Reklama

Przyjmijmy światło płynące z Fatimy

2017-08-03 11:17

Adam Szewczyk
Edycja szczecińsko-kamieńska 32/2017, str. 2-3

Adam Szewczyk
Procesja fatimska ulicami miasta

Rok 2017 jest Rokiem Maryjnym. W jego trakcie chrześcijanie w sposób szczególny oddają cześć Niepokalanemu Sercu Maryi. Dla wiernych Kościoła katolickiego w Polsce najważniejszymi wydarzeniami są z pewnością: 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze oraz 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Ponadto w łączności z Kościołem powszechnym dane jest nam w tym roku obchodzić 300-lecie objawień Matki Bożej w Aparecidzie i 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie

Dnia 13 lipca 2017 r. przypadła 100. rocznica trzeciego objawienia fatimskiego. W szczecińskim sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym od maja do października każdego trzynastego dnia miesiąca w sposób szczególnie uroczysty wspomina się tajemnice objawień Matki Najświętszej trojgu pastuszkom z Portugalii. Lipcowym uroczystościom przewodniczył zaproszony przez proboszcza sanktuarium ks. prał. Henryka Silko bp dr Paweł Socha, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Głosząc słowo Boże, przedstawił treść i istotę trzeciego objawienia Matki Bożej w Fatimie w 1917 r. Dziś nie jest już tajemnicą, czego ono dotyczyło, choć u wielu wywołuje zdumienie, a nawet przestrach z powodu ukazania przez Maryję dzieciom – Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji – wizji piekła. Bp Socha, powołując się na wierny zapis samej wizjonerki, siostry Łucji, przeszedł do istoty objawienia Maryi z tego dnia. „Widzieliście piekło, dokąd idą dusze biednych grzeszników. Aby ich uratować – przytaczała słowa Matki Bożej siostra Łucja – Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeśli zrobi się to, co ja wam mówię, wiele dusz zostanie uratowanych, nastanie pokój na świecie, wojna się skończy (…). Przyjdę, by żądać poświęcenia Rosji memu Niepokalanemu Sercu i ofiarowania Komunii św. w pierwsze soboty na zadośćuczynienie. Jeśli ludzie spełnią te życzenia, Rosja nawróci się i zapanuje pokój. Jeśli nie, rozszerzy swoje błędne nauki po całym świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła, (…) Ojciec Święty będzie za to cierpiał, wiele narodów zostanie zniszczonych. Na koniec moje Niepokalane Serce zatryumfuje. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci i dla świata nastanie okres pokoju”.

Ksiądz Biskup, powołując się na wskazania zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego, przypomniał jakże niemodne w zlaicyzowanym dzisiejszym świecie prawdy o piekle. Podkreślił, iż „nie możemy być zjednoczeni z Bogiem, jeśli nie wybieramy w sposób dobrowolny Jego miłości; nie możemy kochać Boga, jeśli grzeszymy ciężko przeciw Niemu, przeciw naszemu bliźniemu lub przeciw nam samym. (…) Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego, nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać z wolnego naszego wyboru na zawsze oddzielonym od Niego; ten stan ostatecznego samowykluczenia z jedności z Bogiem i świętymi określa się słowem «piekło»” (KKK 1033). Korzystając z Pisma Świętego, przytoczył słowa ewangelisty św. Mateusza o Jezusie zapowiadającym surową rozprawę ze wszystkimi dopuszczającymi się nieprawości, którzy odrzucają wiarę i nawrócenie (zob. Mt 5,22 i 13,41).

Reklama

„Z tego szczególnego orędzia Maryi objawionego portugalskim pastuszkom 13 lipca 1917 r. oraz z nauki Kościoła wypływa pewne zadanie, które stoi przed nami. Wyraża się ono w czterech słowach: nawrócenie, Różaniec, zawierzenie, pokuta” – mówił bp Socha.

W rozwinięciu przedstawia Maryję jako kontynuatorkę wołania Jezusa Chrystusa, swojego Syna – „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” oraz jako Tę, która całą mocą swego matczynego serca apeluje, by nie znieważać Boga, podejmować umartwienie i modlić się w intencji grzeszników, gdyż za wielu z nich nikt się nawet nie modli. Ksiądz Biskup przypomniał zachętę Maryi, by codziennie odmawiać Różaniec: „Warto korzystać z okazji w ciągu dnia do modlitwy różańcowej, warto mieć przy sobie różaniec; wtedy jest się razem z Matką Najświętszą, św. Józefem, Panem Jezusem w przedsionku nieba przynajmniej”.

Przy zawierzeniu bp Socha wspomniał o szczególnej atencji św. Jana Pawła II dla troski Maryi o losy wszystkich ludzi, losy całego świata. Wszak to polski Papież w trakcie Świętego Roku Odkupienia w duchowej łączności z wszystkimi biskupami świata na Placu św. Piotra 25 marca 1984 r. dokonał zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi ludzi i narody włącznie z Rosją, co stało się wypełnieniem tajemnicy fatimskiej i co potwierdziła, jako spełnienie życzeń Maryi, siostra Łucja. Omawiając czwartą składową orędzia Maryi z lipca 1917 r., bp Socha przytoczył reakcję fatimskich pastuszków, szczególnie zaś Hiacynty poruszonej wizją piekła, twierdzącej, iż żadne umartwienie ani pokuta nie jest zbyt wysoką ceną za zbawienie grzeszników. Nasze włączenie się w mękę krzyżową Chrystusa przez nasze choroby, cierpienia jest włączeniem się w krzyż odkupieńczy Chrystusa.

„Cztery słowa: nawrócenie, różaniec, zawierzenie i pokuta to treść lipcowego orędzia Matki Najświętszej” – podsumował Biskup Senior. Kończąc zaś, zaapelował: „Przyjmijmy więc to światło płynące z Fatimy, oddajmy się przewodnictwu Maryi. Niech Jej Niepokalane Serce będzie naszą ucieczką i drogą wiodącą do Chrystusa. Pamiętajcie, kto modli się przez pośrednictwo Matki Najświętszej, ten też poznaje najdoskonalej Jezusa Chrystusa. Bo nikt z nas nie ma tak głębokiej wiary w Chrystusa, jak Matka Najświętsza (…)”.

Bezpośrednio po Eucharystii, jak co miesiąc, uczestnicy uroczystości podążali z modlitwą różańcową na ustach w procesji fatimskiej, rozświetlonymi rzęsistymi promieniami zachodzącego słońca ulicami prawobrzeżnego osiedla.

Tagi:
rocznica Fatima

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: jednoznaczna dezaprobata wobec aktów agresji w Białymstoku

2019-07-21 18:12

BPKEP / Warszawa (KAI)

Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Episkopat.pl

Rzecznik KEP przypomniał wypowiedź przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego, opublikowaną na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”, dostępnym od 17 lipca: „Osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia”.

Przewodniczący Episkopatu dodał: „W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy”.

„Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa. Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem