprzedzona była misjami parafialnymi, prowadzonymi przez o. Misjonarza Zygmunta, któremu także wyraził wdzięczność za duchowe przygotowanie parafii. Z radością podkreślił obecność gości przybyłych na konsekrację świątyni i duchową łączność w uwielbieniu Pana Boga, Miłosiernego Ojca, za ten wielki dar dla parafii Strażów.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Wybuch gazu w Katowicach - rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu

2023-01-27 14:29

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, na której terenie doszło w piątek do wybuchu, ks. Adam Malina, był poza budynkiem, a rodzina wikariusza ks. Piotra Ucińskiego jest w szpitalu. Rodziny ukraińskie, które mieszkały w budynku nie ucierpiały - poinformował w komunikacie Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Do wybuchu w budynku plebani przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Katowicach-Szopienicach doszło w piątek ok. godzin 8.30. W chwili wybuchu było tam 8 osób, 7 osób zostało ewakuowanych; jedna osoba jest poszukiwana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję