Reklama

Niedziela Rzeszowska

Omnia Tibi - Wszystko Tobie

Bullą „Totus Tuus Poloniae” Ojciec Święty Jan Paweł II 25 marca 1992 r. ustanowił diecezję rzeszowską. Pierwszym jej biskupem został mianowany bp Kazimierz Górny.

Od początku posłudze biskupiej Księdza Biskupa towarzyszyło zawołanie: „Omnia Tibi”.

Słowa przewodnie posługi biskupiej były przywoływane i tłumaczone przez różne osobistości i tak też uczynił poseł do Parlamentu Europejskiego dr Mieczysław Janowski:

Reklama

Omnia Tibi - Wszystko Tobie
Patrząc na służbę naszego Ojca można dopowiedzieć:
Wszystko Tobie Boże Jedyny w Trójcy Świętej Wszechmogący,
Wszystko Tobie Matko Przenajświętsza - Pani i Królowo nasza, Patronko Rzeszowa,
Wszystko Tobie Kościele nasz święty,
Wszystko Tobie, Polsko, Ojczyzno nasza,
Wszystko Tobie Siostro i Bracie.

W tym roku minęło 21 lat oddanej służby Księdza Biskupa naszej diecezji. Patrząc na ten niedługi okres czasu, wspólnota diecezjalna ma wiele powodów do dumy i radości. Kiedy Ksiądz Biskup rozpoczynał posługę w diecezji, przychodząc z pięknego Krakowa, powiedział: „Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima atque amplissima - Kraków miasto w całej Polsce najsławniejsze i najświetniejsze i od razu uzupełnił: „et Resovia - i Rzeszów”.

Od tej pory we współpracy z bp. Edwardem Białogłowskim, z Braćmi Kapłanami, a nade wszystko z wiernym ludem Podkarpacia czynił wszystko, by Rzeszów, by diecezja rzeszowska i całe Podkarpacie było najpiękniejsze. W sposób szczególny zabiega Pasterz diecezji o piękno duchowe. A wyrazem tego piękna są liczne koronacje wizerunków i figur Matki Najświętszej, jest beatyfikacja ks. Władysława Findysza, kapłana męczennika, jest tak bardzo wiele nowych świątyń i kaplic wybudowanych i konsekrowanych w ciągu 21 lat. Miasto Rzeszów raduje się faktem, że Matka Najświętsza z sanktuarium Ojców Bernardynów została ogłoszona Patronką Miasta Rzeszowa. Szeroko rozwinięta działalności Caritas jest wyrazem wierności Chrystusowi, który mówił: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Caritas działa na płaszczyźnie diecezjalnej, parafialnej oraz szkolnej i akademickiej. Poprzez współpracę w tworzeniu WTZ i ŚDS-ów Caritas troszczy się o niepełnosprawnych. W ciągu tych 21 lat powstały wszystkie agendy Kurii Diecezjalnej w pięknym budynku przy ul. Zamkowej, gdzie mieszczą się urzędy, Sąd Biskupi, Radio Via i Muzeum Diecezjalne. Wielkim dziełem, które powstało w ostatnim czasie, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim, jest Instytut Teologiczno-Pastoralny im. św. J. S. Pelczara. Wyrazem ojcowskiej troski o powierzony Lud Boży są ośrodki wypoczynkowo-rekolekcyjne dla dzieci, młodzieży i starszych, gdzie zarówno zdrowi, jak i niepełnosprawni mogą wypoczywać w czasie wakacji, jak i w ciągu roku. Ksiądz Biskup podejmował też wiele działań społecznych, czego widocznym znakiem był udział w tworzeniu Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz w wielu innych inicjatywach naszego Miasta. O Podkarpaciu mówi się, że to najpobożniejsza cząstka naszej Ojczyzny. Wszyscy radujemy się, że taką diecezję bp Kazimierz Górny przekaże swemu następcy bp. Janowi Wątrobie. Przez wszystko, co Ksiądz Biskup czynił przez 21 lat pasterskiej służby, niech będzie Bóg uwielbiony.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne dziękczynienie za posługę Pasterza

W niedzielę 14 lipca diecezja rzeszowska dziękowała we Mszy św. w katedrze rzeszowskiej za posługę biskupią Pasterza. Dziękowaliśmy, jak mówił w kazaniu bp Edward Białogłowski, za biskupa Kazimierza - pierwszego biskupa rzeszowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję