Reklama

Niedziela w Warszawie

Wakacyjny cykl „Niedzieli w Warszawie”

Przystanie Jerzego Zelnika

Ceni miejsce oddalone od zgiełku. Najbardziej te, w których razem z żoną Urszulą udało się im zbudować rodzinny mikrokosmos. Tam odpoczywa się najlepiej

Niedziela warszawska 27/2013, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

Warszawa

ARCHIWUM/MEDIA.WIKIPEDIA

W życiu jest ważne, by mieć przystań, do której chce się wracać - mówi Jerzy Zelnik. - Mnie i żonie, która była spirytus movens naszych przedsięwzięć budowlanych, udało się zbudować dwa takie miejsca. Żyjemy spokojnie i blisko natury. A to wpływa korzystnie na zdrowie - opowiada „Niedzieli” jeden z najlepszych polskich aktorów. Odtwórca m.in. takich ról jak Ramzes XII w „Faraonie” J. Kawalerowicza, Franciszka Murka w serialu na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza czy króla Zygmunta Starego w serialu „Królowa Bona”.

Zacisze i najstarsza osada w stolicy

Najważniejszym miejscem dla Jerzego Zelnika jest jego dom na Zaciszu. Osiedle to dopiero w 1951 r. zostało przyłączone do stolicy. Nie ma tam zabytków, wyszukanej architektury ani miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi, do których ciągną turyści. Nie ma tam też wielkomiejskiego zgiełku - i właśnie za to mieszkańcy Zacisza najbardziej cenią swoją dzielnicę.

- Mamy tu szansę na autentyczne wyciszenie, a to ludzie po 50. cenią najbardziej - mówi aktor i dodaje. - Blisko nas jest Las Bródnowski, gdzie mogą wypocząć całe rodziny. Znajduje się tam osada, która jest najstarszą spośród wszystkich odnalezionych w Warszawie. Warto to miejsce odwiedzić.

Według archeologów osadę i mały gród bez fosy wzniesiono na wydmie otoczonej z trzech stron bagnami. Gród założony został prawdopodobnie już w IX wieku. Obecnie historyczna osada znajduje się blisko polany, gdzie jest plac zabaw dla dzieci oraz tereny rekreacyjne. Do polany wiedzie droga tworząca Park Archeologiczny. Na początku ścieżki jest wieża strażnicza.

Las Bródnowski położony między Zaciszem, Bródnem i podwarszawskimi Markami to nie tylko atrakcja historyczna, lecz również przyrodnicza. W stolicy nie ma bowiem innego parku, który na tak dużej powierzchni - aż 89 ha - zostałby upodobniony do obszaru leśnego.

W połowie XX w. na bagnach posadzono sosny, brzozy, dęby, klony i jesiony. Kiedy las zaczął rosnąć zamieszkały w nim zwierzęta. Także dzisiaj można spotkać tam m.in. sarny, lisy, jastrzębie czy kuny.

Reklama

Osobom, które pierwszy raz przyjadą do lasku całymi rodzinami warto polecić, aby na spacer wybrali się ścieżką dydaktyczną pt. „Nauka poszła w las”. Znajdą na niej plansze o tematyce przyrodniczej, geograficznej i historycznej. Natomiast osobom mieszkającym bliżej warto podpowiedzieć, że w lasku odbywają się zajęcia sportowe, m.in. z nordic walking. Z kolei sportowcom-amatorom przypominamy o zawodach biegowych, jakie w Lesie Bródnowskim odbywają się na przykład z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.

Na kawę do Starej Papierni

Kiedy człowiek zdecyduje się na inwestycję budowlaną, jego zainteresowania w sposób naturalny kierują się w stronę architektury. Kunszt starych mistrzów docenia także Jerzy Zelnik.

- Kiedy moi rodzice postarzeli się już bardzo, to wakacje zaczęli spędzali w Konstancinie. Bardzo często ich wówczas odwiedzałem. A udając się w tamtym kierunku nigdy nie omieszkałem zwrócić uwagi na tamtejszą architekturę, jakże inną w swojej filozofii od dzielnic wybudowanych w okresie gomułkowskim i gierkowskim. Dlatego i Czytelnikom „Niedzieli” chciałbym polecić tamten kierunek - mówi.

Oczywiście, że jadąc przez Wilanów nie wypada nie zobaczyć pałacu na wodzie. Jednak filmowy król Zygmunt Stary, który panował jeszcze na Wawelu, proponuje inny rodzaj zwiedzania południowo-zachodnich rubieży miasta niż wizytę w siedzibie późniejszego króla Polski Jana III Sobieskiego. - Wilanów i Konstancin to miejsca, gdzie można zobaczyć bardzo ciekawą architekturę willową. Są tam przepiękne domy. Jak na przykład willa „Świt” Stefana Żeromskiego - mówi.

Przykładów takiej architektury w stolicy nie ma wiele. O zrównanie z ziemią „Paryża Północy” postarali się Niemcy. Ale to jak wiemy - podobnie jak zamordowanie setek tysięcy Warszawiaków - nie było warte jakiegokolwiek wspomnienia dla autorów filmu „Nasi Ojcowie, nasze matki”. Tym bardziej warto skorzystać z rad aktora, by uświadomić sobie jak atrakcyjnym i przyjaznym ludziom miastem mogłaby być Warszawa.

Reklama

- Po tamtej stronie stolicy jest również przepiękny Las Kabacki. W Konstancinie jest bardzo dobry dla zdrowia mikroklimat. A Wilanów z racji rozbudowy jest też ciekawym miejscem z punktu widzenia rozwiązań urbanistycznych - opowiada aktor.

W Wilanowie od kilku lat powstaje Świątynia Opatrzności Bożej będącej wotum wdzięczności narodu za odzyskaną niepodległość. - Kościół ten ma bardzo interesującą bryłę. Kiedy byłem tam ostatni raz moją uwagę zwróciła pokryta miedzią kopuła, która góruje nad otoczeniem - mówi. - Ciekaw jestem, jak ostatecznie będzie wyglądała elewacja świątyni. Dzisiaj jest ona cementowa, ale w przyszłości zapewne zostanie obłożona kamieniem lub jakimś innym materiałem - spekuluje aktor.

W Konstancinie-Jeziornej warto zrobić sobie przerwę w zwiedzaniu. Jerzy Zelnik poleca odpocząć przy kawie w Starej Papierni.

Od 11 lat jest tam nowoczesne centrum handlowe, które mieści się w XIX-wiecznych budynkach pofabrycznych. Centrum znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II i jest otoczone ulicami Warszawską i Aleją Wojska Polskiego. Od północy przylega do brzegu rzeki Jezioraki. Od południa zaś do kanału - częściowo podziemnego - doprowadzającego wodę do obecnych zakładów papierniczych.

Historia zakładu sięga 1760 r. Wówczas nosił on nazwę „Królewska Fabryka Papieru”. Z usług papierni korzystał Stanisław August Poniatowski a później Tadeusz Kościuszko, naczelnik wojska w trakcie insurekcji w 1794 r. Na papierze z Konstancina wydrukowano m.in. dokumenty sejmu czteroletniego i Konstytucję Trzeciego Maja. Zabytkowe maszyny można zobaczyć, rozstawiono je bowiem na całym terenie dzisiejszego centrum handlowego.

Reklama

Nad Bugiem jak „Nad Niemnem”

Spacer po Wilanowie i Konstancinie czy też po lesie Kabackim, to tylko wycieczki. Na urlop Jerzy Zelnik proponuje wybrać się na wschodnią granicę województwa mazowieckiego. On z rodziną jeździ do Zabuża. - To mała wieś obok Siemiatycz. Tam jest moja druga przystań.- mówi z dumą aktor, który we wsi ma swój dom.

Zabuże leży nad Bugiem. Obok są bardziej znane miejscowości: Serplice, Hołowczyce, a także Mielnik i Janów Podlaski. Walory Bugu są powszechnie znane: leczniczy mikroklimat, cisza, nieskażona przyroda. Krótko mówiąc: bardzo dogodne i atrakcyjne warunki do wypoczynku, turystyki, rekreacji. A także do wielu niezapomnianych przeżyć kulturalnych i estetycznych. - To tamte krajobrazy służyły za plenery w filmie „Nad Niemnem” - przypomina Jerzy Zelnik.

Aktor poleca także wizytę nad Jeziorem Trojan. Położone jest ono przy drodze między Mierzwicami i Zabużem. - Mówiono mi, że tamtejszy eko-system jest taki sam jak przed 350 laty - mówi. Wokół jeziora jest ścieżka przyrodnicza „Trojan”.

Mielnik i Janów Podlaski to miejscowości znane turystom z całego kraju. W ostatnich latach coraz więcej osób odkrywa też Serpelic. Jest to królewska wieś założona w połowie XVI wieku. Jej nazwa według legendy pochodzi od sierpów, którymi miejscowi walczyli z Tatarami.

Przy głównej drodze w Serpelicach jest pomnik z naturalnych głazów. Został on zbudowany w 1928 r. dla upamiętnienia 10-lecie odzyskania niepodległości. Po drugiej stronie drogi jest cmentarz, a za nim ścieżka ze stacjami Drogi Krzyżowej zwanej Kalwarią Podlaską. Stacje to drewniane płaskorzeźby, które zostały ustawione na poniesieniach.

W miejscowym krajobrazie zachowało się jeszcze kilka drewnianych zagród z początku XX w. Na niewielkiej wydmie wśród drzew stoi Kościół i klasztor kapucynów, który wybudowany został po II wojnie światowej. Można w nim obejrzeć XVII-wieczne obrazy. A także kapliczki z ludowymi rzeźbami.

Jerzego Zelnika w Zabużu najbardziej urzeka przyroda i klimat. - Jest on taki jak w górskiej Rabce, z tym, że Zabuże jest tylko 160 km od Warszawy.

2013-07-04 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Papieski Wydział Teologiczny nada tytuły doktora honoris causa

[ TEMATY ]

Warszawa

PWT

youtube.com

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie nada tytuł doktora honoris causa wybitnemu polskiemu teologowi o. prof. Jackowi Salijowi OP oraz o. prof. Ladislavovi Csontosovi SJ, pierwszemu dziekanowi Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie w Trnavie na Słowacji. Uroczystość odbędzie się 27 listopada o godz. 16.00 w auli dawnej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.

W trakcie uroczystości laudacje na cześć wyróżnionych duchownych wygłoszą ks. prof. dr hab. Józef Warzeszak (PWTW – Collegium Joanneum) i ks. prof. dr hab. Józef Kulisz SJ (PWTW – Collegium Bobolanum). Następnie, po nadaniu honorowego doktoratu, o. prof. Jacek Salij OP oraz o. prof. Ladislav Csontos SJ wystąpią z okolicznościowymi wykładami. Po nich na zakończenie głos zabierze kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Francja: jutro rozpoczyna pracę Kanoniczny Trybunał Karny

2022-12-04 14:59

[ TEMATY ]

Francja

nadużycia seksualne

Trybunał Karny

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Jutro rozpoczyna pracę Krajowy Kanoniczny Trybunał Karny Konferencji Biskupów Francji. Będzie to wewnątrzkościelny sąd zajmujący się przestępstwami kanonicznymi, popełnionymi przez duchownych lub świeckich, m.in. przypadkami pedofilii.

Zastąpi on w sprawach karnych wszystkie istniejące we Francji sądy diecezjalne i międzydiecezjalne. Jego jurysdykcja obejmie całe terytorium kraju.

CZYTAJ DALEJ

Arcybiskup Wacław Depo odebrał FENIKSA specjalnego 2022

2022-12-05 09:50

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Marteriał prasowy

W dniach 2-4 listopada w Collegium Jana Pawła II na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyły się XXIII Targi Wydawców Katolickich. Podczas ich otwarcia abp Wacław Depo odebrał nagrodę Feniks Specjalny „Medialny”, przyznaną mu przez kapitułę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Metropolita częstochowski otrzymał nagrodę w uznaniu za dziesięcioletni okres przewodniczenia Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, które było czasem dzielenia się prawdą Ewangelii, troski o wizerunek Kościoła i ewangelizację, przekazywania nadziei oraz obrony wartości religijnych i patriotycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję