Reklama

Niedziela w Warszawie

Wakacyjny cykl „Niedzieli w Warszawie”

Przystanie Jerzego Zelnika

Ceni miejsce oddalone od zgiełku. Najbardziej te, w których razem z żoną Urszulą udało się im zbudować rodzinny mikrokosmos. Tam odpoczywa się najlepiej

Niedziela warszawska 27/2013, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

Warszawa

ARCHIWUM/MEDIA.WIKIPEDIA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W życiu jest ważne, by mieć przystań, do której chce się wracać - mówi Jerzy Zelnik. - Mnie i żonie, która była spirytus movens naszych przedsięwzięć budowlanych, udało się zbudować dwa takie miejsca. Żyjemy spokojnie i blisko natury. A to wpływa korzystnie na zdrowie - opowiada „Niedzieli” jeden z najlepszych polskich aktorów. Odtwórca m.in. takich ról jak Ramzes XII w „Faraonie” J. Kawalerowicza, Franciszka Murka w serialu na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza czy króla Zygmunta Starego w serialu „Królowa Bona”.

Zacisze i najstarsza osada w stolicy

Najważniejszym miejscem dla Jerzego Zelnika jest jego dom na Zaciszu. Osiedle to dopiero w 1951 r. zostało przyłączone do stolicy. Nie ma tam zabytków, wyszukanej architektury ani miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi, do których ciągną turyści. Nie ma tam też wielkomiejskiego zgiełku - i właśnie za to mieszkańcy Zacisza najbardziej cenią swoją dzielnicę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Mamy tu szansę na autentyczne wyciszenie, a to ludzie po 50. cenią najbardziej - mówi aktor i dodaje. - Blisko nas jest Las Bródnowski, gdzie mogą wypocząć całe rodziny. Znajduje się tam osada, która jest najstarszą spośród wszystkich odnalezionych w Warszawie. Warto to miejsce odwiedzić.

Według archeologów osadę i mały gród bez fosy wzniesiono na wydmie otoczonej z trzech stron bagnami. Gród założony został prawdopodobnie już w IX wieku. Obecnie historyczna osada znajduje się blisko polany, gdzie jest plac zabaw dla dzieci oraz tereny rekreacyjne. Do polany wiedzie droga tworząca Park Archeologiczny. Na początku ścieżki jest wieża strażnicza.

Las Bródnowski położony między Zaciszem, Bródnem i podwarszawskimi Markami to nie tylko atrakcja historyczna, lecz również przyrodnicza. W stolicy nie ma bowiem innego parku, który na tak dużej powierzchni - aż 89 ha - zostałby upodobniony do obszaru leśnego.

W połowie XX w. na bagnach posadzono sosny, brzozy, dęby, klony i jesiony. Kiedy las zaczął rosnąć zamieszkały w nim zwierzęta. Także dzisiaj można spotkać tam m.in. sarny, lisy, jastrzębie czy kuny.

Reklama

Osobom, które pierwszy raz przyjadą do lasku całymi rodzinami warto polecić, aby na spacer wybrali się ścieżką dydaktyczną pt. „Nauka poszła w las”. Znajdą na niej plansze o tematyce przyrodniczej, geograficznej i historycznej. Natomiast osobom mieszkającym bliżej warto podpowiedzieć, że w lasku odbywają się zajęcia sportowe, m.in. z nordic walking. Z kolei sportowcom-amatorom przypominamy o zawodach biegowych, jakie w Lesie Bródnowskim odbywają się na przykład z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.

Na kawę do Starej Papierni

Kiedy człowiek zdecyduje się na inwestycję budowlaną, jego zainteresowania w sposób naturalny kierują się w stronę architektury. Kunszt starych mistrzów docenia także Jerzy Zelnik.

- Kiedy moi rodzice postarzeli się już bardzo, to wakacje zaczęli spędzali w Konstancinie. Bardzo często ich wówczas odwiedzałem. A udając się w tamtym kierunku nigdy nie omieszkałem zwrócić uwagi na tamtejszą architekturę, jakże inną w swojej filozofii od dzielnic wybudowanych w okresie gomułkowskim i gierkowskim. Dlatego i Czytelnikom „Niedzieli” chciałbym polecić tamten kierunek - mówi.

Oczywiście, że jadąc przez Wilanów nie wypada nie zobaczyć pałacu na wodzie. Jednak filmowy król Zygmunt Stary, który panował jeszcze na Wawelu, proponuje inny rodzaj zwiedzania południowo-zachodnich rubieży miasta niż wizytę w siedzibie późniejszego króla Polski Jana III Sobieskiego. - Wilanów i Konstancin to miejsca, gdzie można zobaczyć bardzo ciekawą architekturę willową. Są tam przepiękne domy. Jak na przykład willa „Świt” Stefana Żeromskiego - mówi.

Przykładów takiej architektury w stolicy nie ma wiele. O zrównanie z ziemią „Paryża Północy” postarali się Niemcy. Ale to jak wiemy - podobnie jak zamordowanie setek tysięcy Warszawiaków - nie było warte jakiegokolwiek wspomnienia dla autorów filmu „Nasi Ojcowie, nasze matki”. Tym bardziej warto skorzystać z rad aktora, by uświadomić sobie jak atrakcyjnym i przyjaznym ludziom miastem mogłaby być Warszawa.

Reklama

- Po tamtej stronie stolicy jest również przepiękny Las Kabacki. W Konstancinie jest bardzo dobry dla zdrowia mikroklimat. A Wilanów z racji rozbudowy jest też ciekawym miejscem z punktu widzenia rozwiązań urbanistycznych - opowiada aktor.

W Wilanowie od kilku lat powstaje Świątynia Opatrzności Bożej będącej wotum wdzięczności narodu za odzyskaną niepodległość. - Kościół ten ma bardzo interesującą bryłę. Kiedy byłem tam ostatni raz moją uwagę zwróciła pokryta miedzią kopuła, która góruje nad otoczeniem - mówi. - Ciekaw jestem, jak ostatecznie będzie wyglądała elewacja świątyni. Dzisiaj jest ona cementowa, ale w przyszłości zapewne zostanie obłożona kamieniem lub jakimś innym materiałem - spekuluje aktor.

W Konstancinie-Jeziornej warto zrobić sobie przerwę w zwiedzaniu. Jerzy Zelnik poleca odpocząć przy kawie w Starej Papierni.

Od 11 lat jest tam nowoczesne centrum handlowe, które mieści się w XIX-wiecznych budynkach pofabrycznych. Centrum znajduje się przy Rondzie Jana Pawła II i jest otoczone ulicami Warszawską i Aleją Wojska Polskiego. Od północy przylega do brzegu rzeki Jezioraki. Od południa zaś do kanału - częściowo podziemnego - doprowadzającego wodę do obecnych zakładów papierniczych.

Historia zakładu sięga 1760 r. Wówczas nosił on nazwę „Królewska Fabryka Papieru”. Z usług papierni korzystał Stanisław August Poniatowski a później Tadeusz Kościuszko, naczelnik wojska w trakcie insurekcji w 1794 r. Na papierze z Konstancina wydrukowano m.in. dokumenty sejmu czteroletniego i Konstytucję Trzeciego Maja. Zabytkowe maszyny można zobaczyć, rozstawiono je bowiem na całym terenie dzisiejszego centrum handlowego.

Reklama

Nad Bugiem jak „Nad Niemnem”

Spacer po Wilanowie i Konstancinie czy też po lesie Kabackim, to tylko wycieczki. Na urlop Jerzy Zelnik proponuje wybrać się na wschodnią granicę województwa mazowieckiego. On z rodziną jeździ do Zabuża. - To mała wieś obok Siemiatycz. Tam jest moja druga przystań.- mówi z dumą aktor, który we wsi ma swój dom.

Zabuże leży nad Bugiem. Obok są bardziej znane miejscowości: Serplice, Hołowczyce, a także Mielnik i Janów Podlaski. Walory Bugu są powszechnie znane: leczniczy mikroklimat, cisza, nieskażona przyroda. Krótko mówiąc: bardzo dogodne i atrakcyjne warunki do wypoczynku, turystyki, rekreacji. A także do wielu niezapomnianych przeżyć kulturalnych i estetycznych. - To tamte krajobrazy służyły za plenery w filmie „Nad Niemnem” - przypomina Jerzy Zelnik.

Aktor poleca także wizytę nad Jeziorem Trojan. Położone jest ono przy drodze między Mierzwicami i Zabużem. - Mówiono mi, że tamtejszy eko-system jest taki sam jak przed 350 laty - mówi. Wokół jeziora jest ścieżka przyrodnicza „Trojan”.

Mielnik i Janów Podlaski to miejscowości znane turystom z całego kraju. W ostatnich latach coraz więcej osób odkrywa też Serpelic. Jest to królewska wieś założona w połowie XVI wieku. Jej nazwa według legendy pochodzi od sierpów, którymi miejscowi walczyli z Tatarami.

Przy głównej drodze w Serpelicach jest pomnik z naturalnych głazów. Został on zbudowany w 1928 r. dla upamiętnienia 10-lecie odzyskania niepodległości. Po drugiej stronie drogi jest cmentarz, a za nim ścieżka ze stacjami Drogi Krzyżowej zwanej Kalwarią Podlaską. Stacje to drewniane płaskorzeźby, które zostały ustawione na poniesieniach.

W miejscowym krajobrazie zachowało się jeszcze kilka drewnianych zagród z początku XX w. Na niewielkiej wydmie wśród drzew stoi Kościół i klasztor kapucynów, który wybudowany został po II wojnie światowej. Można w nim obejrzeć XVII-wieczne obrazy. A także kapliczki z ludowymi rzeźbami.

Jerzego Zelnika w Zabużu najbardziej urzeka przyroda i klimat. - Jest on taki jak w górskiej Rabce, z tym, że Zabuże jest tylko 160 km od Warszawy.

2013-07-04 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Największy Orszak Trzech Króli w Warszawie

[ TEMATY ]

Warszawa

Orszak Trzech Króli

Agata Bruchwald

Ok. 50 tys. osób – zdaniem organizatorów – wzięło udział w Orszaku Trzech Króli w Warszawie. Inicjatywa, która miała miejsce już po raz piąty, cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem nie tylko w stolicy – warszawiacy mieli okazję dwukrotnie usłyszeć pozdrowienia kierowane przez papieża Benedykta XVI. Po raz pierwszy Orszak, organizowany przez Fundację Orszak Trzech Króli, miał też swoje zagraniczne edycje - nie tylko w Europie, ale i w Afryce – w sumie do tego rodzaju świętowania uroczystości Trzech Króli włączyło się 97 miast. W Warszawie uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w katedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Przed świątynią kwestowali wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, zbierając datki na stypendia dla zdolnej ale ubogiej młodzieży.

Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. - Uroczystość Objawienia Pańskiego uczy nas, że Chrystus narodził się dla wszystkich: dla prostych i biednych, dla bogatych i mądrych – mówił w homilii metropolita warszawski. Zwrócił też uwagę, że Chrystus przyszedł na świat także dla pogan, których przedstawicielami byli Trzej Królowie.

- Kiedy przychodzi pokusa segregowania dostępu do Kościoła i Chrystusa, trzeba pamiętać, że dzisiejsi poganie, ludzie szukający Chrystusa, a może jeszcze wcale go nie szukający, już są uczestnikami tajemnicy zbawienia. Tego uczy nas św. Paweł w czytanym dziś Liście do Efezjan – zaznaczył kard. Nycz.

Natomiast zadaniem wierzących jest „podprowadzić ich do Chrystusa, by Jego łaska mogła zadziałać w sercach tych ludzi”. - To jest odczytanie dzisiejszej uroczystości w perspektywie Roku Wiary oraz zadania nowej ewangelizacji – wyjaśniał purpurat.

Kard. Nycz zachęcał także do troski o „wrażliwe sumienie i serce otwarte, które jest zdolne czytać znaki czasu, iść do Chrystusa i do niego prowadzić innych”. To dzięki przyjęciu dwóch znaków: zewnętrznego i wewnętrznego człowiek jest w stanie dojść do żłóbka – mówił metropolita warszawski.

Nawiązując do Ewangelii o pokłonie Trzech Mędrców, zwrócił uwagę, iż Herod miał tę samą wiedzę, jaką mieli Mędrcy. - Wiedział, że jest gwiazda, znał miejsce narodzenia bo mu to powiedzieli uczeni w Piśmie. Mędrcy poszli, złożyli dary, oddali pokłon. Natomiast Herod tę wiedzę wykorzystał w sposób okrutny występując przeciwko człowiekowi, przeciwko nowo narodzonym dzieciom betlejemskim – wskazał kardynał. Jednocześnie zaapelował, by nigdy prawdy nie wykorzystywać do złych celów.

- Współcześni Herodowie, tak jak ten historyczny, potrafią, znając prawdę, wykorzystać ją przeciw człowiekowi w wielu dziedzinach życia. Może najbardziej widać to w nauce, kiedy wiedza o człowieku jest wykorzystywana nie w służbie człowiekowi, ale bardzo często przeciw jego godności. Dzieje się tak wtedy, gdy brakuje prawego, ukształtowanego sumienia, otwartości na Ducha Świętego, który pozwala nie tylko dochodzić do prawdy, ale wykorzystywać ją dla dobra człowieka – mówił kard. Nycz.

Po Mszy św. Kard. Nycz przeszedł na plac Zamkowy, gdzie odczytał list ze specjalnym błogosławieństwem Benedykta XVI. Ojciec Święty zapewnia w nim o łączności duchowej i modlitwie. Wyraża radość, że jest to inicjatywa otwarta zarówno dla wierzących, jak i niewierzących, prawosławnych i wiernych innych wyznań, dla tych, co chcą poznać Chrystusa.

Papież zachęca, by to wydarzenie, któremu patronują pasterze Kościoła, przez swój ewangelizacyjny i teologiczny kontekst, a także przez doświadczenie wspólnoty, śpiew kolęd i wędrowanie razem, stało się okazją do pogłębiania braterskiej więzi opartej na wierze. Jest to szczególnie ważne dziś, podkreśla Ojciec Święty, gdy wielu ludzi potrzebuje nowej ewangelizacji.

Benedykt XVI życzy, by przekaz ewangelicznych treści Orszaku umocnił wierzących, dodał im odwagi w wyznawaniu wiary, przyciągnął do Chrystusa tych, którzy Go jeszcze nie znają, zbliżył do Kościoła wszystkich, którzy się od niego oddalili, pomógł odnaleźć się ludziom zagubionym duchowo i poszukującym sensu własnej egzystencji.

Po wspólnym odmówieniu modlitwy Anioł Pański, Orszak ruszył w stronę Placu Piłsudskiego. Tam uczestnicy kolorowego pochodu mieli okazję usłyszeć drugi raz pozdrowienia papieża – który wspomniał o Orszakach w Watykanie, mówiąc po polsku: „Serdecznie pozdrawiam - zgromadzonych na modlitwie Anioł Pański - Polaków. Szczególnie pozdrawiam uczestników Orszaków Trzech Króli, którzy wzorem ewangelicznych Mędrców ze Wschodu, wędrują ulicami wielu miast do duchowego Betlejem, by spotkać narodzonego Zbawiciela. Niech ta inscenizacja umocni wierzących, zbliży do Kościoła tych, którzy się od niego oddalili, pomoże znaleźć Boga tym, którzy Go szukają. Uczestnikom Orszaków i wam wszystkim z serca błogosławię.”

„W tym roku dla Warszawy wydrukowaliśmy 60 tys. papierowych koron, widziałam, że dość szybko zabrakło ich dla chętnych – powiedziała KAI Maria Brzeska-Deli, odpowiedzialna za kontakt z mediami. – W Orszaku mogło wziąć udział ok. 50 tys. osób. – uważa.

Na trasie Orszaku ustawione zostały sceny, tzw. mansjony, przedstawiające m.in. Anioła Bożego wskazującego drogę do Stajenki, walkę Dobra ze Złem, Heroda wygrażającego malutkiemu Jezusowi, diabłów namawiających do porzucenia orszaku i zajęcia się przyziemnymi, „bardziej przyjemnymi sprawami”. Orszak zmierzał do stajenki usytuowanej na Placu Piłsudskiego, by uczestnicy mogli nawiedzić Świętą Rodzinę i w kulminacyjnym momencie pokłonić się Dzieciątku. Tam odbył się też koncert kolęd.

W tegorocznym Orszaku w Warszawie szło ok. 600 dzieci (bezpośrednio w orszakach), około 300 rodziców zaangażowanych jako artyści (Anioły, Diabły, Karczmarki, Dwór Heroda) i dodatkowo kolejne 300 osób w ochronie Orszaku.

Po raz pierwszy podobne wydarzenia mają miejsce tego samego dnia w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, Badajoz w Hiszpanii, a nawet na innym kontynencie – w Republice Środkowoafrykańskiej. Organizatorzy oceniają, że tym samym Orszaki odbywają się w 97 miastach w Polsce i na świecie.

Orszak Trzech Króli stanowi bezpośrednie nawiązanie do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach – w Warszawie są to wielbłądy - w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków.

Głównym organizatorem Orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za Orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w jego przygotowaniu. Od 2012 r. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieła Nowego Tysiąclecia – wolontariusze tej Fundacji zbierają na trasie przemarszu Orszaku datki na stypendia dla uzdolnionej młodzieży ze źle sytuowanych materialnie rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Sławny - u nas mało znany

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: unikać eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

2024-04-20 13:00

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Pietro Parolin

wikimedia/CC BY-SA 2.0

Kard. Pietro Parolin

Kard. Pietro Parolin

Wszyscy pracują nad tym, aby konflikt na Bliskim Wschodzie nie eskalował – powiedział kard. Pietro Parolin przy okazji konferencji na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum. W kwestii aborcji Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił: „Jesteśmy za wszystkimi instrumentami, które pozwalają nam potwierdzić prawo do życia”.

„Wydaje mi się, że jak dotąd sprawy, poszły całkiem dobrze, w tym sensie, że nie było tego, czego się obawiano i że obie strony starają się nie prowokować w taki sposób, aby poszerzyć konflikt” – zaznaczył kard. Parolin w kwestii napięć między Iranem a Izraelem w ostatnim czasie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję