Reklama

Niedziela Rzeszowska

Złoty jubileusz kapłaństwa

12 czerwca br. mieszkańcy podrzeszowskiej wsi Łąka obchodzili święto ku czci swojego patrona, św. Onufrego. Tegoroczne uroczystości odpustowe w parafii miały jednak charakter szczególny. Połączone były bowiem z pięćdziesiątą rocznicą święceń kapłańskich ks. kan. Władysława Sidora, który od wielu lat sprawuje posługę kapelana w miejscowym Domu Pomocy Społecznej. Do grona świętujących dołączył również kolega kursowy Księdza Kanonika abp Edward Nowak z Rzymu, także obchodzący w tym roku złoty jubileusz kapłaństwa.

Władysław Sidor urodził się w 1939 r. w Ostrowie k. Radymna. Tam także uczęszczał do szkoły podstawowej, a w miejscowym kościele przyjął pierwsze sakramenty. Kolejne lata jego życia były związane z Przemyślem. Po czterech latach nauki w liceum, wstąpił do WSD w Przemyślu. 16 czerwca 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy.

Reklama

Przez kolejne czternaście lat ks. Władysław Sidor sprawował posługę wikariusza w parafiach leżących na terenie diecezji przemyskiej. W 1979 r. ks. Władysław objął funkcję kapelana i rektora kaplicy przy Domu Pomocy Społecznej w Łące, prowadzonym przez Siostry Opatrzności Bożej. Posługę tę sprawuje nieprzerwanie przez trzydzieści cztery lata aż po dzień dzisiejszy. Cieszy się przy tym wielkim uznaniem zarówno ze strony sióstr, podopiecznych, jak również świeckich pracowników placówki. Poza tym Ksiądz Kapelan pracował jako katecheta. Mieszkańcy Łąki znają go jako gorliwego kapłana, który zawsze jest gotowy do udzielania sakramentów pokuty i Eucharystii, a także głoszenia Ewangelii.

Ponadto ks. Władysław Sidor jest człowiekiem niezwykłej pokory i wrażliwości. Powierzając Bogu swoje życie, przez pięćdziesiąt lat niezłomnie kroczy drogą wyznaczoną Mu przez Chrystusa.

Na uroczystej Mszy św., której przewodniczył czcigodny Ksiądz Jubilat, byli obecni kapłani z dekanatu Rzeszów Północ z ks. dr. prał. Ireneuszem Folcikiem, zaproszeni księża, rodzina, goście oraz parafianie. W uroczystościach wziął udział również przedstawiciel Biskupa Rzeszowskiego kanclerz Kurii, ks. prał. dr Jerzy Buczek. On także odczytał list, w którym pasterz naszej diecezji wyraził wdzięczność i szacunek za pięćdziesiąt lat posługi Księdza Kapelana oraz przekazał mu dokument, na mocy którego ks. Władysław Sidor został powołany do grona kanoników honorowych Kapituły Kolegiackiej w Kolbuszowej.

Tego dnia parafianie łąccy w sposób szczególny modlili się również o potrzebne łaski dla swojego proboszcza, ks. kan. Wiesława Rafacza z okazji imienin.

2013-07-10 11:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie piję, bo kocham

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

abstynencja

Joanna Ferens

Dziękczynna modlitwa podczas Eucharystii

Dziękczynna modlitwa podczas Eucharystii

W kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju odbyły się diecezjalne uroczystości jubileuszowe z okazji 40-lecia istnienia dzieła Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, organizowane przez duszpasterstwo trzeźwości i diakonię wyzwolenia Ruchu Światło-Życie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od świadectwa Kazimiery Wójcik z Biłgoraja, która w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka trwa od samego początku jej istnienia. W rozmowie z Katolickim Radiem Zamość wyjaśniała, co to dzieło zmieniło w jej życiu.

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Wyruszyła 29. piesza pielgrzymka diecezji legnickiej na Jasną Górę

2021-07-29 12:38

ks. Waldemar Wesołowski

- Wyruszacie dzisiaj jako posłańcy diecezji legnickiej, by zanieść przed cudowny wizerunek Maryi modlitwę za nasz Kościół, za rodziny i wspólnoty – powiedział do pielgrzymów nowy biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Podczas spotkania w katedrze Biskup legnicki podkreślił też, że pielgrzymka to czas błogosławiony, szczególny czas łaski udzielanej przez Boga. – Nawiedzanie miejsc świętych skłania do odnowy serc, do pomyślenia o życiu jako pielgrzymowaniu do zbawienia wiecznego – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję