Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

V Jarmark Jakubowy w Szczecinie

Jarmark Jakubowy na trwale znalazł swoje miejsce w kalendarzu ważniejszych wydarzeń religijnych i kulturalnych Szczecina i Pomorza Zachodniego. Towarzyszy on uroczystościom odpustowym ku czci apostoła, św. Jakuba Starszego, który jest patronem bazyliki archikatedralnej. W tym roku jarmark odbywał się w dniach 25-28 lipca. Formuła nawiązuje do średniowiecznych jarmarków, łączy wydarzenia religijne, modlitwę z prezentacją kultury i tradycji, przede wszystkim naszego regionu. Jest także okazją do dobrej zabawy, bo przecież prawdziwie przeżywane chrześcijaństwo jest radosne.

Ze św. Jakubem idziemy...

Duchowo do odpustu przygotowały wiernych czterodniowe rekolekcje, które przeprowadził ks. Janusz Skoczeń, wikariusz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie. Rekolekcjom nadał tytuł „Ze św. Jakubem idziemy szlakiem wiary”. Uroczystą Mszę św. ku czci św. Jakuba 25 lipca sprawowali abp Andrzej Dzięga i bp senior Marian Błażej Kruszyłowicz.

Muszla i Droga św. Jakuba

Reklama

Podczas tegorocznego Jarmarku Jakubowego wiele wydarzeń dotyczyło bezpośrednio postaci Syna Gromu (Mk 3,3-4) i dróg pątniczych, które prowadzą do jego grobu położonego w północno-zachodniej Hiszpanii, w mieście Santiago de Compostela. I tak 25 lipca nad wejściem do bazyliki archikatedralnej odsłonięto zamontowaną tam metalową muszlę, znak wykorzystywany do oznaczania Dróg Jakubowych. Po Mszy św. odpustowej było to dopełnienie inauguracji Pomorskiej Drogi św. Jakuba na naszym terenie (O idei tej Drogi i zaczętych pracach znakowania jej przebiegu na obszarze leżącym nad południowym Bałtykiem informowaliśmy w nr. 32. naszego periodyku, powrócimy jeszcze do tej tematyki, gdy prace zostaną całościowo ukończone w końcu tego roku). Aktu odsłonięcia muszli dokonał reprezentujący stronę samorządową członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa. Wcześniej została poświęcona przez naszych biskupów: abp. Andrzeja Dzięgę, bp. seniora Mariana Błażeja Kruszyłowicza i bp. seniora Jana Gałeckiego. Następnego dnia zgromadzili się podczas „Nocy w katedrze” ci wszyscy, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o najstarszym i najcenniejszym szlaku kulturowym Europy. Urząd Marszałkowski przedstawił prezentację pt. „Pomorska Droga św. Jakuba u progu twego domu”. Po niej swoimi doświadczeniami dzieli się pielgrzymi - miłośnicy Camino, pokazując zdjęcia ze swoich wędrówek Drogami św. Jakuba. Sobotę zdominowali rowerzyści. Po porannej Mszy św. sprawowanej przez abp. A. Dzięgę wyruszyło w drogę do Santiago de Compostela siedem osób. Do Wołczkowa towarzyszył im proboszcz ks. prał. Jan Kazieczko. Grupie rowerzystów przewodzi ks. Adam Krzykała, wikariusz parafii pw. Bożego Ciała w Szczecinie. Zaplecze logistyczne zabezpiecza ekipie towarzyszący jej mikrobus prowadzony przez ks. Dariusza Doburzyńskiego. To wytrawny pielgrzym, który w 2010 r. całą drogę do grobu Apostoła odbył od progu własnego domu. Uczestnicy przejadą do celu ok. 3500 km. Dystans ten zamierzają pokonać w 30 dni i 25 sierpnia osiągnąć Santiago.

Rowerowy Szczecin

Po południu zameldowała się na dużej scenie 11-osobowa grupa rowerzystów ze Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin, którzy testowali rewitalizowaną Pomorską Drogę św. Jakuba. Ma ona mieć charakter nie tylko pieszy, ale także rowerowy. Na dwóch kółkach przez sześć dni przebyli 362 km na trasie ze Słupska przez Sianów, Koszalin, Kołobrzeg, Trzebiatów, Kamień Pomorski, Stepnicę do Szczecina. W imieniu uczestników wyprawy na dużej scenie doświadczenia grupy przekazał Łukasz Krytkowski. Szlak jest piękny, w 90% przebiega bocznymi drogami, doświadcza się wszelkich typów nawierzchni, najlepiej pokonać go, korzystając z roweru MTB (czyli typ górski). Na razie są braki w bazie noclegowej i żywieniowej, ale przecież są to dopiero początki budowy szlaku. Równolegle do wspomnień z trasy trwał konkurs rysunkowy dla dzieci. Malowały postać Apostoła w charakterystycznym wyobrażeniu pielgrzyma, z atrybutami takimi, jak kij pielgrzymi, bukłak, torba, kapelusz, peleryna, muszle. Otrzymały nagrody i autentyczne muszle. Muszle w ramach promocji szlaku pracownicy Urzędu Marszałkowskiego rozdawali wszystkim uczestnikom spotkań o tematyce jakubowej.

Na ludowo

Przy pl. Katedralnym, a także Orła Białego stanęły dwie sceny i stoiska ok. 190 wystawców prezentujących swoje wyroby. Na scenach występowały zespoły ludowe folklorystyczne i muzyczne z Krzemlina, Pyrzyc, Korytowa, Drawna, Kobylanki, Kozielic, Derczewa, Stepnicy, Goleniowa, Polic, Dolic. Nasze miasto reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, Zespół „Clerboyz” z Seminarium Duchownego. Grała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Wood &Bras Band z Goleniowa. Występowały też zespoły „Kroke” i „Bubliczki”. Odbyły się pokazy sztuki garncarskiej, mody dziecięcej, warzenia piwa, warsztaty zdrowego żywienia. Na stoiskach dostępne były przede wszystkim produkty, wyroby i potrawy regionalne z Polski, ale były także z zagranicy. Tradycyjnie odbyło się Święto Chleba, Święto Miodu i Piknik Zbożowy. Przeprowadzono konkursy na najlepszy chleb jarmarku, najlepsze produkty i potrawy regionu. Chodząc po stoiskach i uczestnicząc w występach zespołów, można było przekonać się, jak bogaty jest nasz region w tradycję i kulturę, a to jest też misją Jarmarku Jakubowego.

Reklama

W domu naprzeciw głównego wejścia do katedry poświęcono i otwarto sklep o nawie Jarmark Jakubowy oznaczony jego logiem. „Chcemy, aby to, co najlepsze na Jarmarku, było w naszym sklepie dostępne przez cały rok” - tłumaczył ideę ks. administrator Maciej Pliszka, koordynujący organizację imprezy. Można już w sklepie kupić wyprodukowaną w regionie zdrową żywność, później mają pojawić się także pamiątki i wyroby rękodzieła.

Dla ducha

Uczestnicy jarmarku mogli zwiedzać katedrę z przewodnikiem, uczestniczyć w prezentacjach organowych czy wysłuchać gry instrumentu w ramach koncertu VI Międzynarodowego Festiwalu Organowego. 27 lipca na organach katedry grał Ludger Lohman i śpiewał męski zespół chorałowy „Schola Floriana” z Austrii. Dla dzieci konkursy organizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, współfinansujący wraz z Miastem Szczecinem i Województwem Zachodniopomorskim organizację jarmarku. Najmłodsi mieli też radość, zwiedzając pobliską jednostkę ratowniczo-gaśniczą Straży Pożarnej czy patrząc na pokazy życia codziennego i walk rycerskich Bractwa Maltańskiego w Szczecinie. Uczestnicy festynu mogli wziąć udział w turnieju strzeleckim zorganizowanym przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie Skoki. Bezpłatnie można było zwiedzać zbiory Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej. W tamtejszej Galerii Sztuki Dawnej można obejrzeć kilka znakomitych średniowiecznych rzeźb postaci św. Jakuba.

Końcowym akcentem jarmarku była wieczorna Msza św. Odbyła się po Korowodzie Jakubowym, który przeszedł ulicami miasta. Niesiono w niej figurę Świętego z katedry, którą ostatnio odnowiono i pozłocono, co zawdzięczamy ofiarności radców prawnych ze Szczecina.

2013-08-13 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień henrykowskiego placka

W samym sercu Henrykowa Lubańskiego w ostatni dzień wakacji miała miejsce kolejna cykliczna impreza – Dzień Placka, której celem jest integracja lokalnej społeczności. W ramach imprezy odbył się również III Jarmark Henrykowski

Przed ceremonią otwarcia w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja odprawiona została Msza św., którą celebrował ks. Piotr Wojcieszek – proboszcz Henrykowa Lubańskiego oraz lubański wicedziekan ks. Kazimierz Gębarowski z Pisarzowic. Następnie na placu henrykowskim odbyło się uroczyste otwarcie święta, a zebranych gości ciepłymi słowami przywitali gospodarze imprezy – wójt Zbigniew Hercuń oraz sołtys Henrykowa Teresa Trefler. W ramach programu przewidziane były liczne gry i zabawy, a Gminny Ośrodek Kultury i Sportu zapewnił dla najmłodszych darmowe dmuchańce. Największymi atrakcjami były pokaz pieczenia placków oraz konkurs na najbardziej oryginalny i najsmaczniejszy placek na słodko i na słono. Ponadto, zgodnie z tradycją święta, wszyscy obecni mieli możliwość degustacji przygotowanych specjalnie na tę okazję smakołyków. Rywalizacja między zawodnikami konkursu, którzy znowu wykazali się niezwykłą pomysłowością i talentem kulinarnym, była bardzo zacięta.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję