Reklama

Diecezjalne dziękczynienie i pielgrzymka chorych

W Głogowie odbyło się diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację ks. Luigiego Novarese. Z tej okazji 8 czerwca do głogowskiego Domu Uzdrowienie Chorych im. Jana Pawła II przybyli biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki Chorych i Niepełnosprawnych. Głogów został wybrany nieprzypadkowo. Obok kolegiaty już od 10 lat działa dom prowadzony przez wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża, której założycielem jest bł. ks. Novarese. Pielgrzymce i dziękczynieniu przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia

Luigi Novarese był Włochem. Dzieło jego dotarło również do Polski i od 25 lat owocnie służy człowiekowi cierpiącemu. W Głogowie 10 lat temu wspólnota Cichych Pracowników Krzyża założyła Dom Uzdrowienie Chorych. W tym właśnie domu chorzy, niepełnosprawni i cierpiący z całej Polski otrzymują pomoc fizyczną i duchową na drodze ich życiowego doświadczenia. Mamy świadomość, że udział w rzymskich uroczystościach nie był możliwy dla wszystkich wiernych diecezji. Czujemy potrzebę, aby dziękczynienie za tę beatyfikację złożyć Bogu również w Polsce - powiedział we wstępie do Mszy św. bp Stefan Regmunt.

W uroczystościach uczestniczyły osoby niepełnosprawne i chorzy oraz osoby w podeszłym wieku, ich rodziny i opiekunowie, a także stowarzyszenia i ruchy działające na rzecz chorych i niepełnosprawnych, uczestnicy terapii zajęciowej, mieszkańcy domów opieki społecznej oraz mieszkańcy Głogowa i okolic. Byli również przedstawiciele rządu i samorządu oraz przedstawiciele instytucji, które wspierają cierpiących. Z Rzymu przybył również wieloletni przełożony głogowskiego domu - ks. Janusz Malski SOdC, obecnie moderator generalny Cichych Pracowników Krzyża.

Uroczystość została przygotowana bardzo profesjonalnie. Pielgrzymi mieli zapewnione miejsca siedzące i odpowiednią opiekę. Na początku spotkania uczestniczyli w czuwaniu z bł. Luigim Novarese. O godz. 11 rozpoczęła się Msza św. sprawowana na placu obok kolegiaty i Domu Uzdrowienie Chorych. W homilii przewodniczący liturgii abp Zimowski powiedział: - Dziękujemy Bogu w Trójcy Jedynemu za piękną postać kapłana, apostoła chorych, bł. ks. Luigiego Novarese, i za 10 lat istnienia i działania Domu Uzdrowienia Chorych. Moi drodzy, ile w tym czasie zostało otartych ludzkich łez poprzez nas, kiedy umiemy służyć na wzór Chrystusa, który nie przyszedł aby mu służono, lecz aby służyć.

Po Mszy św. odbyła się wspólna biesiada z poczęstunkiem dla wszystkich zgromadzonych oraz miał miejsce koncert Orkiestry Górniczo-Hutniczej KGHM oraz innych zespołów.

2013-06-19 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję