Reklama

Z kraju

Na wieść o tragicznej śmierci czworga dzieci, które 6 sierpnia 2013 r. utonęły w Warcie, metropolita częstochowski abp Wacław Depo skierował list do zbolałych Rodziców i ich jedynej żyjącej Córeczki oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa na drogach wiary najbliższej Rodzinie, Wspólnocie parafialnej i wszystkim Uczestnikom pogrzebu tragicznie zmarłych dzieci. Poniżej publikujemy tekst listu Księdza Arcybiskupa.

Kościół medialny i Kościół prawdziwy

Media w Polsce coraz ostrzej atakują biskupów i kapłanów

Ostatnio media liberalno-lewicowe ostro komentują słowa bp. prof. Kazimierza Ryczana, które wypowiedział 5 sierpnia br. w Wiślicy podczas Mszy św. polowej, inaugurującej XXII Pieszą Pielgrzymkę Kielecką na Jasną Górę. Bp Ryczan zwrócił uwagę, że media chętnie wykorzystują do własnych celów „południowoamerykański styl papieża Franciszka”, a w Polsce coraz ostrzej atakują biskupów i kapłanów, nazywając ich „obrońcami zmurszałego Kościoła”.

- Dziś międzynarodowy sekularyzm, dowodzony przez masonerię, opanował środki masowego przekazu i toczy walkę z Kościołem i z wierzącymi - mówił bp Ryczan. Przypomniał, że został nam dany Papież, który „kocha Kościół Chrystusowy, dla którego ważna jest Ewangelia, nauczanie Kościoła zawarte w katechizmie i dokumentach Soboru Watykańskiego II (…), Papież wiary prostej, pokory, całujący więźniów, obrońca ubogich”.

Reklama

Tymczasem, jak podkreślał biskup kielecki, dla dziennikarzy ważne jest, „w jakiej plebanii mieszka ksiądz, gdzie był na wakacjach i jakim pojazdem się porusza”. Media „oczekują, kiedy Papież wypromuje homoseksualistów, gejom powierzając funkcje kapłańskie, a dotychczasowe normy moralności chrześcijańskiej dostosuje do kanonu swobody seksualnej i etyki sytuacyjnej”. Odniósł się do atakowania Kościoła przez red. Jacka Żakowskiego, który na portalu internetowym napisał, że świat biskupom odjeżdża, że cofają się. - Zapraszam pana redaktora na pielgrzymkę. Sprawdzi pan, jak współczesny świat odjeżdża Kościołowi - mówił bp Kazimierz Ryczan.

Odniósł się także do kontrowersyjnego Przystanku Woodstock. W tym kontekście nawiązał m.in. do obecności sekty - Hare Kryszny czy szydzącego z Biblii na imprezie Jerzego Owsiaka Kuby Wojewódzkiego. Bp Ryczan mówił także o - jak to określił - „zagubionym na starość” ks. Adamie Bonieckim, który na Przystanku Woodstock bronił zadeklarowanego satanisty Adama Darskiego ps. Nergal.

Tragedia rodzinna nad wartą

Woda porwała czwórkę dzieci

W pobliżu miejscowości Zalesiaki k. Działoszyna w Łódzkiem 6 sierpnia br. doszło do tragicznego wydarzenia. 36-letnia matka wypoczywała wraz z piątką swoich dzieci i opiekunką na dzikim kąpielisku nad Wartą. Do wody zeszli dwaj bracia w wieku 14 i 15 lat oraz dwie ich siostry w wieku 7 i 11 lat, najmłodsza, 5-letnia dziewczynka, pozostawała z matką na brzegu.Dzieci, które się kąpały, zostały porwane przez nurt rzeki. Niestety, z czwórki rodzeństwa nie udało się nikogo uratować.

Reklama

Rodzice są w szoku. Cała rodzina została otoczona opieką policyjnego psychologa. Okoliczności dramatu bada prokuratura i policja.

- To wielka tragedia. Jedyne, co możemy zrobić, to modlić się do Boga i milczeć. Trzeba Bogu powierzyć te dzieci, żyjącą najmłodszą siostrę i ich rodziców. Trudno kogokolwiek winić - powiedział „Niedzieli” ks. Eugeniusz Krzyśko, proboszcz parafii w Trębaczewie, do której należy rodzina tragicznie zmarłych dzieci.

(jłm)

List arcybiskupa Wacława Depo metropolity częstochowskiego do rodziców śp. Hani, śp. Kasi, śp. Mietka i śp. Andrzeja

Stojąc dzisiaj wobec tajemnicy śmierci Waszych Dzieci: śp. Hani, Kasi, Mietka i Andrzeja, przeżywamy wraz z Wami - na modlitwie we wspólnocie Kościoła Częstochowskiego - ten rodzinny dramat odejścia i osamotnienia. Wszyscy bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że wobec tej tajemnicy ludzkie słowa mówiące o solidarności w bólu nie wystarczą. Dlatego niech rozjaśni tę ciemność objawione słowo Boga. W Psalmie 89 czytamy:

„Jak krótkie jest każde życie, choćby najdłuższe… / Jak szybko przemijającymi stworzył Bóg wszystkich ludzi. / I nie ma nikogo, kto by żył, a nie zaznał śmierci; / Kto by swe życie wyrwał spod władzy śmierci” (por. 89, 48-49).

Na płaszczyźnie wiary na wszystkie pytania człowieczego losu odpowiedział Syn Boży - Człowiek Jezus Chrystus. On wziął na siebie śmierć każdego człowieka, w tym również śmierć Waszych Dzieci wraz z jej ciemnością. Swoim zmartwychwstaniem zaświadczył, że kto w Niego uwierzy, „choćby i umarł, żyć będzie” (por. J 11,25).

Być może ich przejście z życia przez śmierć do nowego Życia dokonało się w akcie niezwykłej rodzinnej solidarności. Chcąc ratować życie jednego z nich, zostały wszystkie porwane nurtem groźnej rzeki i przeszły do innego Życia. Za taką interpretacją przemawia fakt, że obydwaj chłopcy byli ministrantami, stojącymi w kościele przy składaniu Ofiary Krzyżowej Jezusa Chrystusa. Polecamy wszystkie Dzieci miłosierdziu Bożemu, ufając, że Jezus dał im już udział w zwycięstwie nad śmiercią, a dla Was - obolałych tą tajemnicą - łaskawość miłosiernych oczu Maryi, Matki stojącej pod krzyżem Syna, Zbawiciela świata.

Krótko

Szczyt klimatyczny odbędzie się w Polsce 11 listopada, w Święto Niepodległości. Organizacje prawicowe apelują do rządu, aby zmienił datę szczytu, która w sposób oczywisty koliduje z niepodległościowymi obchodami.

Dochody rolników spadną w tym roku i to znacznie. Winne są niskie ceny zbóż i rzepaku w skupie. Rolnicy podejrzewają zmowę. Ministerstwo Rolnictwa tłumaczy, że to skutek sytuacji na rynkach światowych, i wyklucza interwencyjny skup, bo nie pozwalają na to przepisy unijne.

Analitycy ZUS oszacowali, że przy utrzymaniu obecnych tendencji prokreacyjnych, w 2060 r. będzie nas mniej o prawie 8 mln.

BOR przeprowadził wewnętrzną kontrolę, z której wynika, że są błędy i nieprawidłowości w procedurach oraz w systemie szkolenia. Biuro rozpoczęło już wdrażanie programu naprawczego. Działania te podjęto po tym, jak na Ukrainie uderzono prezydenta Komorowskiego jajkiem.

Z polityki państwa na rzecz rodziny jest zadowolonych tylko 13 proc. Polaków, dostatecznie ocenia ją 51 proc., a niedostatecznie 32 proc. obywateli naszego państwa - wynika z najnowszego badania CBOS. Zdaniem aż 71 proc. Polaków, państwo - poprzez prowadzenie odpowiedniej polityki - powinno zachęcać ludzi do posiadania większej liczby dzieci.

Przewaga PiS nad PO w najnowszym sondażu instytutu Homo Homini wynosi aż 11 punktów procentowych. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować w tym badaniu 35 proc. Polaków.

Według „Rzeczpospolitej”, PO obawiając się wyników referendum w Warszawie, szuka kruczków prawnych, by je zablokować.

W województwie podlaskim wskaźnik zabitych na 100 wypadków wynosi aż 17,1 i jest najwyższy w kraju. Polska średnia to 9,6 zabitych. To dane Komendy Głównej Policji.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-08-12 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję