Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: W intencji poległego żołnierza

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Ten nóż zadał ranę wszystkim, którzy pełnią misję na granicy. Nasze granice są nie tylko linią na mapie, ale także symbolem naszej suwerenności, niezależności i bezpieczeństwa! – mówił ks. ppłk Tomasz Krawczyk podczas Mszy św. w intencji zmarłego tragicznie sierżanta Mateusza Sitka.

Popołudniem w dniu pogrzebu śp. Mateusza Sitka - żołnierza, który zmarł po ataku na granicy polsko-białoruskiej, w kościele wojskowym pw. św. Jerzego w Łodzi, odprawiona została Msza św. w jego intencji. Wierni modlili się także za żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na granicy, aby bezpiecznie wykonywali swoje obowiązki, a swoją służbą przyczynili się do umacniania pokoju w naszej Ojczyźnie, Europie i świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. ppłk Tomasz Krawczyk, proboszcz parafii wojskowej św. Jerzego, przywołał życiorys zmarłego tragicznie sierżanta Mateusza Sitka. – Do końca wypełnił słowa roty przysięgi wojskowej: „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”. Śp. Mateusz Sitek to żołnierz, który oddał życie za naszą Ojczyznę. Co nam pozostaje? Pozostaje nam modlitwa i nauka patriotyzmu – tego dawania świadectwa miłości Ojczyzny. W tych trudnych czasach, gdy nasza Ojczyzna staje w obliczu licznych wyzwań, musimy być zjednoczeni i wspierać jak najmocniej tych, którzy chronią naszej Ojczyzny. Nasze granice są nie tylko linią na mapie, ale także symbolem naszej suwerenności, niezależności i bezpieczeństwa (…) Ten nóż zadał ranę wszystkim, którzy pełnią misję na granicy. Módlmy się za śp. sierżanta Sitka, ale otoczmy modlitwa wszystkich, którzy narażają swoje zdrowie i życie dla naszego bezpieczeństwa, pokoju i wolności! – mówił ks. ppłk. Krawczyk.

Reklama

Na pogrzebie 21-letniego żołnierza 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który zmarł po tym, jak został śmiertelnie ugodzony nożem na polsko-białoruskiej granicy, pojawili się m.in. prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Uroczystości pogrzebowe sierż. Mateusza Sitka 12 czerwca br. rozpoczęły się Mszą żałobną w Kościele pw. Świętej Anny w Nowym Lubielu. - Nóż, który ugodził śp. sierżanta Mateusza Sitka, ugodził całe Wojsko Polskie - mówił podczas kazania ksiądz, który osobiście znał zmarłego żołnierza. - Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny. Tu przyjechali ludzie z całej Polski, by oddać mu cześć. Tu spoczywa żołnierz polski z powołania i z wychowania. Wybierając tę służbę, wiedział, że jest to związane z ryzykiem. Podjął zadanie i nie zdezerterował. Poległ na służbie Rzeczypospolitej. Oddał za nas, za Ojczyznę życie. Nie ma Ojczyzna nic cenniejszego, poza obrońcami, którzy gotowi są własnym życiem zapłacić za jej wolność, suwerenność i niepodległość. Dziękuję w imieniu całego Narodu - powiedział podczas uroczystości pogrzebowych prezydent Andrzej Duda.

Śp. sierż. Mateusz Sitek został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Zasługi „za czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach z wykazaniem wyjątkowej odwagi, w obronie nietykalności granicy państwowej oraz życia”.

2024-06-13 08:10

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź - Jasna Góra: Pielgrzymka Kobiet Miłujących Pokój

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

22 maja 2022 roku, w liturgiczne wspomnienie świętej Rity, Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet oraz Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zorganizowali Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet - kobiet miłujących pokój – na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja: Napastnik wtargnął do domu starców i zabił sześć osób

2024-07-22 18:19

[ TEMATY ]

Chorwacja

pixabay.com

W poniedziałek do domu starców w mieście Daruvar w centralnej Chorwacji wtargnął napastnik z bronią i otworzył ogień. Na miejscu zabił pięć osób i ranił kilka kolejnych, z których jedna zmarła wskutek odniesionych ran w szpitalu – poinformował chorwacki minister zdrowia Vili Berosz.

51-letni mężczyzna wszedł na teren placówki z pistoletem i zastrzelił na miejscu pięć osób, w tym własną matkę, innych mieszkańców ośrodka oraz jego pracownika. Kolejna osoba zmarła w szpitalu. Sprawca jest odznaczonym prezydenckim orderem emerytowanym funkcjonariuszem żandarmerii wojskowej - poinformował portal Index.

CZYTAJ DALEJ

USA: Prawo do aborcji w centrum kampanii Harris

2024-07-23 07:38

[ TEMATY ]

USA

Kamala Harris

PAP/EPA/TING SHEN / POOL

Wiceprezydent USA Kamala Harris obiecała w poniedziałek, że umieści prawa do aborcji w centrum swojej kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi.

"Będziemy walczyć o wolność reprodukcyjną. Wiedząc, że jeśli Trump dostanie szansę, podpisze ogólnokrajowy zakaz aborcji, zakazujący aborcji w każdym stanie" – mówiła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję