Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W służbie młodzieży

W służbie młodzieży

JOANNA SZUBSTARSKA: - ACISJF jest organizacją międzynarodową. W jakich miejscach na świecie jest szczególnie obecna?

CLARISSE MIAZZA: - ACISJF - IN VIA jest organizacją szeroko obecną w Europie, Afryce i Ameryce Łacińskiej, nieco mniej na Środkowym Wschodzie. ACISJF jest organizacją pozarządową, która korzysta z międzynarodowej sieci również dzięki obecności przy Radzie Europy, przy UNESCO, ECOSOC (ośrodek doradczy ekonomiczny i społeczny ONZ), ONZ. Posiada swych reprezentantów w Nowym Jorku, Genewie, Strasburgu i Paryżu.

- Stowarzyszenie organizuje różnorodne formy pomocy dla dziewcząt. Jaki jest to typ pomocy? W Szwajcarii pomoc ta jest specyficzna - polega na towarzyszeniu dziewczętom w rodzinach. Może Pani szerzej o tym opowiedzieć?

- ACISJF - IN VIA dostosowuje się do kontekstu geopolitycznego, aby odpowiedzieć na potrzeby dziewcząt, a szczególnie młodych kobiet, które przyjechały w poszukiwaniu lepszego życia. Chcemy zaoferować im pomoc i towarzyszymy im w ich zabieganiu i wysiłkach przy wprowadzeniu się. Poprzez taką akcję stowarzyszenie ukonstytuowało się między 1895 a 1897 r. w Niemczech i w Szwajcarii. Od tego czasu stowarzyszenie poszerzyło zakres swych działań w kierunku ścisłego przestrzegania woli wyjazdu: pomocy dziewczętom i młodym kobietom, aktualnie również chłopcom pozostających w trudnych sytuacjach, stwarzających ryzyko dla ich integralności fizycznej, materialnej i moralnej. Opieka i wsparcie obejmują wszystkie przyjmowane osoby niezależnie od ich przynależności. Aktualnie stowarzyszenie rozwija w każdym kraju, w którym jest obecne, projekt, który ma wzmocnić istniejące miejsca przyjęć i stworzyć nowe, zależnie od konieczności oraz zapewnić odpowiednie środki do realizacji zadań, odpowiadając powołaniu stowarzyszenia, a także potrzebom środowiska, gdzie są wdrażane.

- W Europie stowarzyszenie kieruje się również ku podróżującym mającym kłopoty, a także osobom upośledzonym. Jakie istnieją projekty dla krajów europejskich i - być może znane Pani - zadania realizowane na innych kontynentach i państwach?

- Serwis „Au pair” organizuje umieszczanie i towarzyszenie dziewczętom w rodzinach, szczególnie w Szwajcarii. Aby zostać wiernym swemu powołaniu przy wyjazdach, stowarzyszenie rozciąga swą akcję przyjmowania i pomocy na dworcu, która skierowana jest dzisiaj do dużej liczby podróżujących w potrzebie oraz osób upośledzonych. Działania te są prowadzone w Europie.
W każdym kraju Komitety Narodowe zapewniają pracę w miejscach przyjęć tym, którzy zwrócą się przy pilnych potrzebach, pomagając kobietom, dziewczętom, a czasami i rodzinom, bez względu na ich pochodzenie, szanując ich kulturę i religię, którzy znajdą się z różnych powodów w sytuacjach zagrożenia. Komitety otwierają nowe foyer stosownie do potrzeb, rozwijają współpracę i projekty. Foyer - miejsca przyjęć goszczą dziewczęta, oferując im zamieszkanie, zaopatrując je w środki na przeżycie i podstawowe potrzeby. Zapewniają również edukację i formację zawodową, formację społeczną i prawną. Jeśli chodzi o przygotowanie do zawodu, proponuje się poszukiwane zawody: rachunkowość, informatykę, krawiectwo, gastronomię, fryzjerstwo, garncarstwo itd. Wśród proponowanych kierunków studiów wyższych są: architektura, prawo, medycyna, ekonomia itd.
W trybie pilnym przyjmowani są młodzi znajdujący się w sytuacji trudnej lub niebezpiecznej, niektórzy powierzani, na krótki okres czasu, przez policję lub służby socjalne.
Pomoc migrantom to udostępnienie różnych centrów przyjęć w celu zapewnienia koniecznych potrzeb (opieki medycznej, pożywienia itd.) oraz w towarzyszeniu im w sprawach administracyjnych. Aby ułatwić wejście w nowe środowisko, otrzymują równocześnie formację zawodową, społeczną i humanistyczną, a także kursy językowe.
Ponadto pracujemy przy edukowaniu, promocji zawodowej i formacji, podobnie jak i przy promocji społecznej na poziomie lokalnym, walcząc przeciw wykorzystywaniu i porzucaniu dzieci, gwałtom i nadużyciom wobec kobiet oraz z problemami związanymi ze zjawiskiem migracji.

Reklama

- ACISJF zostało zatwierdzone przez papieża Leona XIII. Z jakimi organizacjami współpracuje stowarzyszenie?

- Praca stowarzyszenia jest kierowana przez organ międzynarodowy i podzielona na cztery Komisje Regionalne, Komisje ds. Europy, ds. Afryki, ds. Ameryki Łacińskiej Północnej (ConoNorte), ds. Ameryki Łacińskiej Południowej (ConoSur). Komisje te są podzielone na Komisje Narodowe. Współpraca zatem może kształtować się bardzo różnie i zależy od każdej jednostki.

- Stowarzyszeniu patronuje Matka Boża Dobrej Rady. W jaki sposób czcicie Maryję w ciągu roku w Europie i w innych krajach?

- Zwracamy się codziennie osobiście z podziękowaniami do naszej Patronki i zachowujemy w różnych stronach świata Jej obraz, nie mając określonej daty do świętowania. Świętujemy w ciągu roku o ustalonych momentach dni międzynarodowe, które nas dotyczą, jak na przykład Dzień Kobiet.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Propozycja dla młodych diecezjan!

Już tylko do 18 listopada br. można dokonać w specjalnych diecezjalnych punktach (rejon Olkusza, rejon Jaworzna i rejon Zagłębia) zgłoszeń na spotkanie młodych wspólnoty Taizé. Polacy, w tym nasi diecezjanie, w minionych latach stanowili aż jedną trzecią ogółu uczestników tych spotkań!

Zachęcamy duszpasterzy i młodzież z diecezji sosnowieckiej do udziału w 36. Europejskim Spotkaniu Młodych Taizé. Jest to dobra propozycja spędzenia czasu na modlitwie oraz spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Zapisy oraz szczegółowe informacje dostępne są w diecezjalnych punktach: rejon Olkusza – Aleksandra Cieślik, tel. 506-170-608; rejon Jaworzna – Anna Martyka, tel. 795-644-962; rejon Zagłębia – ks. Szymon Wojciechowski, tel. 604-773-805.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Jeż do osób konsekrowanych: czym możemy zaskoczyć świat?

2023-02-02 18:03

[ TEMATY ]

osoby konsekrowane

bp Jeż

flickr.com

bp Jeż

bp Jeż

- Możemy zaskoczyć i zachwycić świat obecnością Chrystusa, którego nosimy w sobie - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Dzień Życia Konsekrowanego. Na Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie modliły się osoby konsekrowane z całej diecezji tarnowskiej. Wierni świeccy także licznie przyszli na liturgię przynosząc gromnice.

Biskup tarnowski w homilii podkreślił, że to właśnie wiara stanowi podstawę powołania do życia kapłańskiego i zakonnego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję