Reklama

Podziękowanie z Irkucka

Administrator apostolski Wschodniej Syberii - bp Jerzy Mazur SVD na ręce bp. Stanisława Stefanka przesłał podziękowanie za życzliwość i pomoc podczas konsekracji katedry w Irkucku. Napisał:Wasza Ekscelencjo

Najdostojniejszy

Księże Biskupie!

Pragnę przesłać serdeczne pozdrowienia z Irkucka z okazji konsekracji katedry pw. Niepokalanego Serca Matki Bożej. Czynię to w duchu wielkiej radości i wdzięczności za wszelkie łaski Boże otrzymane przez Niepokalane Serce Maryi. Słowa wdzięczności składam również Kościołowi w Polsce.

Dziękuję za wszelką życzliwość i pomoc, która pozwoliła nam ukończyć to wielkie dzieło, ważne dla Kościoła we Wschodniej Syberii. W Jubileuszowe Dni w Irkucku mogliśmy się z całym światem modlić i dziękować Bogu za przetrwanie wiary, za jej świadków i prosić o pomyślną przyszłość dla Kościoła. Duch Święty i wielki krzyż z umęczonym, ale zmartwychwstałym Chrystusem w głównym ołtarzu, figura Matki Bożej Fatimskiej i św. Józefa tworzą główne elementy wystroju nowej katedry. Dają one Kościołowi trzy wielkie przesłania: wdzięczności Bogu za Wcielenie Syna Bożego, Jego Śmierć i Zmartwychwstanie; Matka Boża Fatimska wzywa nas do nawrócenia i niejako odwołuje się do początków nauczania Jezusa na ziemi, a wierność Słowu Bożemu i miłość, jaką okazał Jezusowi św. Józef, winny nas mobilizować do wytrwalszej wiary mimo różnych przeciwności. Odlana z brązu chrzcielnica przedstawia scenę chrztu Jezusa w Jordanie i przypomina wszystkim o przyjętym sakramencie chrztu.

Dziękuję Bogu za obecność wielu gości z całego świata, a przede wszystkim legata papieskiego - kard. Jana Pietera Schotte, przez osobę którego był obecny wśród nas Ojciec Święty. Dziękuję za obecność przedstawicielowi Episkopatu Polski - bp. Wojciechowi Ziembie. Szkoda, że nie dojechał do Irkucka bp Andrzej Śliwiński. Byliśmy pełni niepokoju i troski o jego osobę i modliliśmy się w jego intencji.

Zarówno konsekracja katedry, Kongres Maryjny i Mariologiczny, a także poświęcenie Kaplicy Pojednania i Pokoju, którego dokonał kard. Kazimierz Świątek, pozwoliły wszystkim uczestnikom spojrzeć na siebie w obecności Boga. Dla wielu naszych wiernych była to wyjątkowa okazja uświadomienia sobie, czym jest Kościół powszechny obejmujący ludzi różnych ras, kultur, języków, którzy gromadzą się w jeden Lud Boży. Świadectwa składane przez starsze pokolenie, a także dzieci opowiadające ze wzruszeniem o swojej drodze do Boga pomogły nam lepiej zrozumieć, czym jest tragiczne budowanie świata bez Boga, pomogły nam dostrzec nadzieję, że wiarę zachowaną w sercach starszego pokolenia przejmą ludzie młodzi, którzy w swoim życiu będą strzec najświętszych wartości.

Także wspólna refleksja nad historią, oczyszczenie pamięci w Roku Jubileuszowym, do czego wzywa nas Ojciec Święty, pomogły nam powiedzieć: wybaczamy wszystkim bez wyjątku, jak Chrystus wybaczył swoim prześladowcom.

Jestem głęboko przekonany, że uroczystości jubileuszowe oraz obecność tak wielu naszych dobrodziejów i gości, a także pamięć i modlitwy wszystkich, którzy nie mogli osobiście tu przybyć, były wyrazem solidarności z Kościołem Wschodniej Syberii. Szczególnie w tych jubileuszowych dniach pamiętaliśmy o naszych dobrodziejach. Dlatego z tej okazji pozwalam sobie wysłać także rozliczenie ze zbiórki pieniężnej z 12 grudnia 1999 r.

Pozostający w modlitewnej pamięci

Bp Jerzy Mazur SVD,

Administrator Apostolski Wschodniej Syberii

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Redemptoryści na adwent 2022

2022-11-28 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny już raz redemptoryści zapraszają osoby pragnące głębiej przeżywać czas adwentu na codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. W nowym roku liturgicznym 2022-2023 misjonarze redemptoryści włączają się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego motto brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Publikowane rozważania pomagają zrozumieć i przyswoić duchową treść biblijnych czytań z poszczególnych dni adwentu. Stanowią również zachętę, by powziąć konkretne postanowienia i motywują do ewangelicznego działania, do którego wzywa nas Duch Święty. Te krótkie rozważania Słowa Bożego mogą być bardzo przydatne zarówno osobom duchownym, czy konsekrowanym, jak i wiernym świeckim, niezależnie od wieku, pełnionego zawodu czy powołania.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję