Reklama

Niedziela Rzeszowska

Omnia Tibi - Wszystko Tobie

Bullą „Totus Tuus Poloniae” Ojciec Święty Jan Paweł II 25 marca 1992 r. ustanowił diecezję rzeszowską. Pierwszym jej biskupem został mianowany bp Kazimierz Górny.

Od początku posłudze biskupiej Księdza Biskupa towarzyszyło zawołanie: „Omnia Tibi”.

Reklama

Słowa przewodnie posługi biskupiej były przywoływane i tłumaczone przez różne osobistości i tak też uczynił poseł do Parlamentu Europejskiego dr Mieczysław Janowski:

Omnia Tibi - Wszystko Tobie
Patrząc na służbę naszego Ojca można dopowiedzieć:
Wszystko Tobie Boże Jedyny w Trójcy Świętej Wszechmogący,
Wszystko Tobie Matko Przenajświętsza - Pani i Królowo nasza, Patronko Rzeszowa,
Wszystko Tobie Kościele nasz święty,
Wszystko Tobie, Polsko, Ojczyzno nasza,
Wszystko Tobie Siostro i Bracie.

W tym roku minęło 21 lat oddanej służby Księdza Biskupa naszej diecezji. Patrząc na ten niedługi okres czasu, wspólnota diecezjalna ma wiele powodów do dumy i radości. Kiedy Ksiądz Biskup rozpoczynał posługę w diecezji, przychodząc z pięknego Krakowa, powiedział: „Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima atque amplissima - Kraków miasto w całej Polsce najsławniejsze i najświetniejsze i od razu uzupełnił: „et Resovia - i Rzeszów”.

Od tej pory we współpracy z bp. Edwardem Białogłowskim, z Braćmi Kapłanami, a nade wszystko z wiernym ludem Podkarpacia czynił wszystko, by Rzeszów, by diecezja rzeszowska i całe Podkarpacie było najpiękniejsze. W sposób szczególny zabiega Pasterz diecezji o piękno duchowe. A wyrazem tego piękna są liczne koronacje wizerunków i figur Matki Najświętszej, jest beatyfikacja ks. Władysława Findysza, kapłana męczennika, jest tak bardzo wiele nowych świątyń i kaplic wybudowanych i konsekrowanych w ciągu 21 lat. Miasto Rzeszów raduje się faktem, że Matka Najświętsza z sanktuarium Ojców Bernardynów została ogłoszona Patronką Miasta Rzeszowa. Szeroko rozwinięta działalności Caritas jest wyrazem wierności Chrystusowi, który mówił: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Caritas działa na płaszczyźnie diecezjalnej, parafialnej oraz szkolnej i akademickiej. Poprzez współpracę w tworzeniu WTZ i ŚDS-ów Caritas troszczy się o niepełnosprawnych. W ciągu tych 21 lat powstały wszystkie agendy Kurii Diecezjalnej w pięknym budynku przy ul. Zamkowej, gdzie mieszczą się urzędy, Sąd Biskupi, Radio Via i Muzeum Diecezjalne. Wielkim dziełem, które powstało w ostatnim czasie, przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim, jest Instytut Teologiczno-Pastoralny im. św. J. S. Pelczara. Wyrazem ojcowskiej troski o powierzony Lud Boży są ośrodki wypoczynkowo-rekolekcyjne dla dzieci, młodzieży i starszych, gdzie zarówno zdrowi, jak i niepełnosprawni mogą wypoczywać w czasie wakacji, jak i w ciągu roku. Ksiądz Biskup podejmował też wiele działań społecznych, czego widocznym znakiem był udział w tworzeniu Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz w wielu innych inicjatywach naszego Miasta. O Podkarpaciu mówi się, że to najpobożniejsza cząstka naszej Ojczyzny. Wszyscy radujemy się, że taką diecezję bp Kazimierz Górny przekaże swemu następcy bp. Janowi Wątrobie. Przez wszystko, co Ksiądz Biskup czynił przez 21 lat pasterskiej służby, niech będzie Bóg uwielbiony.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie święto Matki Bożej Rzeszowskiej

15 sierpnia 1513 r. w Rzeszowie Matka Boża ukazała się Jakubowi Ado. W 2013 r. mija 500 lat od tamtego wydarzenia

Kulminacja obchodów wielkiego jubileuszu objawienia Maryi w Rzeszowie i 250. rocznicy koronacji figury Matki Bożej będzie miała miejsce 12 września 2013 r. Podczas Mszy św. w nowo powstałych Ogrodach Bernardyńskich na skronie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus zostaną nałożone korony jubileuszowe.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Sierra Leone znosi karę śmierci

2021-07-24 18:11

[ TEMATY ]

śmierć

Sierra Leone

Graziako

Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio.

Ostatnie egzekucje w tym afrykańskim kraju wykonano w 1988 r. Życie straciło wówczas 24 żołnierzy skazanych na śmierć pod zarzutem zorganizowania zamachu stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję