Reklama

Niedziela Lubelska

Lubelscy pielgrzymi w Domu Matki

Z uśmiechem na twarzy i radością w sercu nareszcie dotarli do celu! Ponad 2,5 tys. uczestników 35. Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Lubelskiej 14 sierpnia doszło na Jasną Górę, by pokłonić się Matce Bożej i przedstawić Jej swoje intencje

Pielgrzymów przed Szczyt Jasnej Góry wprowadził pasterz archidiecezji lubelskiej abp Stanisław Budzik. Po prezentacji 19 grup, której dokonał ks. Mirosław Ładniak, główny przewodnik pielgrzymki, pątnicy zaśpiewali pieśń, która stała się hymnem pielgrzymki: „Kochany bracie, kochana siostro…”.

Istota pielgrzymowania

W ciągu 12 dni (3-14 sierpnia) pątnicy pokonali odcinek 320 km. Wśród nich wędrowało 58 księży, 30 kleryków i 21 sióstr zakonnych. Najstarszy uczestnik miał 82 lata, a najmłodszy 8 miesięcy. Do grupy pielgrzymkowej dołączyło również 12 ułanów na koniach, w tym 3 księży duszpasterzy oraz wspólnota „Ogniska Światła i Miłości”, której założycielką była Marta Robin. Dzięki ich obecności można było poznać duchowość tej wspólnoty. Pielgrzymi szlak to nie tylko próba wytrzymałości fizycznej, ale przede wszystkim próba wiary. Aby w niej wytrwać, trzeba dużo modlić się i przyjmować Chrystusa, pozostawać z Nim w łączności. O tę sferę, czyli sakrament pojednania, zadbał ojciec duchowny ks. Paweł Bartoszewski. Rekolekcje w drodze to także konferencje, jakie rokrocznie towarzyszą pielgrzymom. Wygłosił je ks. Artur Godnarski, duszpasterz młodzieży, zaangażowany w inicjatywę Przystanek Jezus. Rekolekcje w drodze nawiązywały do życia w wierze, zgodnego z hasłem pielgrzymki. Ks. Artur doskonale wydobył m.in. z Dziejów Apostolskich postaci drugoplanowe, które wcześniej były pomijane przy czytaniu Biblii. Wokół tych postaci budował konferencje, które można odsłuchać na stronie: www.pielgrzymka.lublin.pl.

Prośby i podziękowania

To, co charakteryzuje każdą pielgrzymkę, to intencje. Oprócz osobistych, były także te ogólne. - Nieśliśmy dwie intencje: dziękczynną za Światowe Dni Młodzieży, które papież Franciszek ogłosił w Krakowie, i od razu rozpoczęliśmy duchowe przygotowania do tego spotkania. Druga intencja to błagalna o liczne, święte powołania kapłańskie w przededniu 300-lecia istnienia seminarium duchownego w Lublinie - mówił ks. Ładniak, który był głównym przewodnikiem pielgrzymki. Wędrował już po raz 31. - Jestem jednym z najstarszych pielgrzymów. Od kiedy skończyłem 15 rok życia non stop pielgrzymuję. Całe moje życie duchowe - kapłańskie i kleryckie rozwijało się w oddziaływaniu pielgrzymki, czyli w duchowości maryjnej - powiedział. Grupa 11. liczyła najwięcej księży i to w niej właśnie ks. Mirosław „wychowywał się” przez wiele lat.

Reklama

Podsumowanie

- W tym roku, podobnie jak w zeszłym, mieliśmy we Włoszczowie moment podsumowujący pielgrzymkę, w którym złożyliśmy nasze zobowiązania - powiedział ks. Ładniak. - Większość pątników podjęło Duchową Adopcję Dziecka Poczętego (90% pielgrzymów!). W Roku Wiary dokonaliśmy również odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, wyznając wiarę w Jezusa Chrystusa, i każdy uczestnik pielgrzymki otrzymał krzyżyk, który odtąd będzie znakiem i pamiątką pielgrzymowania - dodał. Ważnym elementem wiary chrześcijańskiej są sakramenty. A przyjmowane podczas pielgrzymki są pięknym świadectwem. - Sakrament bierzmowania przyjął „Edik” z Rosji (tak go nazywaliśmy), a chrzest św. został udzielony trzeciemu z kolei dziecku małżeństwa Marka i Doroty, którzy w 2009 r. podczas pielgrzymki zawarli związek małżeński - powiedział. Większego podsumowania pielgrzymki przewodnicy grup dokonają 24 sierpnia w Garbowie podczas Festiwalu Piosenki Pielgrzymkowej, gdzie odbędzie się również Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej.

Główne uroczystości

O godz.13 na wałach jasnogórskich rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Eucharystię koncelebrowali: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz; biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek, który umocnił słowem Bożym; biskup diecezji łowickiej Józef Zawitkowski i biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Stolarczyk. - Po kilkunastodniowej wędrówce stanęliśmy w domu Matki, która wszystko rozumie. Wpatrując się w wniebowziętą Maryję, Tą, która pierwsza uczestniczy w chwale zmartwychwstałego Chrystusa, prosimy, abyśmy również, wędrując z wiarą przez życie, dotarli tam, gdzie Ona króluje jako ukoronowana Królowa całego świata - nieba i ziemi - tymi słowami powitał pątników abp Stanisław Budzik, który nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki: „Z wiarą przez życie”. Hasło było swoistym zamknięciem 5-letniego cyklu pielgrzymkowego, dotyczącego wiary w życiu człowieka.

Kierować wzrok ku górze

Bp Marian Rojek, głosząc słowo Boże, nawiązał do trwania w wierze, aby to umocnienie nie było tylko chwilowe. Podkreślił, że Matka tego domu, Pani Jasnogórska, otwiera drzwi i zaprasza każdego - zmęczonych, utrudzonych, i pyta jak każda matka: Córko, synu, czy nie jesteś głodny? A może chcesz trochę chleba?. - Eucharystia jest chlebem naszego życia, więc Komunia św. przyjmowana przez was każdego dnia umacniała was do pokonywania wszelkich trudności. A jak teraz będzie? Czy stać was na to, aby każdego dnia karmić się tym Chlebem?- zwrócił się do pielgrzymów. Ksiądz Biskup przypomniał także o ludzkich pokusach, np. porównywania się z innymi. Dowartościowania siebie przez patrzenie na innych z góry. - To świat, w którym większość człowieka żyje z mniejszości i uniżenia drugiego człowieka. Każdy dorosły ma w sobie trochę z dziecka, to znaczy nieustanny kierunek patrzenia ku górze, dziecięcy zwrot patrzenia ku wysokości. Dziecko patrzy ku górze, w stronę matki, gdy sięga po kromkę chleba. Taki jest kierunek patrzenia na Maryję. Musimy oczy kierować ku górze - mówił. Kiedy patrzy się na Maryję w Kaplicy Cudownego Obrazu, również kieruje się wzrok ku górze, oczekując, że Maryja nasyci nasze pragnienia ukryte w głębi serca. Ksiądz Biskup życzył każdemu z pielgrzymów daru, jakim jest dziecięce patrzenie, żeby takim samym spojrzeniem - pełnym zaufania i wierności, które odkrywa Bożą miłość, łaskę i miłosierdzie, wpatrywali się w oblicze Pani Częstochowskiej.

2013-08-20 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego warto podjąć trud pielgrzymowania?

Niedziela podlaska 28/2008

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Jednym z przejawów pobożności ludzi wierzących jest ruch pielgrzymkowy. Według różnych danych, w ostatnich kilku dziesięcioleciach pielgrzymów chrześcijan zmierzających do różnych sanktuariów było 150 milionów. Celem pątników w ogromnej większości były sanktuaria maryjne, które zgodnie ze słowami Jana Pawła II mają wielką siłę przyciągania wiernych i duchowego oddziaływania na nich. W Polsce szczególnym miejscem, ku któremu podążają liczni wierni, jest Jasna Góra.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję