Reklama

Ze świata

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii

Odpust św. Jakuba w cieniu tragedii

W tragicznej katastrofie kolejowej w Hiszpanii, która zdarzyła się 24 lipca br. niedaleko Santiago de Compostella, 78 osób zginęło, a ok. 140 zostało rannych. Pociągiem podróżowali w większości pielgrzymi i turyści, którzy chcieli wziąć udział w uroczystościach ku czci św. Jakuba w narodowym sanktuarium Hiszpanii. Wszystkie uroczystości natychmiast odwołano, a święto zmieniło się w dzień żałoby.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że główną przyczyną wypadku była nadmierna prędkość składu. Do tragedii doszło na zakręcie. Według relacji świadków, słychać było wielki huk, a wszystkie wagony wypadły z szyn. Najwięcej ofiar było w wagonie, który się zapalił.

Reklama

To największa katastrofa kolejowa w Hiszpanii od 1972 r., kiedy pod Sewillą zginęło 77 osób.

Z całego świata zaczęły napływać do Hiszpanii kondolencje. Przekazał je także papież Franciszek, w imieniu którego wyrazy współczucia dla wszystkich dotkniętych cierpieniem przesłał watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone.

Rosja

Zdrada chrześcijaństwa

Z powodu dopuszczenia do kościelnych „małżeństw” homoseksualnych patriarchat Moskwy i Całej Rusi wstrzymuje dialog z niektórymi Kościołami luterańskimi. - Z tymi Kościołami Rosyjski Kościół Prawosławny nie chce mieć żadnych kontaktów - powiedział metropolita wołokołamski Hilarion podczas spotkania z dziennikarzami.

Reklama

Prawosławny hierarcha zarzucił niektórym luteranom „zdradę chrześcijaństwa”. - Niektóre Kościoły protestanckie, jak np. Kościół ewangelicko-luterański w Szwecji, od kilku lat zezwalają na udzielanie ślubów parom homoseksualnym. Tym samym przekroczyły one pewną granicę - powiedział abp Hilarion. Podkreślił, że pary jednopłciowe nie powinny mieć równych praw z prawami małżeństwa kobiety i mężczyzny. - Inaczej niszczy się nie tylko rodzinę, lecz Europę - zaznaczył hierarcha, wskazując, że nasz kontynent dotyka coraz większy kryzys demograficzny.

Gratulacje od biskupów

Mały książę przyszedł na świat

W imieniu Episkopatu katolickiego gratulacje z okazji przyjścia na świat 22 lipca br. syna przesłał księciu i księżnej Cambridge przewodniczący Konferencji Biskupów Anglii i Walii abp Vincent Nichols. Podkreślił on, że narodziny księcia „będą źródłem radości nie tylko dla królewskiej rodziny, ale dla narodów Zjednoczonego Królestwa i poza nim”. Przewodniczący Episkopatu zapewnił o modlitwach i najlepszych życzeniach, jakimi Kościół katolicki w Anglii i Walii otacza nową rodzinę. Książe William i księżna Kate zdecydowali, że ich pierworodny syn, trzeci w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, będzie nosił imiona: George Alexander Louis.

Ludzie

Bartłomiej I

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podczas oficjalnej kolacji wydanej przez burmistrza Stambułu dla reprezentantów religijnych mniejszości pochwalił zaangażowanie władz w proces demokratyzacji w Turcji. - W tureckim społeczeństwie wzrasta jawne pragnienie demokracji i sprawiedliwości. Cieszymy się z tego, że jesteśmy świadkami ważnych wydarzeń, w ramach których szuka się rozwiązania wieloletnich problemów, które nagromadziły się w tureckim społeczeństwie - powiedział patriarcha do licznie zgromadzonych w ratuszu przedstawicieli różnych religii, władz państwowych i korpusu dyplomatycznego.

Równocześnie patriarcha pochwalił działania, jakie podjął premier Recep T. Erdoğan i turecki rząd w związku z sytuacją mniejszości, które „przez długi czas były dyskryminowane i wiele przecierpiały”. - Mimo tych cierpień Kościołom chrześcijańskim udało się przeżyć i dzięki swojej obecności wzbogaciły ogród tureckiego społeczeństwa kwiatem różnorodności - powiedział.

Cudzysłów

Dziękujemy błogosławionemu Janowi Pawłowi II za Światowe Dni Młodzieży i za liczne powołania, które zrodziły się podczas tych 28 spotkań.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

Krótko

W Niemczech Kościół katolicki odnotował w minionym roku o ok. 6,5 proc. mniej wystąpień niż rok wcześniej. Według najnowszych danych Konferencji Biskupów Niemieckich, w 2012 r. wystąpiło z Kościoła 118 288 katolików, czyli o 8200 mniej niż w 2011 r.

We Lwowie organizacje społeczne zwróciły się do rady miejskiej z prośbą o zdemontowanie Szczerbca na Cmentarzu Orląt. W ich ocenie, miecz ten jest oznaką „polskiej okupacyjnej symboliki wojskowej” w tym mieście - podały lokalne media.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział wznowienie rozmów pokojowych z Palestyńczykami. Są one zamrożone od 2010 r.

W konflikcie syryjskim zginęło już ponad 100 tys. ludzi - oświadczył sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, który zaapelował też o ponowienie prób zorganizowania konferencji pokojowej, która położyłaby kres tej wojnie domowej.

W Syrii uprowadzono polskiego fotoreportera. Marcin Suder pracował dla jednej z agencji. Przebywał w mieście kontrolowanym przez syryjskich bojowników.

Król Albert II abdykował na rzecz swojego syna, księcia Filipa. Albert II pozostawał na tronie Belgii przez ostatnich 20 lat.

Rosjanie nie są już tak bezkrytyczni wobec Władimira Putina i jego politycznego zaplecza. Notowania Putina i rządzącej partii Jedna Rosja jeszcze nigdy nie były tak niskie. Tylko 25 proc. Rosjan popiera politykę swego prezydenta.

Brytyjski premier David Cameron chce zablokować dostęp do pornografii w brytyjskim internecie. Dostęp będzie możliwy po oficjalnym zwróceniu się do dostawcy usług internetowych z prośbą o taką usługę.

Bułgarzy już kilka tygodni demonstrują przeciw polityce swojego rządu. Bułgarom dokucza wzrost cen utrzymania. Ten kraj jest najuboższym państwem UE.

W Chinach zginęło 80 osób podczas silnego trzęsienia ziemi. 400 zostało rannych.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-07-30 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję