Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Nasze babcie, nasi dziadkowie

Przedostatnia niedziela czerwca br. upłynęła w Grabowcu pod znakiem uroczystości patriotyczno-religijnych związanych z obchodami dwóch ważnych dla mieszkańców rocznic, które tym razem obchodzone były jednocześnie - 69. rocznicy pacyfikacji Grabowca i okolic oraz 70. rocznicy wysiedlenia Dzieci Zamojszczyzny. Wyjątkowego wymiaru temu wydarzeniu nadała obecność znamienitych gości, wśród których znalazła się kilkudziesięcioosobowa delegacja mieszkańców Kałuszyna, Cegłowa i Mrozów - gmin powiatu mińskiego, które w 1943 r. otworzyły swe serca i domostwa osobom wysiedlonym przez niemieckiego okupanta z Zamojszczyzny. Wśród tych osób znalazły się dzieci pochodzące z gminy Grabowiec. To właśnie ich przedstawiciele ufundowali pamiątkową tablicę, będącą wyrazem hołdu wobec osób, które pospieszyły im z pomocą. Tablica została odsłonięta i poświęcona w kwietniu br. na terenie stacji kolejowej w Mrozach, gdzie 28 lutego 1943 r. dotarł transport wysiedlonych przez okupanta dzieci i dorosłych mieszkańców Zamojszczyzny, głównie z gminy Grabowiec.

Uroczystości w Grabowcu rozpoczęła Eucharystia w intencji ofiar czasu wojennej zawieruchy, za Dzieci Zamojszczyzny - żyjące i zmarłe, oraz za tych, którzy nieśli im pomoc. Przewodniczył jej kanclerz kurii diecezjalnej w Zamościu ks. prał. Adam Firosz, którego powitał i o modlitwę poprosił gospodarz parafii św. Mikołaja w Grabowcu ks. kan. Zygmunt Żółkiewski. Obok wymienionych wcześniej intencji ks. Kanclerz wezwał wiernych do modlitwy „o łaski potrzebne nam wszystkim, aby miłość do Ojczyzny i Pana Boga była zawsze w naszych sercach”. W okolicznościowej homilii ks. prał. Adam Firosz, nawiązując do Ewangelii z dnia, mówił o konieczności określenia siebie, odpowiedzenia sobie na pytanie stawiane przez Chrystusa Apostołom: „A wy za kogo Mnie uważacie?”. Podkreślał, jak ważne jest dzisiaj świadectwo wiary, odwaga przyznania się do Boga, jaką posiadali nasi przodkowie, jaką posiadał ks. Jerzy Popiełuszko. Chrześcijaninowi nie może wystarczyć tylko potępienie zła, potępienie kłamstwa, nikczemności, przemocy, nienawiści, zniewolenia - przypominał za bł. Kapłanem Męczennikiem ks. Kanclerz. - On sam musi być wobec świata rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. Ks. Prałat zauważył, że dzisiaj nie jest łatwo przyznawać się do Chrystusa i podążać za Nim, bo nie tylko trzeba się zaprzeć samego siebie, walczyć ze swoją słabością, małością, grzechami, ale jest trudno, bo trzeba każdego dnia brać krzyż na swoje ramiona, krzyż oskarżeń, kpin, pomówień, prześladowania… Pomimo to Kapłan zachęcał do opowiedzenia się swoim życiem za Chrystusem, znalezienia w sobie odwagi do dawania świadectwa, do opowiadania spotkanym ludziom, kim dla nas jest Chrystus.

Reklama

Po Eucharystii miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 70. rocznicę wysiedlenia, umieszczonej na granitowym głazie przed kościołem parafialnym. Głaz w kolorze czerwonym symbolizuje ciężar martyrologii Dzieci Zamojszczyzny. Jego przechylenie do tyłu - schyłek cywilizacji, która śmiercią chce budować nowy świat. Znajdujące się u jego podstawy kamienie o różnych kolorach i kształtach to Dzieci Zamojszczyzny. Czerwony kolor tablicy to symbol ofiary, rozłąki, bólu i śmierci. Napis w kolorze złotym, to wyraz najwyższej godności tych, którzy przeżywali gehennę wojny.

Odsłonięcia tablicy dokonali: ks. prał. Adam Firosz, Jadwiga Mizikowska-Barbulant - opiekunka szpitalna Dzieci Zamojszczyzny, mieszkanka Mrozów, Marian Nowogrodzki i Henryk Kozar - przedstawiciele Dzieci Zamojszczyzny, Adam Siwek - naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Bożena Żelazowska - przedstawicielka Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Henryk Mateja - starosta powiatu zamojskiego, Henryka Sęktas - zastępca Burmistrza Kałuszyna, Dariusz Jaszczuk - wójt gminy Mrozy, Dariusz Pawłoś - przewodniczący Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, ks. Zygmunt Żółkiewski, Tadeusz Goździejewski - wójt gminy Grabowiec. Tablicę poświęcił ks. prał. Adam Firosz poprzedzając ten akt modlitwą w intencji wszystkich, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny.

Dalsza część niedzielnych uroczystości odbyła się w hali sportowej Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu. Przybyłych gości powitał wójt Tadeusz Goździejewski. Wyraził radość z obecności tych, którzy serdeczną opieką otoczyli przybyłe z naszych terenów dzieci, z obecności ich potomków oraz mieszkańców gmin, na terenie których te dzieci zostały przyjęte. - Za tamte - sprzed 70 lat - gorące serca, ale i za waszą obecność we wspólnym oddawaniu hołdu niewinnym ofiarom, za uczestniczenie w lekcji historii narodu polskiego, za pamięć, którą przechowujecie i przekazujecie młodym pokoleniom - serdecznie dziękuję! - powiedział m.in. wójt Goździejewski.

Reklama

W atmosferę spotkania wprowadził jego uczestników zespół wokalno-instrumentalny „Melodia”, działający przy grabowieckim zespole szkół pod opieką Edwarda Kanikuły - nauczyciela muzyki. Uczniowie wykonali utwory: „Z dymem pożarów”, „Serce w plecaku”, „Polny kwiat”, „Jędrusiowa dola” oraz „Polskie kwiaty”. Po tym krótkim a wzruszającym koncercie przyszedł czas na referat wygłoszony przez Waldemara Greniuka - nauczyciela historii, zatytułowany: „Dzieci Zamojszczyzny a młode pokolenie Polaków”, w którym prelegent przypomniał m.in. miejsca pamięci i tablice pamiątkowe poświęcone wysiedleniom. Podkreślił, że wszystkie one wołają do nas - żyjących dzisiaj - o pamięć.

Po referacie miał miejsce uroczysty akt przekazania okolicznościowych medali osobom zasłużonym, a przewodniczył mu Władysław Bednarczyk - prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Medalami zostali wyróżnieni: wójt Tadeusz Goździejewski, wójt Dariusz Jaszczuk, Marcin Uchman - wójt gminy Cegłów, Marian Soszyński - burmistrz Kałuszyna, Zbigniew Pawlukowski - przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 70. Rocznicy Ocalenia w Mrozach Dzieci Zamojszczyzny, dr Beata Kozaczyńska - autorka publikacji poświęconych Dzieciom Zamojszczyzny. Goście otrzymali od gospodarzy upominki, a zaangażowani w przygotowanie grabowieckich uroczystości - specjalne podziękowania. Był także czas na przemówienia i pamiątkową fotografię Dzieci Zamojszczyzny.

Być może wydarzenia, takie jak to w Grabowcu, dla niektórych nie są godne uwagi, pióra i miejsca w mediach… A jednak należy o nich mówić. Dzisiaj jeszcze częściej i głośniej niż dotychczas. Nie możemy pozwolić, by na naszych oczach fałszowana była historia, ofiary były mylone z oprawcami. Nie możemy pozwalać na to, by taki przekaz, jaki nam zaserwowała telewizja publiczna za sprawą emisji niemieckiego filmu „Nasze matki, nasi ojcowie” szedł w świat. Jesteśmy to winni naszym babciom i naszym dziadkom, ofiarom i świadkom martyrologii narodu polskiego. Przywołujmy pamięć o nich, brońmy prawdy historycznej i nazywajmy zło po imieniu. Zróbmy to dla naszych przodków, dla nas samych i dla przyszłych pokoleń Polaków.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

75. rocznica pierwszego transportu Polaków do obozu koncentracyjnego Dachau

[ TEMATY ]

rocznica

Leipnizkeks / pl.wikipedia.org

W miejscu pamięci na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Dachau odprawione zostanie w najbliższą niedzielę nabożeństwo ekumeniczne w 75. rocznicę pierwszego transportu obywateli polskich do tamtejszego obozu koncentracyjnego. We wrześniu 1939 roku , w kilka dni po agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę, do obozu przywieziono pierwszy transport 25 mężczyzn z Polski.

Nabożeństwo za pierwsze polskie ofiary Dachau rozpocznie się w katolickiej kaplicy pw. Śmiertelnego Lęku Chrystusa na terenie dawnego obozu, a kazanie, czytania Pisma Świętego oraz modlitwy zaplanowano w ewangelickim kościele Pojednania.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję