Reklama

Adwentowa szansa (1)

Można inaczej

Niedziela przemyska 49/2000

Przeżywamy kolejny Adwent. Polska tradycja wiąże ten czas z postanowieniami abstynencji jako jednej z istotnych, wobec sytuacji alkoholowego zniewolenia, form pomocy ludziom uzależnionym. Klerycy z Koła Abstynenckiego naszego Seminarium pragną podzielić się swoimi refleksjami wyniesionymi z rekolekcji w Zakroczymiu.

Dla pięciu alumnów przemyskiego Seminarium kilka dni, minionych już co prawda dawno, wakacji było okazją intelektualno-modlitewnej refleksji nad trudną rzeczywistością polskiej trzeźwości, a właściwie jej braku. Polska - przez kraje zachodnie postrzegana jest jako " kraj bardzo rozpity". Rzeczywistość bardzo od tego nie odchodzi, ale nie można generalizować, bo wbrew pozorom w tej dziedzinie coś się dzieje. Istnieje w naszym kraju Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości ( OAT), który mieści się w Zakroczymiu. On to, wśród wielu zadań przygotowuje także alumnów z seminariów diecezjalnych i zakonnych do pracy w dziedzinie duszpasterstwa trzeźwości.

Rekolekcje te są dwustopniowym przygotowaniem do wyżej wymienionej pracy, i tak w pierwszym stopniu rekolekcji OAT-u wzięli udział alumni drugiego roku WSD: Marek Duda i Grzegorz Socha. Drugi stopień przeżywali natomiast Tomasz Czopor, Daniel Odor i Mirosław Wójcik z trzeciego roku naszego Seminarium.

Pierwszy stopień to czysto teoretyczne przygotowanie alumnów. W większości prowadzony on był przez osoby świeckie: dr Bożenę Kolisko - Wpływ alkoholu na organizm ludzki; mgr. Zygmunta Filippa - Rozpoznanie problemu alkoholowego; dr. Piotra Szczukiewicza - Podstawy pomocy psychologicznej osobom z problemami alkoholowymi; dr. Jana Zienkowskiego - Tolerancja alkoholu; mgr J. Kubiak - Rodzina w aspekcie problemu alkoholowego. Role dzieci w rodzinie alkoholowej.

Zapoznanie zainteresowanych z podstawowymi elementami, jak psychologia nałogu, rodzaje uzależnień (tu współuzależnienie czy sytuacja w domu dzieci z problemem alkoholowym), a także poznanie wielu przyczyn czy skutków "pijaństwa", stało się podstawowym celem prowadzących.

Drugi stopień jest praktycznym poparciem wcześniej zdobytego podłoża teoretycznego. Liczne spotkania z duszpasterzami współpracującymi z AA, Al.-anon, oraz z alkoholikami nie pijącymi jak z Markiem A. stały się głównym punktem tego stopnia. Świadectwa własnego życia jeszcze bardziej przybliżyły nam to, co wiele polskich rodzin przeżywa na co dzień - tragedię ojca czy matki pijaka.

Biskup diecezji drohiczyńskiej - dr Antoni Dydycz, prał. Henryk Korża, ks. mgr Zbigniew Kaniecki - ukazali nam wielką rolę kapłana i wielką misję, jaką już sam Jezus nam polecił mówiąc: "Pijacy nie odziedziczą królestwa Bożego" (1 Kor 6, 10), bo to właśnie kapłani winni prowadzić lud jak "pasterz prowadzi swoje owce". Jakże ważną rolą jest więc przygotowanie się alumnów do takiej pracy.

Zakroczym stał się polskim domem nadziei przygotowania do pracy w duszpasterstwie trzeźwości, jednak nie na tym kończy się to zagadnienie.

Diecezja przemyska posiada także w miarę dobrze zorganizowane zaplecze duszpasterstwa trzeźwości, za które odpowiada ks. prał. Stanisław Zarych. On to jest czynnie zaangażowany w tę dziedzinę, której poświęcił swoje życie. Prężnie działające grupy przy parafii Świętej Trójcy w Przemyślu, w parafiach podprzemyskich, a nawet w więzieniu w Medyce, mogą być doskonałym przykładem, że jest o co walczyć, bo w końcu chodzi tu o drugiego człowieka - może nie naszego ojca czy brata, ale człowieka, który też ma swoją godność. Nie możemy nie wyciągnąć ręki do bliźniego. Nie bądźmy więc obojętni na otoczenie, lecz idźmy za słowami Chrystusa: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40).

Niech te słowa wyryją się w naszych sercach - sercach chrześcijan i niech będą mottem na każdy nadchodzący dzień.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Odpust Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze

2022-10-02 14:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

abp Wacław Depo

Jasna Góra/Facebook

- Największą przeszkodą w ewangelizacji świata jest brak wiary chrześcijan w to, czym mogą być z pomocą łaski Boga - przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Delegat Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca przewodniczył Mszy św. będącej sumą odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Uroczystość poprzedziły czterodniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

W kazaniu abp Wacław Depo podkreślił, że Chrystusa musimy odnajdywać przez nasze codzienne zmagania i modlitwę, tak jak czyniła to Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Żywy Różaniec u Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

2022-10-03 10:54

ks. Waldemar Wesołowski

Tradycyjnie już, od 30 lat, w pierwszą sobotę października do Krzeszowa pielgrzymują róże Żywego Różańca.

- Mamy naszą modlitwą wzniecać ogień, który będzie miał moc rozświetlić i ogrzać te przestrzenie, gdzie panuje mrok duchowy, gdzie serca ludzkie potrzebują ognia, żaru – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas dorocznej pielgrzymki żywego różańca do Krzeszowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję