Reklama

Wspominamy

„Dni Morza - Sail Szczecin 2009”

2012-11-19 12:00

Julia A. Lewandowska
Edycja szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem) 28/2009

Wszyscy, którzy kochają morze i to, co z nim związane, na pewno nie zawiedli się, przyjeżdżając w tym roku do Szczecina na „Dni Morza”. A i sami organizatorzy z satysfakcją mogą stwierdzić, że trwające od 12 do 14 czerwca br. dni należały do udanych. Organizowane rokrocznie (od 2005 r.), cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony szczecinian i gości. Tak było i teraz - codziennie na Wały Chrobrego i do Łasztowni przychodziło ok. 7 tys. osób. Trudno się dziwić, Miasto zafundowało mieszkańcom prawdziwą ucztę duchową. Znalazło się coś dla miłośników żaglowców, okrętów MW RP i oldtimerów, którzy podziwiali ok. 40 zabytkowych jednostek, w tym m.in. „Dar Młodzieży”, „Mira”, „Zawiszę Czarnego”, „Tolkiena” i „Baltic Beauty”; było coś dla miłośników muzyki, teatru, fotografii… Nie zabrakło wystaw i warsztatów marynistycznych, koncertów, jarmarków, przedstawień i prelekcji, widowisk szantowych i wesołego miasteczka dla dzieci - wszystko z morzem w tle. Młodzi ludzie mogli, choć nie tylko oni, „zakochać” się w morzu, przewidziano dla nich zwiedzanie żaglowców, okrętów i oldtimerów, bezpłatne rejsy połączone z zajęciami marynistycznymi, warsztaty ekologiczne, szkutnicze, naukę węzłów żeglarskich.
Wyjątkową atrakcją była, zorganizowania po raz pierwszy w Polsce, naumachia (pt. „Znak Gryfa”) - czyli widowisko przedstawiające bitwę morską, która została oparta na wydarzeniach z XVII wieku, kiedy to w pobliżu Szczecina starły się okręty Szwecji i Brandenburgii. W widowisku wzięło udział prawie 180 aktorów, ponad 20 armat, repliki XVII-wiecznych galeonów, łodzie żaglowo-wiosłowe.
W piątek 12 czerwca wysłuchaliśmy koncertu „Morskie opowieści” w wykonaniu zespołu Filharmonii Szczecińskiej, a późnym wieczorem na Cmentarzu Centralnym „Requiem dla przyjaciela” - koncertu poświęconego „Tym, którzy nie powrócili z morza” w wykonaniu zespołu Opery na Zamku. W sobotę z pokładu „Daru Młodzieży” Prezydent Miasta i Minister Infrastruktury otworzyli na Wałach Chrobrego oficjalnie Centralne Dni Morza. W niedzielę miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne z udziałem młodzieży ze szkół salezjańskich, a w południe w bazylice pw. św. Jakuba Apostoła została odprawiona Msza św. za ludzi morza. Tego dnia na Wałach Chrobrego, oprócz wielu przygotowanych atrakcji, można było wysłuchać koncertu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie oraz koncertu zorganizowanego pod patronatem Miasta Szczecin i Polskiego Radia Szczecin pt. „Sail Szczecin, czyli Płyńmy do Szczecina”. Warto było…

Potrzebne noclegi dla uczestników Taizé

2019-12-12 08:49

Nadal szukamy 7.100 miejsc, aby ugościć uczestników Europejskiego Spotkania Młodych

Maciej Biłas / photo on flickr

Nie jest za późno, żeby przeżyć koniec roku solidarnie i radośnie z młodymi ludźmi z całej Europy i z innych kontynentów. Międzynarodowy zespół, który od trzech miesięcy przygotowuje 42. Europejskie Spotkanie, zwraca się do osób dobrej woli z Wrocławia i okolic z pilnym apelem o ugoszczenie u siebie dwóch, trzech lub większej liczby osób.

28 grudnia około 15.000 młodych ludzi z całej Europy przyjedzie do Wrocławia na pięć dni i cztery noce. Wszystkim chcielibyśmy dać możliwość zamieszkania, nawet w najskromniejszych warunkach, u mieszkańców Wrocławia i okolic, tak jak to było podczas poprzednich spotkań europejskich w Polsce. Nawet przy pomocy bardzo prostych środków można tworzyć więzi przyjaźni.

Już ponad 1500 rodzin lub samotnych osób starszych i młodszych postanowiło otworzyć swoje domy. Gdyby każdy mógł przekonać przynajmniej jednego sąsiada czy znajomego, by zrobił podobnie, wszystkich udałoby się ugościć w domach.

Warunki udzielenia gościny są bardzo proste: rano śniadanie a wieczorem 2 m2 na podłodze, żeby rozłożyć śpiwór i karimatę. Przez cały dzień uczestnicy będą brać udział w programie w mieście, do domów będą wracać dopiero wieczorem ok. godz. 22.00.

Do Bożego Narodzenia i jeszcze po Świętach będziemy przyjmować zgłoszenia zakwaterowania. Osoby gotowe przyjąć młodych ludzi u siebie prosimy o jak najszybsze skontaktowanie się z najbliższą parafią. Można to również zrobić w naszym Centrum Przygotowań (ul. Piastowska 1a) lub za pomocą formularza na stronie internetowej:

Zobacz

Sami nie zdołamy znaleźć tylu miejsc. Potrzebujemy Twojej pomocy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prof. Vaněk: Jan Paweł II ważny również dla Czechów

2019-12-12 17:21

Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Rzym (KAI)

Nie tylko dla Polaków Jan Paweł II odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu. Podobnie był on postrzegany również w ówczesnej Czechosłowacji. Wskazuje na to prof. Miroslav Vaněk, który w Czeskiej Akademii Nauk jest dyrektorem instytutu historii współczesnej. Wziął on udział w rzymskiej konferencji z okazji 30-lecia aksamitnej rewolucji.

Vatican News
Prof. Vaněk

Podkreśla on, że coraz częściej Czesi powracają do tego wydarzenia i postrzegają je jako swoisty ideał. Przez ostatnich 30 lat ludzie się w Czechach wzbogacili, wiedzą, że ich kraj się rozwinął, ale nie są dzięki temu bardziej szczęśliwi, zadowoleni z życia. Dlatego chętnie powracają w pamięci do aksamitnej rewolucji, do panującego wówczas braterstwa i jedności. W tamtych wydarzeniach szukają orientacji na przyszłość. Ważne jest również to, że w tamtych chwilach kluczową rolę odgrywał Jan Paweł II.

„Rola Jana Pawła II była ogromna. Jego wpływ wykraczał poza granice Polski, a także Europy Wschodniej i Środkowej. Nie można go oczywiście postrzegać w oderwaniu od innych czynników zarówno w polityce międzynarodowej, jak i na szczeblu lokalnym w Czechosłowacji, NRD czy Polsce. One też odegrały swoja rolę i bez nich wszystko to byłoby niemożliwe. Jednakże znaczenie Jana Pawła II w tych wydarzeniach daleko wykracza ponad to wszystko – powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Vaněk. – Wczoraj po raz pierwszy w życiu miałem okazję być w Watykanie. I kiedy przechodziłem obok grobu Jana Pawła II, musiałem się zatrzymać. Miałem takie wewnętrzne poczucie, że powinienem tu za coś podziękować, bo i dla mnie było to bardzo ważne. W ówczesnej Czechosłowacji Jan Paweł II wpłynął na postawę wielu ludzi. Pamiętajmy, że tuż przed aksamitną rewolucją była przecież kanonizacja św. Agnieszki, w czym bezpośrednio przejawiała się papieska działalność”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem