Reklama

Niedziela Kielecka

Rycerze Kolumba czuwają i pomagają

Niedziela kielecka 15/2013, str. 2

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

T. D.

Rycerze Kolumba w historycznej chwili – erygowania Rady w Chmielniku

Rycerze Kolumba w historycznej chwili – erygowania Rady w Chmielniku

Działają w jedynej w diecezji Radzie, powstałej przy parafii w Chmielniku, i to działają faktycznie - zgodnie z misją i charyzmatem. Swoją aktywną obecnością w środowisku parafii zachęcają innych - wciąż poszerzają się szeregi Rycerzy w Chmielniku.

Ich działalność przebiega kilkutorowo - jest to aspekt religijny, duchowy, akcje pomocy i dzieła miłosierdzia oraz troska o parafię - nasze wspólne dobro - zauważa ks. Franciszek Siarek, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.

Z racji Roku Wiary Rycerze Kolumba rozprowadzali w parafii książkę „Wierzę”, wydaną w 2012 r. przez Wydawnictwo „Jedność”. Ich zasługą jest przeprowadzenie szeregu prac przy jednym z najcenniejszych zabytków Chmielnika, czyli przy XVI-wiecznym, używanym w wyjątkowych uroczystościach, kościele Trójcy Świętej. Rycerze naprawili mur otaczający obiekt, znajdujący się na starym cmentarzu, przeprowadzili odwodnienie, uporządkowali teren. Ta inicjatywa skutkowała obszerną pracą konkursową, którą Rycerze z Chmielnika napisali i wysłali do Stanów Zjednoczonych.

Rycerze spotykają się cyklicznie w specjalnie przystosowanej do tego celu Sali Rycerskiej. Z jednej strony te spotkania mają charakter duchowy, formacyjny z katechezami i prelekcjami prowadzonymi przez księdza proboszcza (zarazem kapelana Rycerzy), a z drugiej - integracyjny, sportowy, towarzyski, przy szachach, podczas rozgrywek w ping-ponga itd.

Wśród rodzin Rycerzy trwa od stycznia 2013 r. peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej z Guadelupe. Kopię tę, specjalnie dla parafii, wykonała jedna z jej mieszkanek - Magdalena Makowska. Jest to owoc nawiedzenia chmielnickiej parafii w październiku 2012 r. przez obraz peregrynujący po Polsce za zgodą Wielkiego Rycerza Carla Andersona.

W Wielkim Poście Rycerze realizowali akcje pomocowe w duchu miłosierdzia wobec potrzebujących. I tak kontener zebranej w połowie marca makulatury i składka osobista Rycerzy zostały przeznaczone na wsparcie skomplikowanej operacji dziecka, która musi być przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych. Z kolei zbiórka na protezę dla chorej osoby to dar na niedzielę Miłosierdzia Bożego. Zorganizowali także zbiórkę makulatury na budowę studni w Sudanie Południowym.

Reklama

Ok. 200 kg żywności, zebranej w marketach przez wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 3 w Chmielniku, w okresie przedświątecznym trafiło za pośrednictwem Rycerzy do blisko 40 rodzin i pozwoliło na lepsze, zasobniejsze przeżycie świąt.

Pierwsza inwestytura Rycerzy Kolumba w Chmielniku odbyła się w czerwcu 2011 r., a 18 marca 2012 bp Kazimierz Ryczan erygował w Chmielniku Radę Rycerzy Kolumba. Obecnie jest ich 40.

Zakon Rycerzy Kolumba został zalegalizowany w Stanach Zjednoczonych w 1882 r. Poza wspieraniem się wzajemnym i swych rodzin, Rycerze reagują na bieżące potrzeby, np. klęski żywiołowe, prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania, angażują się w obronę życia ludzkiego, sponsorują różne dzieła Kościoła, prowadzą program ubezpieczeniowy dla członków i ich rodzin. Obecnie na świecie funkcjonuje ponad 12 tys. rad i ok. 2 mln członków.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Filadelfia: papież wzywa Rycerzy Kolumba do obrony życia i wolności

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Grzegorz Gałązka

Do obrony życia i wolności, na których zbudowane jest społeczeństwo amerykańskie wezwał Ojciec Święty Rycerzy Kolumba zgromadzonych w dniach 4-6 sierpnia w Filadelfii na swojej Najwyższej Konwencji. Czytamy o tym w przesłaniu wystosowanym w imieniu Papieża Franciszka przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina.

Ojciec Święty wyraził uznanie dla publicznego świadectwa tej największej organizacji katolików świeckich na świecie w dziedzinie chrześcijańskiego rozumienia małżeństwa i rodziny. Zaznaczył że małżeństwo podniesione przez Zbawiciela do godności sakramentu, jest w planie Stwórcy, instytucją naturalną, przymierzem miłości i wierności mężczyzny i kobiety na całe życie, ukierunkowanym na ich udoskonalenie i świętość oraz przyszłość rodziny ludzkiej. „Dziś, gdy instytucja małżeństwa jest atakowana przez potężne siły kulturowe, wierni są wezwani do dawania świadectwa tej podstawowej prawdzie wiary biblijnej i prawa naturalnego, która jest niezbędna dla mądrego i sprawiedliwego porządku społecznego”- czytamy w papieskim przesłaniu. Ojciec Święty dodaje, że w obliczu wyzwań natury moralnej, społecznej i politycznej konieczna jest wielka mądrość i wytrwałość.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję