Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie młodych zakończone

Jezus - total detox

W dniach 22-25 sierpnia w Legnickim Polu w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej odbywało się 20. Spotkanie Młodych Diecezji Legnickiej. Do Legnickiego Pola przybyło ponad 300 osób, w większości młodzież ze szkół gimnazjalnych i średnich na czterodniowy maraton modlitwy, konferencji, śpiewu i chrześcijańskiej zabawy

Niedziela legnicka 36/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

festiwal

młodzi

spotkanie

ludzie

Ks. Waldemar Wesołowski

Dzień 1.

Pierwszego dnia przybyłych uczestników powitał biskup legnicki Stefan Cichy oraz wójt gminy Aleksander Kostuń. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią z udziałem o. Leona Knabita OSB, benedyktyna z Tyńca, który wygłosił kazanie. Mówił o potrzebie odbijania się od dna. - Nie ma takiego dna, od którego nie można się odbić. Łaska Chrystusa jest mocniejsza niż ludzkie słabości. O. Knabit przypomniał też wezwanie papieża Franciszka, który prosi wiernych, w tym również młodzież do wychodzenia z Ewangelią na ulice. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. ogrodu Eden, do którego dostęp miał każdy, kto chciał sam na sam z Jezusem spotkać się w ciszy. W ogrodzie Eden dyżurował także ksiądz, który służył posługą w konfesjonale. Wieczorem odbył się energetyczny koncert zespołu „Space of Grace”, który wystąpił z muzyką gospel. Pierwszy dzień zakończyła procesja eucharystyczna i Apel Jasnogórski.

Dzień 2.

Drugiego dnia rekolekcji z uczestnikami spotkał się ks. Radosław Siwiński oraz członkowie wspólnoty Ewangelizacja Nadmorska. Mówili o swoich doświadczeniach głoszenia Ewangelii na bałtyckich plażach. - Spotykamy się z wielkim zainteresowaniem ludzi, choć czasem jest i zdziwienie, że jesteśmy z Kościoła katolickiego. Wielu bowiem nie spotkało się jeszcze z taką formą ewangelizacji - mówi Ilona z Koszalina. - Ewangelizowanie na plaży uczy również i nas zaufania w Bożą Opatrzność. Wychodzimy bowiem bez pieniędzy, bez jedzenia, bez zapewnionego noclegu. Nikt z nas nigdy nie wrócił głodny, Pan Bóg troszczy się o nas, bo to Jego dzieło - dodała Wioletta z Krakowa. O godz. 12.30 Mszy św. przewodniczył ks. Sławomir Augustynowicz z Głuszycy, inicjator spotkań. Homilię wygłosił znany duszpasterz akademicki z Wrocławia ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski, który mówił o grzechu w życiu wierzących, o spowiedzi i trwaniu w czystości młodych. Po południu miała miejsce konferencja ks. Krzysztofa Żmigrodzkiego oraz członków wspólnoty Cenacolo, zajmującej się chłopcami uzależnionymi od nałogów. Wieczorem młodzież uczestniczyła w nabożeństwie Drogi Krzyżowej z inscenizacjami pomagającymi zrozumieć mękę Chrystusa. - Po nabożeństwie w kościele na podłodze leżał krzyż. Każdy mógł podejść, ucałować i przytulić się do Chrystusa, by lepiej zrozumieć to, co Jezus uczynił dla nas” - powiedziała Monika, animatorka. Dzień zakończył Apel Jasnogórski.

Dzień 3.

Reklama

Trzeciego dnia Spotkania Młodych sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej pękało w szwach. Dojechało bowiem wiele osób, które zakończyły pracę i inne obowiązki. Wielu przyjechało również ze względu na szczególnego gościa ks. Piotra Pawlukiewicza z Warszawy. Zanim jednak odprawiona została Msza św. z kazaniem ks. Piotra, młodzież uczestniczyła w drugiej konferencji przeprowadzonej przez ks. Radosława Siwińskiego i grupę Ewangelizacji Nadmorskiej. Podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Jacek Saładucha, wieloletni duszpasterz młodzieży i organizator Spotkań Młodych w Krzeszowie, homilię wygłosił ks. Piotr Pawlukiewicz. Mówił o prawdziwej, chrześcijańskiej wolności. Po południu Legnickie Pole coraz bardziej zapełniało się młodzieżą i starszymi. Do Spotkania Młodych dołączyli również przedstawiciele najwyższych władz parlamentarnych. Warto było, gdyż ks. Piotr Pawlukiewicz mówił o niebezpieczeństwie kreowania przez człowieka własnej rzeczywistości i o tym, jak Pan Jezus ratuje człowieka z tego problemu. Wieczorem zaś odbyły się dwa kolejne wydarzenia: rekonstrukcja historyczna związana z wojnami prusko-napoleońskimi, które rozegrały się na nieodległych terenach, oraz koncert zespołu „Bethel”, który wprowadził klimaty muzyki reggae.

Wielki finał i podsumowanie

W niedzielę odbył się wielki finał 20. Spotkania Młodych w Legnickim Polu. Po porannych modlitwach młodzież spotkała się z Anną Golędzinowską, która przyjechała na to spotkanie specjalnie z Włoch. Była modelka opowiadała o dramatycznym dzieciństwie, drodze do sławy i pieniędzy. Ta droga, jak się okazało, była drogą do piekła. Życie w Mediolanie, wielkie salony mody, polityka i wielki świat okazały się pułapką. Z piekła wydobył ją Jezus, który obdarzył Anię wiarą i miłosierdziem. Dziś świadczy o Jezusie i opowiada o swojej miłości do Niego. Podczas tego spotkania można było nabyć książkę pt. „Ocalona z piekła”, w której opisuje dokładnie historię swojego życia i nawrócenia. Można też było zdobyć autograf autorki. Kolejnym momentem dnia była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego, który w homilii mówił o potrzebie dawania świadectwa wiary. Po południu zaplanowano prezentacje wszystkich grup dyskusyjnych oraz kolejne spotkanie i świadectwo. Gościem był raper Mirek „Kolah” Kolczyk, który podzielił się świadectwem swojej wiary. 20. Spotkanie Młodych zakończyło się nabożeństwem zatytułowanym: „Ja was pokrzepię” oraz nocną adoracją Najświętszego Sakramentu.

Tegoroczne Spotkanie Młodych przebiegało pod hasłem: „Jezus - Total Detox” i nawiązywało do słów Jezusa z Ewangelii według św. Mateusza: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Podczas czterech dni młodzież rozważała bloki tematyczne: dno, detox, terapia i wolność. Relacje ze spotkania, rozmowy, konferencje oraz galerie zdjęć dostępne są na stronie diecezjalnego Radia Plus Legnica.

2013-09-04 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski człowiek od „public relations”

Niedziela Ogólnopolska 36/2014, str. 16-17

[ TEMATY ]

wywiad

papież

Watykan

ludzie

Włodzimierz Rędzioch

Greg Burke w swym biurze w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej

Greg Burke w swym biurze w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej

Na początku powiedział „nie”, później „być może”, by w końcu zaakceptować ofertę pracy dla Papieża. Był przestraszony, ale fakt, że pomyślano o nim, traktował jako wielkie wyróżnienie. Kim jest człowiek, który mówi, że podaje Papieżowi piłkę, a on strzela gole?

W zeszłym roku w czasie rozmowy z ks. Federico Lombardim, dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, poruszyłem sprawę domniemanych błędów Watykanu w kontaktach z mediami w ostatnich latach pontyfikatu Benedykta XVI. Ks. Lombardi opowiedział mi wówczas o rzeczywistych problemach w komunikowaniu niektórych decyzji Papieża i Kurii, jak np. ta o zniesieniu ekskomuniki z biskupów lefebrystów, o której nie uprzedzono wcześniej Biura Prasowego. Następnie dodał: – Zawsze można ulepszyć naszą pracę. Podam dla przykładu, że w Sekretariacie Stanu pojawiła się nowa figura doradcy ds. mediów – pełni ją amerykański dziennikarz Greg Burke. Bardzo ważne jest, aby była łączność między intytucjami zarządzania, gdzie podejmowane są decyzje i przygotowywane dokumenty, a Biurem Prasowym i innymi watykańskimi instytucjami medialnymi. Teraz dzięki Burke’owi dokładniej wiem, co się dzieje w Sekretariacie Stanu, a poza tym mam człowieka, który bardzo dobrze zna media amerykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję