Reklama

Niedziela Łódzka

Poświęcenie ołtarza

Niedziela łódzka 15/2013, str. 3

[ TEMATY ]

poświęcenie

Archiwum parafii

Ksiądz Arcybiskup namaszcza ołtarz krzyżmem

Ksiądz Arcybiskup namaszcza ołtarz krzyżmem

Z udziałem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, poświęcono ołtarz soborowy w kościele pw. Opieki św. Józefa. Wśród licznie zgromadzonych wiernych przybyłych z racji odpustu parafialnego byli także księża wywodzący się ze wspólnoty milejowskiej: ks. kan. Wiesław Jonczyk, ks. Robert Jażdż, kapłani z dekanatu sulejowskiego sprawujący sakrament pokuty: ks. kan. Zygmunt Czyż, ks. kan. Franciszek Dowleszewicz, ks. Grzegorz Cierliński, ks. Marek Mielcarek, ks. Michał Czarnecki, ks. Paweł Świrad, a także ks. prał. Zbigniew Tracz, kanclerz Kurii Metropolitalnej łódzkiej i klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z Łodzi.

Na obrzęd poświęcenia ołtarza składają się następujące elementy: namaszczenie ołtarza, zapalenie na nim kadzidła, odczytanie tekstów biblijnych i słowo Boże wygłoszone przez Celebransa. W słowie tym Ksiądz Arcybiskup nawiązał do 110. rocznicy konsekracji kościoła dokonanej przez bp. Władysława Zdzitowieckiego. Podkreślił znaczenie ołtarza jako miejsca składania ofiary eucharystycznej.

Na zakończenie Metropolita łódzki podziękował Księdzu Proboszczowi za zorganizowanie uroczystości poświęcenia ołtarza. Wyrazy wdzięczności skierował także do parafian za ich szczególną troskę i dbałość o świątynię.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Rakoczy poświęcił kaplicę i budynek Hospicjum - „Pomnik Miastu Oświęcim”

[ TEMATY ]

hospicjum

poświęcenie

MrJamesAckerley / Foter / CC BY

Kaplicę i budynek Hospicjum - „Pomnik Miastu Oświęcim” poświęcił 29 lipca w Oświęcimiu bp Tadeusz Rakoczy. Odsłonięto także tablicę upamiętniającą Augusta Kowalczyka – głównego inicjatora powstania pierwszego w mieście i powiecie stacjonarnego hospicjum zbudowanego jako hołd dla ludzi, którzy ratowali więźniów niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. Ten aktor, reżyser i pisarz, były więzień KL Auschwitz (nr obozowy 6804), przewodniczący rady Fundacji „ Pomnik-Hospicjum” zmarł rok temu.

Podczas uroczystości biskup Rakoczy odprawił Mszę św. Po liturgii poświęcił kaplicę i budynek hospicjum. Z udziałem marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy odsłonięto także tablicę ku pamięci Augusta Kowalczyka, który jako 19-letni więzień Auschwitz-Birkenau, został skazany na śmierć i trafił do kompanii karnej. Wraz z grupą dwudziestu innych więźniów próbował ucieczki z obozu. Przeżyło tylko siedmiu z nich, w tym August Kowalczyk. Ocalał dzięki mieszkańcom Oświęcimia, Bierunia i Bojszów. Zmarł 29 lipca 2012 roku w oświęcimskim hospicjum.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję