Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Patron na każdy czas

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2013, str. 6

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Ks. Robert Gołębiowski

Kościół katolicki stawia przed nami świętych i błogosławionych jako wzór cnót i heroiczności ich postaw. W tej nieprzeniknionej rzeszy odnajdujemy wielkie postaci, ale również i tych, którzy pokorą swego życia zafascynowali świat i w ten sposób zostali dostrzeżeni i dowartościowani wyniesieniem do chwały ołtarzy. Wśród tych najbardziej znanych i cenionych jest bez wątpienia św. Jan Bosko, wychowawca i opiekun młodzieży, założyciel Zgromadzenia Księży Salezjanów oraz Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych. Przez dwa dni - 14 i 15 czerwca - przez naszą archidiecezję przebiegał szlak światowej peregrynacji relikwii św. Jana Bosko.

Św. Jan Bosko (Don Bosco) urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi - w północnych Włoszech, obecna nazwa tej miejscowości to - Castelnuovo Don Bosco. Gdy miał zaledwie 2 lata, zmarł jego ojciec Franciszek. Wówczas ciężar wychowania i utrzymania całej rodziny spoczął na wdowie Małgorzacie, która także w ostatnich latach swego życia była pierwszym pomocnikiem w pracy ks. Bosko. Jan Bosko jako kilkuletni chłopiec, widząc jak wielkim powodzeniem cieszą się przygodni kuglarze i cyrkowcy, za pozwoleniem swej matki zaczął ich naśladować. W ten sposób zbierał mieszkańców swojego osiedla i zabawiał ich w niedziele i święta, przeplatając popisy modlitwą, pobożnym śpiewem i „kazaniem”, które było powtórzeniem wcześniej usłyszanego w kościele.

Pierwszą Komunię św. przyjął, gdy miał 11 lat. Dopiero w wieku 14 lat rozpoczął naukę u pewnego kapłana. Po przerwie spowodowanej śmiercią tego księdza ukończył szkołę podstawową i średnią, pracując na swoje utrzymanie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Turynie, gdzie 5 czerwca 1841 r. przyjął święcenia kapłańskie. Za radą św. Józefa Cafasso wstąpił do Konwiktu w celu pogłębiania swojej wiary i wiedzy. Szybko jednak rozpoczął działalność polegającą na niesieniu wszechstronnej pomocy młodzieży, która wówczas bardzo licznie napływała do szybko rozwijającego się miasta, by szukać środków na utrzymanie. Jako datę rozpoczęcia przez ks. Bosko pracy z młodzieżą, która wkrótce przerodziła się w wielkie dzieło, przyjmuje się uroczystość Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia, 1841 r. Ponieważ ciągle przybywało tych, którym potrzebna była pomoc włącznie z udzieleniem dachu nad głową, ks. Bosko zaczął organizować specjalne domy i ten sposób zaczęły powstawać oratoria i szkoły. Dla zapewnienia lepszej opieki i w celu rozszerzania dzieła założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego (1859) i zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (1872). Jednak praca nad opuszczoną młodzieżą nie wyczerpała zapału apostolskiego tego świętego. Otwierając nowe placówki w Europie, wysyłał jednocześnie swoich duchowych synów na misje do Ameryki Południowej. Dzisiaj salezjanie pracują na wszystkich kontynentach. Bardzo ważnym dziedzictwem ks. Bosko jest wypracowana i wypraktykowana przez niego metoda wychowawcza zwana „systemem prewencyjnym”, m.in. polega ona na akcentowaniu takich wartości, jak: religia, miłość i rozum oraz na ciągłej asystencji przy młodzieży. Zdając sobie sprawę, jak wielki wpływ wywiera prasa, św. Jan Bosko wolny czas poświęcał także pracy pisarsko-wydawniczej. Od 1861 r. posiadał własną drukarnię. Od 1877 r. wydawał dla wszystkich swoich przyjaciół miesięcznik „Biuletyn Salezjański”. Zmarł 31 stycznia 1888 r., pozostawiając umocnione już zgromadzenia. Został beatyfikowany w 1929 r., a kanonizowany 1 kwietnia 1934 r.

Peregrynacja relikwii św. Jana Bosko została zainaugurowana w 2009 r. z okazji 150. rocznicy założenia Towarzystwa św. Franciszka Salezego i będzie trwała do 15 sierpnia 2015 r. do rocznicy 200-lecia urodzin ks. Bosko. W tym czasie urna dotrze do 130 krajów na 5 kontynentach, odwiedzając wszystkie te miejsca, gdzie obecny jest charyzmat salezjański. 14 czerwca relikwie gościły w Szkołach Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu, gdzie czuwali uczniowie i wychowankowie szkół. Następnie w parafii św. Jana Bosko przy ul. Witkiewicza tutejsi wierni oddali także hołd Świętemu szczególnie podczas Eucharystii koncelebrowanej przez ks. dr. Marka Chmielewskiego SDB - inspektora w Pile, a transmitowanej przez TV Trwam i Radio Maryja. Po nocnym czuwaniu relikwiarz dotarł do parafii św. Michała Archanioła w Wielgowie, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. Witold Drzyzgiewicz SDB. Następnie św. Jan Bosko na dwie godziny zatrzymał się w Baniach, gdzie zgromadzili się wierni z parafii salezjańskich z Bań, Swobnicy, Nawodnej, Nowogródka i dekanatu Banie, a uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Dariusz Presnal SDB, dyrektor Wspólnoty Domu Zakonnego w Swobnicy. Ostatnim przystankiem było Dębno, gdzie do niedzielnego popołudnia adorowano relikwie ponownie z udziałem inspektora ks. M. Chmielewskiego SDB.

2013-07-17 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„JanaDzieńdobry” – 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko

Filmy, spektakle, „boskie turnieje”, gry, zabawy, kiermasze ale też Msza z bp. Janem Piotrowskim – to najważniejsze elementy rozpoczętych dzisiaj dwudniowych obchodów 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko, które w salezjańskiej parafii św. Krzyża przebiegają pod hasłem „JanaDzieńdobry”.

Dzisiaj akcje duszpasterskie koncentrują się w dwóch salezjańskich oratoriach, gdzie od rana gromadzi się głównie młodzież związana z salezjanami. Księża salezjanie i wolontariusze zaproponowali swoim podopiecznych oraz wszystkim, którzy chcą uczestniczyć w obchodach, turnieje bilardowe, w scrablle czy salezjańską Tombolę. Czynny jest sklepik misyjny.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję