Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądźmy razem

Niedziela rzeszowska 24/2013, str. 4

[ TEMATY ]

marsz

Archiwum Caritas DRz

Po raz dwudziesty pierwszy Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała festyn rodzinny z okazji Dnia Matki i Dziecka pod hasłem „Bądźmy Razem”. To szczególne spotkanie połączone z uroczystą Eucharystią w intencji rodzin rozpoczęło się w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, następnie podkreślił rolę matki w rodzinie, jak również zauważył dramatyczny problem małej dzietności w naszej ojczyźnie. Mówca podziękował cukiernikom za piękny gest, ale także zachęcił gustujących w tej słodkości, aby postanowili zagłębić się w licznych tekstach o rodzinie, które wypowiedział bł. Jan Paweł II. Mówiący podziękował również diecezjalnej Caritas za kolejne spotkanie promujące wartości rodziny. W liturgii czynnie uczestniczył zespół „Jutrzenka” z Krasnego animując śpiew.

Razem z rodzinami modlili się m.in.: parlamentarzyści, przewodnicząca Sejmiku naszego województwa, prezydent Rzeszowa oraz rzemieślnicy Podkarpacia wraz z pocztami sztandarowymi, a także uczniowie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego bł. Jana Pawła II Sióstr Prezentek. Szczególnym gościem był rektor Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii z Poznania.

Imprezę poprzedził Marsz dla Życia i Rodziny, w którym uczestniczyło ok. 3 tys. ludzi, niosąc liczne hasła wyrażające troskę o życie i wezwania do pomagania rodzinie.

Uroczyste świętowanie Dnia Matki i Dziecka, dzięki inicjatywie Rzeszowskiego Rzemiosła wraz z jego duszpasterzem ks. prał. Władysławem Jagustynem połączone było z Papieską Kremówką, którą zorganizowano już po raz siódmy. Wypiek cukierników pobłogosławił Ksiądz Biskup, po czym rozdano 12 tys. porcji. Długość stołu, na którym rozłożono kremówkę, nawiązywała do rocznicy urodzin Papieża i wynosiła 93 metry. Następnie uczestnicy Liturgii przeszli na Rynek w Rzeszowie, by tam w Roku Wiary przeżyć festyn „Bądźmy Razem”, który oficjalnie otworzył dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisław Słowik. Caritas we współpracy z Zarządem Miasta, MOPS, Wydziałem Kultury i Sportu, Estradą Rzeszowską, Wojewódzkim Domem Kultury oraz głównymi sponsorami: Jeronimo Martins Dystrybucja Polska S.A. - Sieć Sklepów „Biedronka”, Siecią sklepów „Jedynka” i darczyńcami, a także z Polskim Stowarzyszeniem Animatorów i Pedagogów zabaw dla dzieci „Klanza” z Rzeszowa, WSSE i „Medykiem”, przygotowali wiele gier, zabaw i konkursów z nagrodami. Dzięki firmie z Krasnego można było zbadać sobie słuch, a dzięki „Medykowi” zmierzyć ciśnienie i skorzystać z innych specjalistycznych badań np. wydolności płuc i zatrucia nikotyną. Od godz. 14 do 20 licznie zgromadzone rodziny z dziećmi, przedstawiciele placówek dla osób niepełnosprawnych, zostali ubogaceni występami zespołów muzycznych, tanecznych i sportowych. Atrakcją dla dzieci była dmuchana zjeżdżalnia, zamek oraz przejażdżki konikami, bryczką i motocyklami.

Reklama

Trzy tysiące dzieci, w tym dzieci z placówek specjalistycznych i przedszkoli otrzymało paczki, przekazane przez „Biedronkę”. Tradycyjnie firma „Koral” obdarowała dzieci lodami. Występujące zaś dzieci „Jedynka” poczęstowała kurczakami.

Wszystkie zespoły: dziecięce, młodzieżowe, a także dorośli wykonawcy oraz sportowcy, społecznie zaprezentowali się na estradzie. W organizację imprezy włączyli się członkowie SKC z III LO i IX Gimnazjum z Rzeszowa oraz Caritas Academica UR. Pomocą służyli także najmłodsi wolontariusze z Przedszkolnego Koła Caritas (roznosząc lody), a zwłaszcza ich rodzice posługując przy konnych przejażdżkach klubu „Albin” z Rzeszowa-Słociny oraz bryczce Kazimierza Janika z Trzebowniska. Pomocnikami przy motocyklowej przygodzie byli mieszkańcy schroniska dla bezdomnych mężczyzn z Rzeszowa oraz wolontariusze Przedszkolnego Koła Caritas. Kolejny raz o zdrowie obecnych na Rynku zatroszczył się „Medyk”.

Reklama

Na zakończenie ks. Stanisław Słowik podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację festynu oraz jego prowadzącym Justynie Polanowskiej i Dariuszowi Kosakowi.

Dzień Matki i Dziecka pod hasłem „Bądźmy Razem” zakończył się modlitwą i odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolni i odpowiedzialni w Jezusie

[ TEMATY ]

marsz

Anna Buchar

Wolni i odpowiedzialni w Jezusie - takie hasło towarzyszyło uczestnikom V Marszu Mężczyzn, który odbył się 26 października we Wrocławiu. Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele garnizonowym pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego, po której wierni zebrali się przed świątynią, by wspólnie przejść ulicami Wrocławia.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję