Reklama

Z kraju

Na wieść o tragicznej śmierci czworga dzieci, które 6 sierpnia 2013 r. utonęły w Warcie, metropolita częstochowski abp Wacław Depo skierował list do zbolałych Rodziców i ich jedynej żyjącej Córeczki oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa na drogach wiary najbliższej Rodzinie, Wspólnocie parafialnej i wszystkim Uczestnikom pogrzebu tragicznie zmarłych dzieci. Poniżej publikujemy tekst listu Księdza Arcybiskupa.

Kościół medialny i Kościół prawdziwy

Media w Polsce coraz ostrzej atakują biskupów i kapłanów

Ostatnio media liberalno-lewicowe ostro komentują słowa bp. prof. Kazimierza Ryczana, które wypowiedział 5 sierpnia br. w Wiślicy podczas Mszy św. polowej, inaugurującej XXII Pieszą Pielgrzymkę Kielecką na Jasną Górę. Bp Ryczan zwrócił uwagę, że media chętnie wykorzystują do własnych celów „południowoamerykański styl papieża Franciszka”, a w Polsce coraz ostrzej atakują biskupów i kapłanów, nazywając ich „obrońcami zmurszałego Kościoła”.

- Dziś międzynarodowy sekularyzm, dowodzony przez masonerię, opanował środki masowego przekazu i toczy walkę z Kościołem i z wierzącymi - mówił bp Ryczan. Przypomniał, że został nam dany Papież, który „kocha Kościół Chrystusowy, dla którego ważna jest Ewangelia, nauczanie Kościoła zawarte w katechizmie i dokumentach Soboru Watykańskiego II (…), Papież wiary prostej, pokory, całujący więźniów, obrońca ubogich”.

Tymczasem, jak podkreślał biskup kielecki, dla dziennikarzy ważne jest, „w jakiej plebanii mieszka ksiądz, gdzie był na wakacjach i jakim pojazdem się porusza”. Media „oczekują, kiedy Papież wypromuje homoseksualistów, gejom powierzając funkcje kapłańskie, a dotychczasowe normy moralności chrześcijańskiej dostosuje do kanonu swobody seksualnej i etyki sytuacyjnej”. Odniósł się do atakowania Kościoła przez red. Jacka Żakowskiego, który na portalu internetowym napisał, że świat biskupom odjeżdża, że cofają się. - Zapraszam pana redaktora na pielgrzymkę. Sprawdzi pan, jak współczesny świat odjeżdża Kościołowi - mówił bp Kazimierz Ryczan.

Reklama

Odniósł się także do kontrowersyjnego Przystanku Woodstock. W tym kontekście nawiązał m.in. do obecności sekty - Hare Kryszny czy szydzącego z Biblii na imprezie Jerzego Owsiaka Kuby Wojewódzkiego. Bp Ryczan mówił także o - jak to określił - „zagubionym na starość” ks. Adamie Bonieckim, który na Przystanku Woodstock bronił zadeklarowanego satanisty Adama Darskiego ps. Nergal.

Tragedia rodzinna nad wartą

Woda porwała czwórkę dzieci

W pobliżu miejscowości Zalesiaki k. Działoszyna w Łódzkiem 6 sierpnia br. doszło do tragicznego wydarzenia. 36-letnia matka wypoczywała wraz z piątką swoich dzieci i opiekunką na dzikim kąpielisku nad Wartą. Do wody zeszli dwaj bracia w wieku 14 i 15 lat oraz dwie ich siostry w wieku 7 i 11 lat, najmłodsza, 5-letnia dziewczynka, pozostawała z matką na brzegu.Dzieci, które się kąpały, zostały porwane przez nurt rzeki. Niestety, z czwórki rodzeństwa nie udało się nikogo uratować.

Rodzice są w szoku. Cała rodzina została otoczona opieką policyjnego psychologa. Okoliczności dramatu bada prokuratura i policja.

Reklama

- To wielka tragedia. Jedyne, co możemy zrobić, to modlić się do Boga i milczeć. Trzeba Bogu powierzyć te dzieci, żyjącą najmłodszą siostrę i ich rodziców. Trudno kogokolwiek winić - powiedział „Niedzieli” ks. Eugeniusz Krzyśko, proboszcz parafii w Trębaczewie, do której należy rodzina tragicznie zmarłych dzieci.

(jłm)

List arcybiskupa Wacława Depo metropolity częstochowskiego do rodziców śp. Hani, śp. Kasi, śp. Mietka i śp. Andrzeja

Stojąc dzisiaj wobec tajemnicy śmierci Waszych Dzieci: śp. Hani, Kasi, Mietka i Andrzeja, przeżywamy wraz z Wami - na modlitwie we wspólnocie Kościoła Częstochowskiego - ten rodzinny dramat odejścia i osamotnienia. Wszyscy bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że wobec tej tajemnicy ludzkie słowa mówiące o solidarności w bólu nie wystarczą. Dlatego niech rozjaśni tę ciemność objawione słowo Boga. W Psalmie 89 czytamy:

„Jak krótkie jest każde życie, choćby najdłuższe… / Jak szybko przemijającymi stworzył Bóg wszystkich ludzi. / I nie ma nikogo, kto by żył, a nie zaznał śmierci; / Kto by swe życie wyrwał spod władzy śmierci” (por. 89, 48-49).

Na płaszczyźnie wiary na wszystkie pytania człowieczego losu odpowiedział Syn Boży - Człowiek Jezus Chrystus. On wziął na siebie śmierć każdego człowieka, w tym również śmierć Waszych Dzieci wraz z jej ciemnością. Swoim zmartwychwstaniem zaświadczył, że kto w Niego uwierzy, „choćby i umarł, żyć będzie” (por. J 11,25).

Być może ich przejście z życia przez śmierć do nowego Życia dokonało się w akcie niezwykłej rodzinnej solidarności. Chcąc ratować życie jednego z nich, zostały wszystkie porwane nurtem groźnej rzeki i przeszły do innego Życia. Za taką interpretacją przemawia fakt, że obydwaj chłopcy byli ministrantami, stojącymi w kościele przy składaniu Ofiary Krzyżowej Jezusa Chrystusa. Polecamy wszystkie Dzieci miłosierdziu Bożemu, ufając, że Jezus dał im już udział w zwycięstwie nad śmiercią, a dla Was - obolałych tą tajemnicą - łaskawość miłosiernych oczu Maryi, Matki stojącej pod krzyżem Syna, Zbawiciela świata.

Krótko

Szczyt klimatyczny odbędzie się w Polsce 11 listopada, w Święto Niepodległości. Organizacje prawicowe apelują do rządu, aby zmienił datę szczytu, która w sposób oczywisty koliduje z niepodległościowymi obchodami.

Dochody rolników spadną w tym roku i to znacznie. Winne są niskie ceny zbóż i rzepaku w skupie. Rolnicy podejrzewają zmowę. Ministerstwo Rolnictwa tłumaczy, że to skutek sytuacji na rynkach światowych, i wyklucza interwencyjny skup, bo nie pozwalają na to przepisy unijne.

Analitycy ZUS oszacowali, że przy utrzymaniu obecnych tendencji prokreacyjnych, w 2060 r. będzie nas mniej o prawie 8 mln.

BOR przeprowadził wewnętrzną kontrolę, z której wynika, że są błędy i nieprawidłowości w procedurach oraz w systemie szkolenia. Biuro rozpoczęło już wdrażanie programu naprawczego. Działania te podjęto po tym, jak na Ukrainie uderzono prezydenta Komorowskiego jajkiem.

Z polityki państwa na rzecz rodziny jest zadowolonych tylko 13 proc. Polaków, dostatecznie ocenia ją 51 proc., a niedostatecznie 32 proc. obywateli naszego państwa - wynika z najnowszego badania CBOS. Zdaniem aż 71 proc. Polaków, państwo - poprzez prowadzenie odpowiedniej polityki - powinno zachęcać ludzi do posiadania większej liczby dzieci.

Przewaga PiS nad PO w najnowszym sondażu instytutu Homo Homini wynosi aż 11 punktów procentowych. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować w tym badaniu 35 proc. Polaków.

Według „Rzeczpospolitej”, PO obawiając się wyników referendum w Warszawie, szuka kruczków prawnych, by je zablokować.

W województwie podlaskim wskaźnik zabitych na 100 wypadków wynosi aż 17,1 i jest najwyższy w kraju. Polska średnia to 9,6 zabitych. To dane Komendy Głównej Policji.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-08-12 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko niepełnosprawną córkę

2020-05-21 14:46

[ TEMATY ]

aborcja

Fundacja Pro – Prawo do Życia

źródło: stronazycia.pl

Na jednej z grup dyskusyjnych należących do aborcjonistów pośredniczących w handlu nielegalnymi pigułkami poronnymi pojawiło się świadectwo kobiety, w przypadku której pigułka nie zadziałała. W konsekwencji, urodziła ciężko niepełnosprawną córkę po czym porzuciła ją w szpitalu. O sprawie informuje Fundacja Pro-Prawo do życia.

Od kilku lat działa w Polsce zorganizowana grupa przestępcza, która pośredniczy w handlu nielegalnymi pigułkami poronnymi i namawia kobiety do wykonywania aborcji za ich pomocą. Na jednej z grup dyskusyjnych należących do tego środowiska padło pytanie, co zrobić gdy nie uda się aborcja za pomocą pigułek i czy może to mieć wpływ na dziecko. "Czy można wtedy spróbować jeszcze raz? Co wtedy zrobić?" pytano.

Do dyskusji włączyła się kobieta, która wcześniej połknęła aborcyjne pigułki:

"[Pigułkowa aborcja] zawiodła. Córce przestały rosnąć kończyny. Z USG główka wskazywała na wyższy tydzień ciąży, niż długość kości udowej. Wody płodowe zaczęły odchodzić w 28 tyg. ciąży. Przetrzymano mnie w szpitalu do 31 tyg. i wykonano cesarkę. Mała urodziła się z wagą 1600 i licznymi wadami. Zostawiłam ją tam… Zrzekłam się praw… Wiem, że trafiła do ośrodka adopcyjnego… To było prawie dwa lata temu…„

Kobieta dała się namówić na aborcję pigułkową, której celem miało być szybkie i beztroskie pozbycie się nienarodzonego dziecka. Jednak jej córka urodziła się zamiast umrzeć. Próba pigułkowej aborcji doprowadziła dziewczynkę do ciężkiego kalectwa a matka porzuciła niepełnosprawnego maluszka w szpitalu.

"W tak makabryczny sposób może zakończyć się aborcja farmakologiczna z użyciem pigułek poronnych, w sprzedaży których pośredniczy aborcyjna grupa przestępcza. Jej członkowie namawiająPolki do tego typu pigułkowych aborcji. Według prawdopodobnych szacunków, każdego roku dokonuje się w naszym kraju tysięcy takich aborcji" - mówi Mariusz Dzierżawski, członek zarządu Fundacji Pro-Prawo do życia, której wolontariusze ujawnili ten wstrząsający przypadek.

Z inicjatywy Fundacji w całym kraju trwa kampania społeczna "Stop biznesowi śmierci", której celem jest pokazywanie prawdy o aborcjach pigułkowych i ostrzeganie Polaków przed tym procederem. Działacze Fundacji domagają się także natychmiastowego wszczęcia działań śledczych przeciwko aborcyjnym przestępcom.

W ostatnim czasie głośno było również o postawie wolontariuszki Fundacji Zuzanny Wiewiórki, która zaoferowała wsparcie psychiczne i materialne młodej dziewczynie chcącej połknąć pigułki. Ostatecznie do aborcji nie doszło za co Zuzanna Wiewiórka otrzymała tysiące gróźb od zwolenników aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: wierni mogą powrócić do sanktuarium w Fatimie

2020-05-25 20:08

[ TEMATY ]

Fatima

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Od wtorku do sanktuarium w Fatimie mogą powrócić wierni, poinformował w poniedziałek rektorat tego portugalskiego miejsca kultu. Było ono zamknięte dla pielgrzymów od 14 marca z powodu epidemii koronawirusa.

Według władz sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w pierwszej kolejności przywrócony zostanie wstęp dla pielgrzymów do części muzealnych. Z kolei w sobotę wznowione zostaną w Fatimie Msze święte z udziałem wiernych. W najbliższych tygodniach większość nabożeństw będzie organizowanych na głównym placu sanktuarium, bądź wewnątrz bazyliki Trójcy Przenajświętszej, która jest największą świątynią Portugalii.

Warunkiem uczestnictwa w nabożeństwach w Fatimie będzie noszenie maseczki ochronnej. Będzie można ją zdjąć tylko w momencie przystępowania do Komunii Świętej. Przyjęcie jej możliwe będzie po położeniu przez kapłana hostii na dłoń osoby przystępującej do Eucharystii.

13 maja odbyły się pierwsze w historii sanktuarium w Fatimie obchody rocznicy objawień z 1917 r. bez udziału pielgrzymów. Wprawdzie rząd Portugalii dopuścił organizację tego wydarzenia, ale władze rektoratu nie zdecydowały się na masowy udział wiernych, tłumacząc, że nie posiadają możliwości spełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję