Reklama

Niedziela Sandomierska

Dzień Życia Konsekrowanego

Niedziela sandomierska 7/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Adam Stachowicz

Przedstawiciele wspólnot zakonnych wręczyli bp. Krzysztofowi Nitkiewiczowi płonące świece, symbol całkowitego oddania się Bogu

Przedstawiciele wspólnot zakonnych wręczyli bp. Krzysztofowi Nitkiewiczowi płonące świece, symbol całkowitego oddania się Bogu

Bp Krzysztof Nitkiewicz w święto Ofiarowania Pańskiego po raz 17. zainaugurował obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Do kościoła św. Stanisława na Denkowie, gdzie pracują Księża Sercanie, przybyli przedstawiciele żeńskich i męskich wspólnot zakonnych pracujący na terenie diecezji.

Rozpoczynając wspólną modlitwę Biskup Sandomierski powiedział: - Ciesząc się z dzisiejszego spotkania, nie możemy zapomnieć o zmniejszającej się liczbie powołań do życia zakonnego, szczególnie w przypadku zgromadzeń żeńskich. Przyczyną tego zjawiska jest m.in. to, że człowiek fascynuje się bardziej światem stworzonym niż Jego Stwórcą. Ten świat rozprasza i kusi różnymi propozycjami, a zarazem zdecydowanie przeciwstawia się Bogu pod sztandarami tolerancji i postępu. Pomimo tego, odkryliście Bożą miłość i odpowiedzieliście na nią ofiarowaniem Chrystusowi samych siebie. Jesteście znakiem tej miłości przez waszą codzienną modlitwę i posługiwanie. Świadczycie o tym, że poza ziemskim horyzontem, często przesłoniętym sprawami doczesnymi, jest kochający Bóg, Który nas wspiera i na nas oczekuje. To jest wasz wkład w przemianę świata, w rozwiązywanie jego problemów. Wy od niech nie uciekacie, wręcz przeciwnie idziecie na spotkanie drugiego człowieka podobnie jak Chrystus w tajemnicy swojego Ofiarowania, którą dzisiaj celebrujemy - mówił do zebranych osób zakonnych bp Nitkiewicz. W homilii ks. Stanisław Jaskuła SCJ mówił o potrzebie nieustannej troski o rozwój życia duchowego i trwania w wierności charyzmatowi zakonnego powołania.

Zgodnie z tradycją obchodów Dnia Życia Konsekrowanego po homilii nastąpił obrzęd odnowienia ślubów i przyrzeczeń zakonnych. Następnie przedstawiciele wszystkich obecnych na Mszy św. wspólnot zakonnych podeszli kolejno i wręczyli biskupowi płonące świece, jako symbol całkowitego oddania się Bogu przez akt konsekracji.

2013-02-15 15:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ofiarowanie wymaga oczyszczenia

Świętujemy dziś wydarzenie Ofiarowania Pańskiego, które jest okazją do przeżywania Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Można przy tym zadać pytynie o sens naszego życia, który wymaga zawsze ofiarowania. Jeśli coś lub kogoś postawimy w centrum swojego życia, to konsekwencją będzie poświęcenie mu wszystkiego.

Ofiarowanie własnego życia wymaga zawsze drogi oczyszczenia, aby na końcu być zdolnym do całkowitej konsekracji. Nie będzie dnia ofiarowania bez poprzedzających go dni oczyszczenia.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Już niedługo Ferie z Tatą

2023-02-01 10:22

[ TEMATY ]

ferie

Zielona Góra

Ojcostwo Powołaniem

Ferie z Tatą

materiały organizatora

Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem zaprasza 11 lutego do parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze na Ferie z Tatą.

– Zależy nam na tym, żeby pokazać, że zima to nie tylko sanki, ale że można się bawić na wiele różnych ciekawych sposobów – mówi Lesław Barczyński. – Chodzi nam też o to, żeby rodzice, a zwłaszcza ojcowie spędzili ten dzień ze swoimi pociechami. Dlatego też nie będzie animatorów zajmujących się dziećmi. To rodzice będą tego dnia opiekunami i towarzyszami zabaw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję