Reklama

Niedziela Lubelska

Tysiąc „Niedziel”

Mamy wielki powód do radości, bo oto do rąk Czytelników zostaje oddany 1000. numer „Niedzieli Lubelskiej”!

„Niedziela Lubelska” powstała jako jedna z pierwszych edycji diecezjalnych, wydawanych przez Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Jej historia zaczęła się w I niedzielę Adwentu 1993 r., a początki są związane z działalnością ks. prof. Tadeusza Zasępy. W krótkim czasie, dzięki wielkiej życzliwości abp. Bolesława Pylaka, ówczesnego ordynariusza archidiecezji lubelskiej, podjęte zostały działania promujące nową obecność prasy katolickiej w parafiach. Dostrzegając potrzebę i znaczenie ewangelizacji przez media, już w lecie 1994 r. abp Bolesław Pylak oficjalnie zaprosił „Niedzielę” do naszej diecezji i powołał na stanowisko redaktora prowadzącego ks. Mirosława Sitarza. Na jego barkach spoczęła odpowiedzialność za tworzenie stron edycji, promocję pisma i jego kolportaż. Trzy lata pracy ks. Sitarza i stworzonego przez niego zespołu dziennikarzy katolickich, wsparte życzliwością ks. inf. Ireneusza Skubisia i Redakcji Częstochowskiej, stały się mocnym fundamentem pisma, które od dwóch dekad dokumentuje życie Kościoła w Lublinie.

W historię „Niedzieli Lubelskiej” wpisało się grono kapłanów - redaktorów odpowiedzialnych, kierujących pracami zespołu etatowych dziennikarzy, jak i rzeszy współpracowników. Począwszy od ks. Mirosława Sitarza, kolejno tę funkcję pełnili: ks. Piotr Kawałko, ks. Andrzej Bubicz, ks. Antoni Nadbrzeżny i obecnie ks. Tadeusz Domżał. Lata pracy każdego z nich zaznaczyły się z jednej strony kontynuacją dzieła, a z drugiej - wprowadzaniem w życie nowych pomysłów, będących odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość. Wspólnym mianownikiem długiej już obecności „Niedzieli” w naszej archidiecezji jest dokumentacja życia religijno-społecznego Lubelszczyzny i pasterskiej posługi biskupów lubelskich oraz szeroko pojęta promocja chrześcijańskiej kultury. Redaktorów i współpracowników „Niedzieli Lubelskiej” można spotkać zarówno na najważniejszych uroczystościach o zasięgu ogólnopolskim i diecezjalnym, jak i w małych parafiach. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia biskupów: arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka, śp. abp. Józefa Życińskiego, abp. Stanisława Budzika, bp. Ryszarda Karpińskiego, bp. Mieczysława Cisło, bp. Artura Mizińskiego i bp. Józefa Wróbla oraz rzeszy kapłanów, którzy od początku zaangażowali się w promocję tygodnika. Wielkim skarbem „Niedzieli Lubelskiej” są ludzie, którzy na różnych polach działalności niosą bezinteresowną pomoc. Nasi współpracownicy to grono wypróbowanych przyjaciół, wśród których znajdują osoby różnych stanów i zawodów. Ich praca sprawia, że lubelskie strony „Niedzieli” są nie tylko ciekawe, ale w swojej treści wierne Chrystusowej Ewangelii. Wprawdzie w bogatej, kilkudziesięcioletniej historii całego Tygodnika edycja lubelska jest zaledwie małym światełkiem, ważne jednak, że świeci ono jasno, stale i w wierności Bogu i ojczyźnie. Za każde dobre słowo dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom.

Dziękujemy przede wszystkim Wam, drodzy Czytelnicy, za zaufanie, jakim nas obdarzacie, wybierając wśród wielu dostępnych i interesujących tytułów właśnie „Niedzielę”. Tysiąc „Niedziel” z Wami to nasz wspólny sukces, za który Bogu i ludziom niech będą dzięki.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” jutra

Gdy dwa lata temu otrzymałem zadanie pokierowania Niedzielą jako jej redaktor naczelny, towarzyszyła mi świadomość, że staję przy sterze dużego, wiekowego i dobrze znanego statku. Nie miałem patentu żeglarskiego – jedynie patent sternika motorowodnego – wiedziałem jednak, że na tym statku są doświadczeni marynarze, którzy dobrze go znają, bo pływają na nim wiele lat... A Niedziela to wyjątkowy statek, który raz na spokojnych, raz na wzburzonych morzach pływa od 95 lat. To statek napędzany siłą ludzkich umysłów, dojrzałej wiary i... mocnych powiewów wiatru, bo Duch Święty stale mu towarzyszy. „Niedziela jest wielkim darem Bożej Opatrzności” – powiedział pięć lat temu papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję