Reklama

Niedziela Łódzka

W świetle duchowości karmelitańskiej

Z Julianowa i Radogoszcza, gdzie blisko siebie mieszczą się dwie świątynie i dwa klasztory karmelitańskie, oddziałuje na Łódź karmelitańska duchowość, która obejmuje swym zasięgiem coraz więcej ludzi. Wstępują oni w szeregi Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych, przyjmują szkaplerz karmelitański, poszukują ukojenia na wewnętrzne rozdarcia, zwracając się w modlitwie do Matki Bożej z Góry Karmel, św. Teresy od Jezusa, św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Jana od Krzyża

Kościół, który obecnie posiada tytuł Opieki św. Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel, został wzniesiony w połowie lat trzydziestych XX wieku. Świątynia należała do parafii ewangelicko-augsburskiej w Zgierzu. W czasie II wojny światowej spełniała rolę magazynu. Po zakończeniu wojny, w 1945 r. zdewastowanym kościołem zaopiekowali się Ojcowie Karmelici Bosi. W krótkim czasie uczynili z niego ośrodek kultu św. Józefa. Tu m.in. znalazł siedzibę Świecki Zakon Karmelitański. W 1960 r. świątynię wraz z przyległym terenem odkupiono od Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Konsekrowana 20 marca 1972 r. przez bp. Józefa Rozwadowskiego, który 26 listopada 1974 r. erygował parafię pw. Opieki św. Józefa.

Miejsce modlitwy i wyciszenia

Po przeprowadzonych zmianach wnętrze świątyni Ojców Karmelitów sprzyja wyciszeniu i modlitewnemu skupieniu. Ściany prezbiterium zdobi mozaika będąca dziełem ks. Tadeusza Furdyny SDB. W jej centrum znajduje się postać św. Józefa trzymającego Dzieciątko Jezus. Boczne części mozaiki przedstawiają: św. Teresę od Jezusa, która adoruje Dzieciątko, św. Rafała Kalinowskiego, odnowiciela Zakonu Karmelitów Bosych w Polsce na przełomie XIX i XX wieku i bł. Jana Pawła II siedzącego na papieskim tronie z adhortacją apostolską „Redemptoris Custos” w ręku, poświęconą osobie, posłannictwu i duchowości św. Józefa. Na uwagę zasługują również witraże przedstawiające sceny z historii zbawienia.

Reklama

W latach 1999-2002 zbudowano dwa ołtarze boczne: Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej z Góry Karmel (Szkaplerznej) z wierną kopią cudownej figury znajdującej się na Górze Karmel. Figurę tę pobłogosławił papież Pius XII w Watykanie. W kruchcie kościoła spoczywają doczesne szczątki kandydata na ołtarze - sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD, który ostatnie dziesięć lat życia spędził w łódzkim Karmelu. 30 listopada 2004 r. ówczesny arcybiskup metropolita łódzki Władysław Ziółek poświęcił m.in. obraz Jezusa Miłosiernego oraz pomnik św. Rafała Kalinowskiego wykonany według projektu Cezarego Walczaka i Janusza Czubaczenki, ufundowany przez asystę parafialną. W 2011 r. podwyższono o dwanaście metrów wieżę świątyni, a jej szczyt zwieńczono oświetlonym krzyżem. Nad drzwiami wejściowymi umieszczono misternie wykonany herb Zakonu Ojców Karmelitów Bosych. W ten sposób dokończono realizację pierwotnego projektu kościoła. Podwyższoną wieżę oraz herb poświęcił abp Władysław Ziółek 15 sierpnia 2011 r. Dnia 1 maja 2013 r. nowy arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski wprowadził do kościoła relikwie bł. Jana Pawła II oraz relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Poświęcił również figurę św. Józefa, która stanęła w parku klasztornym.

Posługa Ojców Karmelitów

Jednym z głównych zadań Ojców Karmelitów jest posługa w konfesjonale. Osoba pragnąca się wyspowiadać, w każdej chwili może poprosić kapłana, aby spełnił wobec niej tę posługę. Jak mówi proboszcz i przeor o. Krzysztof Wesołowski OCD penitenci przybywają z wielu parafii łódzkich i tych położonych poza Łodzią. Szczególnie daje się to zauważyć podczas uroczystej nowenny poprzedzającej święto patronalne Matki Bożej z Góry Karmel przypadające 16 lipca. W każdym dniu nowenny, która kończy się 15 lipca, modlitwę różańcową prowadzą członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego. Mogą do niego wstąpić osoby ochrzczone, mężczyźni i kobiety do 55 roku życia, które nie mają przeszkód, by uczestniczyć w życiu sakramentalnym Kościoła. Podczas nowenny wierni mogą przyjąć szkaplerz karmelitański, który zobowiązuje do chrześcijańskiego życia, że szczególnym ukierunkowaniem na uczczenie Najświętszej Maryi Panny potwierdzanym codzienną modlitwą: „Pod Twoją obronę”. Szkaplerz jest znakiem przyjętym przez Zakon Karmelitański i zatwierdzonym przez Kościół jako zewnętrzny wyraz macierzyńskiej miłości Maryi do nas oraz naszego przyjęcia tej miłości i jej odwzajemnienia. W połowie stycznia rozpoczyna się dziewięciotygodniowa nowenna przed uroczystością św. Józefa, patrona kościoła i klasztoru karmelitańskiego. Nowennę kończy odpust parafialny związany z tytułem kościoła.

Spotkania grup modlitewnych

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 15 spotyka się grupa modlitewna „Pieta”. Jej członkowie swoją modlitwą wspierają osoby chore i cierpiące. Podczas spotkań sprawowana jest Eucharystia z konferencją poświęconą modlitwie, odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia, a także Różaniec, litanie i inne modlitwy kierowane do Pana Boga przed Najświętszym Sakramentem. Opiekunem grupy jest o. Robert Rutkowski OCD

Reklama

Wszystkich, którzy pragną uczyć się modlitwy Pismem Świętym, zaprasza grupa modlitewna „Pełnia”. Celem grupy jest dzielenie się Słowem Bożym w duchu modlitwy i poprzez spontaniczne świadectwa. Spotkania są szczerym i żywym dialogiem modlitewnym z Panem Bogiem oraz siostrami i braćmi. Osoby biorące w nich udział chcą umacniać swoją wiarę, wsłuchując się wspólnie w głos Boga. Spotkania odbywają się w każdy piątek po Mszy św. sprawowanej o godz. 18.

Raz w miesiącu w niedzielne popołudnie zaprasza na spotkanie krąg młodych małżeństw z dziećmi. W jego ramach jest sprawowana Eucharystia, odbywa się agapa i dzielenie się swoją wiarą w kontekście powołania małżeńskiego i rodzinnego. Uczestnicy spotkań poznają też nauczanie bł. Jana Pawła II na temat małżeństwa i rodziny.

* * *

Kościół Ojców Karmelitów znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie byłego niemieckiego więzienia policyjnego na Radogoszczu, w którym Niemcy dokonali masowego mordu na blisko 1500 Polakach. Zbrodnia miała miejsce w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., na kilkadziesiąt godzin przed wyzwoleniem Łodzi. Każdego roku, w rocznicę likwidacji więzienia i spalenia bezbronnych więźniów, będzie sprawowana Msza św. w intencji ofiar tej straszliwej masakry.

O. Krzysztof Wesołowski OCD podkreśla, że inspiracją do takiego upamiętnienia i uczczenia pomordowanych więźniów Radogoszcza była modlitwa arcybiskupa metropolity łódzkiego Marka Jędraszewskiego przy krzyżu ustawionym na miejscu kaźni Polaków.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Carballo do zakonnic: bez wiary życie kontemplacyjne byłoby absurdem

[ TEMATY ]

zakon

siostry

zgromadzenie

Jowita Kostrzewska

„Bez wiary życie kontemplacyjne byłoby absurdem” – mówił do sióstr z zakonów kontemplacyjnych abp Jose Rodriguez Carballo 25 marca w licheńskiej bazylice. Sekretarz Kongregacji Instytutów ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wziął udział w VIII Zebraniu Plenarnym Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce w Licheniu i wraz z nuncjuszem apostolskim abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Rozpoczęcie Warsztatów w Drodze

2021-08-02 19:38

Katarzyna Krawcewicz

Mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze 2 sierpnia rozpoczęły się Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze.

Pielgrzymi wyruszą na trasę 3 sierpnia, a ich pierwszym postojem będzie parafia Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Z Winnego Grodu wyjdzie 20 osób, pozostali pątnicy będą dołączać się po drodze. 

CZYTAJ DALEJ

Sierpień - miesiąc czynu

2021-08-03 06:41

PAP/Tomasz Gzell

Sierpień jest miesiącem, kiedy o Polsce dużo mówimy. Wspominamy Cud nad Wisłą, Powstanie Warszawskie i zwycięstwo „Solidarności”. Przyzwyczailiśmy się do świętowania przez akademie i okolicznościowe uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję