Reklama

Niedziela Sandomierska

XVI Dni Młodych Diecezji Sandomierskiej

Dodajcie Chrystusa do swojego życia

Trzy dni wielkiego święta młodych. W piątkowe popołudnie 20 września, przy pięciu kościołach stacyjnych: w Nowosielcu, Racławicach oraz w Nisku przy parafiach Matki Bożej Fatimskiej, św. Józefa i św. Jana Chrzciciela dokonało się zawiązanie wspólnoty młodych ludzi z diecezji sandomierskiej. Przyjeżdżający otrzymywali w recepcjach informator i modlitewnik - „Instrukcję obsługi”, a wolontariusze przeprowadzali ich do domów na noclegi.

W godzinach wieczornych rozpoczęło się spotkanie modlitewne. W każdym kościele młodzież prezentowała spektakl teatralny pt.: „Zraniony Pasterz”. Zwieńczeniem modlitewnej części dnia było rozważanie Drogi Krzyżowej, którą prowadzono ulicami miejscowości. W nabożeństwach uczestniczyli: bp Krzysztof Nitkiewicz oraz bp Edward Frankowski.

Bądźcie w Kościele po prostu sobą

Sobotni poranek rozpoczęły Msze św. sprawowane w kościołach stacyjnych. Przedpołudnie to również czas formacji. W salach lekcyjnych animatorzy rozmawiali z młodymi na temat związany z chrześcijańską radością. Podsumowaniem spotkań była wspólna modlitwa Anioł Pański.

Po obiedzie uczestnicy zostali zaproszeni na spotkania z cyklu „Dumni z Ewangelii”. W kościele św. Józefa odbyło się spotkanie z Lechem Dokowiczem pt. „Mów mi o techno”, który opowiadał o zagrożeniach, jakie mogą grozić młodzieży. Ci, którzy chcieli mogli uczestniczyć w występie Zespołu Pieśni i Tańca z Racławic. „Mnie się udało…”, to temat świadectwa Dawida Sudoła, którego można było wysłuchać w Niżańskim Centrum Kultury. Rynek opanowała młodzież, która pełna entuzjazmu wytańczyła swoją radość. Była też możliwość rozmowy w tzn. mobilnej poradni dla młodzieży.

Pełnia spokoju i modlitwy panowała w Domku Nazaretańskim przy parafii św. Józefa, gdzie była okazja do skorzystania z sakramentu pojednania i do adoracji Najświętszego Sakramentu. Tę moc atrakcji wieńczył zespół „Siewcy Lednicy”. Po kolacji na niżańskim stadionie odbył się Koncert Uwielbienia prowadzony przez diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie i adoracja Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Reklama

Nie dawajcie nam, pasterzom, ani chwili spokoju

Niedzielę rozpoczęła jutrznia w kościołach stacyjnych. Było to jednocześnie ostatnie spotkanie modlitewne w tych miejscach. Z kościołów uczestnicy wraz z animatorami udali się do szkół, aby tam kontynuować spotkania w grupach. Niedzielna Eucharystia miała połączyć wszystkich uczestników tegorocznego spotkania młodych. W „Drodze do Wieczernika” z wszystkich miejsc stacjonowania ruszono w stronę niżańskiego stadionu. Tam, w ramach przygotowania do Mszy św., młodzi mogli wysłuchać świadectwa Lecha Dokowicza.

Ukoronowaniem XVI Dni Młodych Diecezji Sandomierskiej była Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio, papież Franciszek wezwał młodych, aby złączyli swój los z Chrystusem. - Przyjmijcie tą zachętę Ojca Świętego i dodajcie Chrystusa do waszego życia. Dodajcie Go, a jeżeli już tam jest, postarajcie się, żeby był jeszcze bardziej obecny w waszych marzeniach i planach, w słowach i czynach. To poprawi smak waszego życia, relacje z innymi i pozwoli patrzeć z optymizmem w przyszłość - mówił do młodych Biskup Ordynariusz i dodawał: - Każdy, kto kocha Chrystusa, kocha jednocześnie Kościół i troszczy się o niego tak jak umie. Mam dla was propozycję. Róbcie to, co potraficie najlepiej: bądźcie w Kościele po prostu sobą. Pozostańcie sobą z waszym odkrywczym spojrzeniem, z waszymi pomysłami i bezpośredniością. Trzymajcie się zawsze razem, bo wtedy możecie więcej. Nie dawajcie nam, pasterzom, ani chwili spokoju. W ten sposób Kościół będzie jeszcze piękniejszy i bardziej oddany sprawie głoszenia Ewangelii - zachęcał Pasterz diecezji.

To poprawi smak waszego życia

Na zakończenie Eucharystii młodzież odnowiła swoje zawierzenie Chrystusowi. Następnie przedstawiciele młodzieży i władz miasta Niska przekazali ikonę Chrystusa Nauczyciela delegacji z Sandomierza, gdzie odbędą się przyszłoroczne Dni Młodych. Za całość spotkania i trud włożony w jego organizację wszystkim podziękował ks. Marian Bolesta, duszpasterz dzieci i młodzieży. W całości trzydniowego spotkania wzięło udział ponad 4 tys. młodych z całej diecezji. Wiele też osób dojeżdżało w poszczególne dni.

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

FSM Bóg wzywa na górę

Franciszkańskie Spotkanie Młodych jest wakacyjną formą rekolekcji przeprowadzoną w duchu franciszkańskim. Już od 30 lat w dniach 23-29 lipca młodzież niemal z całej Polski gromadzi się na kalwaryjskim wzgórzu, aby razem ze św. Franciszkiem i św. Klarą spędzić radośnie czas w „zielonej szkole”, gdzie nauczycielem i mistrzem jest Jezus Chrystus

Pod hasłem „PERSPEKTYWA”

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję