Reklama

List Biskupa Sosnowieckiego z okazji peregrynacji relikwii bł. Jakuba Strzemię w diecezji sosnowieckiej

Niedziela sosnowiecka 22/2009

Umiłowani w Chrystusie Panu, Bracia i Siostry!

Dzisiejsza Ewangelia po raz kolejny ukazuje nam Chrystusa Zmartwychwstałego, który ponownie ukazuje się „zatrwożonym i wylękłym” Apostołom. Jezus przychodzi do wystraszonych i wątpiących uczniów ze słowami otuchy, ale i z zadaniem, które im zleca: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony”. Chrystus chce zaradzić brakowi ich wiary, a nade wszystko uświadomić im, że nie są sami, że mają do spełnienia ważne zadanie. Dlatego razem z nimi zasiada do wieczerzy, a potem zapewnia, że „(…) w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom”. Wzywa słabych i wątpiących Apostołów do tego, by byli Jego świadkami w świecie. Oni mogą liczyć na Jego pomoc.
To Chrystusowe wezwanie do bycia świadkiem powtarza się nieustannie na przestrzeni dziejów. Ono skierowane jest do każdego z nas. Chrystus i Kościół potrzebują świadków. Doskonale rozumiał to wezwanie św. Franciszek z Asyżu, który przed wiekami wzywał: „Idźcie, głoście ludziom pokój, przepowiadajcie pokutę na odpuszczenie grzechów. Bądźcie cierpliwi w utrapieniach, czujni w modlitwie, wytrwali w trudach, skromni w rozmowach, surowi w obyczajach i świadczeniu dobra uprzejmi, ponieważ za to wszystko jest przygotowane dla was wieczne Królestwo”.
Dziś, w tę VII niedzielę wielkanocną, kiedy w Kościele obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w sposób szczególny słowa te chcemy odnieść do postaci bł. Jakuba Strzemię, arcybiskupa halicko-lwowskiego, franciszkanina i misjonarza. Możemy śmiało przedstawić go jako człowieka, który głosił pokój, przepowiadał pokutę, cierpliwie znosił trudy życia, strzegł surowości obyczajów i z modlitwy czerpał siłę do głoszenia Ewangelii.
Bł. Jakub Strzemię pochodził z diecezji krakowskiej. W odpowiedzi na głos powołania, wstąpił do zakonu św. Franciszka z Asyżu, aby poświęcić się głoszeniu Jezusa Chrystusa na Rusi i Wołoszczyźnie. W 1391 r. papież Bonifacy IX mianował bł. Jakuba arcybiskupem Halicza. W bulli nominacyjnej Ojciec Święty, powołując się na wiarygodne świadectwa, wymienia jego przymioty: gorliwość apostolską, wykształcenie, czystość życia i obyczajów, wytrwałość w sądzie i w zarządzie.
Jako duchowy syn św. Franciszka, żył bardzo skromnie i wszystkie dochody przeznaczał na kościoły, parafie i ubogich. Szczególną troską otoczył szpital we Lwowie, przy którym był także przytułek dla ubogich. To dzięki niemu społeczność lwowska podjęła się budowy katedry, którą błogosławiony poświęcił i konsekrował. To w tej katedrze król Jan Kazimierz złoży po latach śluby i obierze Maryję za Królową Polski.
Pełen zasług odszedł do Pana w opinii świętości 20 października 1409 r., po 18 latach gorliwej pracy pasterskiej. Bł. Jakub jest określany przez biografów „jako kapłan cnotliwy, pobożny, prosty, opiekun biednych, obrońca spraw polskich we Lwowie i na kresach”. Ciało Arcybiskupa Jakuba pochowano we franciszkańskim kościele Świętego Krzyża we Lwowie. Oddawany od początku kult bł. Jakubowi ożywił się po odnalezieniu jego grobu w roku 1619. W 1785 r. jego relikwie przeniesiono do katedry lwowskiej. Papież Pius VI swoim dekretem z dnia 11 września 1790 r. zaliczył Jakuba do grona błogosławionych. Jest on patronem Lwowa i krakowskiej prowincji franciszkanów.

Drodzy Bracia i Siostry,

Minęło 100 lat od lwowskich uroczystości. Mija 600 lat od śmierci bł. Jakuba Strzemię. Starania o kanonizację przekreśliła II wojna światowa i nowy podział Europy, który oderwał Lwów od Polski. Ostatni przedwojenny arcybiskup Lwowa ks. Eugeniusz Baziak, przymuszony do opuszczenia diecezji, zabrał ze sobą relikwie bł. Jakuba, które po wędrówce przez Tarnów i Lubaczów, znalazły swoje miejsce w katerze na Wawelu, gdzie do dziś w ciszy bocznej kaplicy oczekują na powrót do umiłowanego Lwowa.
Życie bł. Jakuba, to ciągłe wędrowanie i docieranie do najdalszych zakątków archidiecezji. W swojej posłudze odczuwał potrzebę bycia dla ludzi, którzy często zagubieni, żyjący w biedzie, niejednokrotnie daleko od Boga, potrzebowali jasnego znaku i pouczenia, aby odkryć sens słów Pana Jezusa: „Ja jestem Drogą i Prawdą, i Życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (J 14, 6). I tak, jak przed ponad 600 laty, bł. Jakub Strzemię wyrusza i dzisiaj do wierzących i niewierzących, do zdrowych i chorych, do biednych i bogatych, do żyjących w zgodzie i w nienawiści, aby zanieść im znak jedności i pokoju, jakim jest Chrystus Pan. Wyjdźcie więc na spotkanie, temu błogosławionemu, który w najbliższy piątek, przybędzie do nas w swych relikwiach. Wyjdźcie na spotkanie dobrego pasterza, który od piątku 29 maja do niedzieli 31 maja nawiedzi w swych relikwiach sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu.
Rodzice - przyprowadźcie swoje dzieci, niech razem z wami uwielbiają Boga i módlcie się o świętość polskich rodzin.
Zdrowi - przywieźcie chorych, niech dostąpią łaski sakramentu spowiedzi i namaszczenia chorych.
Zranieni i skrzywdzeni - przynieście swoją boleść i pozwólcie, aby zabliźniły się rany zniewag i upokorzeń.
Narzeczeni - przyprowadźcie siebie nawzajem, aby modlić się o godność kobiety i mężczyzny.
Pełniący wszelką władzę - przyjdźcie, aby utwierdzić się w służbie dla człowieka.
Zakonnicy i duchowieństwo - przyjdźcie, aby umocnić się w duchu służby Bogu, Kościołowi i ludziom.
Proszę Was, bracia i siostry, przybądźcie do gołonoskiego sanktuarium i przywitajcie relikwie bł. Jakuba 29 maja 2009 r. o godz. 18. Znajdźcie w zabieganiu codziennym, jedną małą godzinę, aby w ciszy kościelnych murów wyszeptać modlitwę prośby, dziękczynienia i przebłagania.
Na czas nawiedzenia relikwii błogosławię wszystkim parafianom i przybywającym pielgrzymom.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

"Wszystko jest w ruinie. Wszystko zostało zniszczone. Fabryka, w której pracuję, dzięki Bogu, nadal stoi, ale w momencie katastrofy nie było tam pracowników. Jeden z nich poszukuje obecnie swojej siostry, inny pochował swojego brata, a trzeci został bez dachu nad głową. Nie ma benzyny, sklepów, transportu. Obserwowanie, co się tutaj dzieje jest niezwykle bolesne, bo kocham Turków. Nie ma po prostu możliwości dotarcia na tereny dotknięte katastrofą. Nie ma dróg, wszystko uległo całkowitemu zniszczeniu" - opisał Bar Szalom, który pracuje w Turcji jako maszgijach kaszrut czyli pomocnik rabina w sprawach orzekania o koszerności potraw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję