Reklama

Niedziela Małopolska

Zadanie: OJCIEC

Niedziela małopolska 38/2013, str. 7

[ TEMATY ]

ojcostwo

Michał Gmitruk - TATO.NET

MAŁGORZATA CICHOŃ: - Dlaczego zaangażował się pan w inicjatywę Tato.Net?

KAROL WYSZYŃSKI, mąż Kasi, tata Zosi i Gabrysi, zaangażowany w promocję Tato.Net: - Uważam, że ojcostwo jest największym zadaniem dla każdego mężczyzny. By je wypełnić jak najlepiej, trzeba szukać wszelkich możliwych środków. Tato.Net pozwala rozwinąć swój potencjał, spotkać się z innymi ojcami, którzy dzielą się doświadczeniem. Na tej bazie można spojrzeć z dystansu na siebie i swoją rodzinę, ustrzec się przed błędami, ale i zaczerpnąć inspiracji.

- Jest pan stosunkowo młodym tatą, skąd w ogóle ta idea, by nad swoim ojcostwem pomyśleć?

- Pierwsza idea jest taka, że sam mam wspaniałego ojca... Mój tata żył w rodzinie wielopokoleniowej, mógł dłużej obserwować swojego ojca i pewnych rzeczy się uczyć. Dziadkowie naszych córek mieszkają daleko, stąd staram się czerpać inspirację również z zewnątrz. O Tato.Net usłyszałam kilka lat temu. Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że jesteśmy z pierwszą córeczką w ciąży, już wtedy pojawiłem się na warsztacie: „Siedem kroków efektywnego ojcostwa”, dzięki czemu mogłem lepiej przygotować się do nowej roli. Badania pokazują, że od tego, jaki będzie ojciec dla swych córek, zależy bardzo wiele - to, jak będą patrzyły na siebie w dorosłym życiu, z kim się zwiążą, czy będą szukały mojego wzorca czy antywzorca. Dlatego chcę być najlepszym ojcem dla swoich córek.

- Czym kierowano się w doborze hasła i prelegentów V Międzynarodowego Forum Tato.Net w Krakowie?

- Długo zastanawialiśmy się, co jest dziś największym wyzwaniem dla ojców. Mamy zagrożenia, z którymi wcześniej się nie spotykaliśmy. Staramy się więc podpowiedzieć, jak znaleźć się w tej sytuacji. Chcemy też dać narzędzia ojcom, by wypełniali swe zadania: kochali i chronili swoje dzieci, rozwijali ich potencjał. Stąd np. warsztat o odkrywaniu talentów synów i córek. Uczymy się, jak być aktywnym tatą, który jest przy dzieciach 24 godziny na dobę, 7 dni tygodniu. Czyli ta obecność ojca, który jest i który wie, jak być. Zdajemy sobie również sprawę, jak ważne jest przywództwo duchowe, dlatego zorganizowaliśmy także Obóz Gedeona.

- Tematyka poruszana w czasie Forum to aktywność w domu, ale i ta społeczna…

- Nie jesteśmy wyizolowaną wyspą. Na głowach ojców spoczywa też odpowiedzialność za życie społeczne, np. za to, czy są wprowadzane jakieś zmiany prawne, czy nie. To już wychodzi poza funkcję inicjatyw Tato.Net, ale są różne organizacje, w których działają rodzice i w razie potrzeby - interweniują. Mamy nadzieję, że ojcowie, którzy przychodzą na nasze warsztaty, aktywizując się w rodzinie, przeciągają tę odpowiedzialność dalej. Zobaczą ją nie tylko w kontekście rodziny, ale też w kontekście chronienia swoich dzieci w świecie.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rafał Patyra o ojcostwie i zmianie daty Dnia Ojca!

[ TEMATY ]

ojcostwo

dzień ojca

YouTube.com

Znany dziennikarz, prezenter Teleexpressu Rafał Patyra zachęca do wsparcia akcji DzienOjca.pl, której celem jest ustanowienie Dnia Ojca na 19 marca - w uroczystość św. Józefa.

- Halo, Tatusiowie, pobudka! Czas przypomnieć sobie, że jesteśmy ojcami nie tylko z nazwy, ale starać się brać na siebie wielką odpowiedzialność jaką jest prowadzenie rodziny. Prowadzenie i żony i swoich dzieci. I wreszcie zacząć tymi ojcami naprawdę być - apeluje red. Patyra.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję