Reklama

Niedziela Sandomierska

XVI Dni Młodych Diecezji Sandomierskiej

Dodajcie Chrystusa do swojego życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzy dni wielkiego święta młodych. W piątkowe popołudnie 20 września, przy pięciu kościołach stacyjnych: w Nowosielcu, Racławicach oraz w Nisku przy parafiach Matki Bożej Fatimskiej, św. Józefa i św. Jana Chrzciciela dokonało się zawiązanie wspólnoty młodych ludzi z diecezji sandomierskiej. Przyjeżdżający otrzymywali w recepcjach informator i modlitewnik - „Instrukcję obsługi”, a wolontariusze przeprowadzali ich do domów na noclegi.

W godzinach wieczornych rozpoczęło się spotkanie modlitewne. W każdym kościele młodzież prezentowała spektakl teatralny pt.: „Zraniony Pasterz”. Zwieńczeniem modlitewnej części dnia było rozważanie Drogi Krzyżowej, którą prowadzono ulicami miejscowości. W nabożeństwach uczestniczyli: bp Krzysztof Nitkiewicz oraz bp Edward Frankowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bądźcie w Kościele po prostu sobą

Sobotni poranek rozpoczęły Msze św. sprawowane w kościołach stacyjnych. Przedpołudnie to również czas formacji. W salach lekcyjnych animatorzy rozmawiali z młodymi na temat związany z chrześcijańską radością. Podsumowaniem spotkań była wspólna modlitwa Anioł Pański.

Po obiedzie uczestnicy zostali zaproszeni na spotkania z cyklu „Dumni z Ewangelii”. W kościele św. Józefa odbyło się spotkanie z Lechem Dokowiczem pt. „Mów mi o techno”, który opowiadał o zagrożeniach, jakie mogą grozić młodzieży. Ci, którzy chcieli mogli uczestniczyć w występie Zespołu Pieśni i Tańca z Racławic. „Mnie się udało…”, to temat świadectwa Dawida Sudoła, którego można było wysłuchać w Niżańskim Centrum Kultury. Rynek opanowała młodzież, która pełna entuzjazmu wytańczyła swoją radość. Była też możliwość rozmowy w tzn. mobilnej poradni dla młodzieży.

Pełnia spokoju i modlitwy panowała w Domku Nazaretańskim przy parafii św. Józefa, gdzie była okazja do skorzystania z sakramentu pojednania i do adoracji Najświętszego Sakramentu. Tę moc atrakcji wieńczył zespół „Siewcy Lednicy”. Po kolacji na niżańskim stadionie odbył się Koncert Uwielbienia prowadzony przez diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie i adoracja Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

Reklama

Nie dawajcie nam, pasterzom, ani chwili spokoju

Niedzielę rozpoczęła jutrznia w kościołach stacyjnych. Było to jednocześnie ostatnie spotkanie modlitewne w tych miejscach. Z kościołów uczestnicy wraz z animatorami udali się do szkół, aby tam kontynuować spotkania w grupach. Niedzielna Eucharystia miała połączyć wszystkich uczestników tegorocznego spotkania młodych. W „Drodze do Wieczernika” z wszystkich miejsc stacjonowania ruszono w stronę niżańskiego stadionu. Tam, w ramach przygotowania do Mszy św., młodzi mogli wysłuchać świadectwa Lecha Dokowicza.

Ukoronowaniem XVI Dni Młodych Diecezji Sandomierskiej była Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio, papież Franciszek wezwał młodych, aby złączyli swój los z Chrystusem. - Przyjmijcie tą zachętę Ojca Świętego i dodajcie Chrystusa do waszego życia. Dodajcie Go, a jeżeli już tam jest, postarajcie się, żeby był jeszcze bardziej obecny w waszych marzeniach i planach, w słowach i czynach. To poprawi smak waszego życia, relacje z innymi i pozwoli patrzeć z optymizmem w przyszłość - mówił do młodych Biskup Ordynariusz i dodawał: - Każdy, kto kocha Chrystusa, kocha jednocześnie Kościół i troszczy się o niego tak jak umie. Mam dla was propozycję. Róbcie to, co potraficie najlepiej: bądźcie w Kościele po prostu sobą. Pozostańcie sobą z waszym odkrywczym spojrzeniem, z waszymi pomysłami i bezpośredniością. Trzymajcie się zawsze razem, bo wtedy możecie więcej. Nie dawajcie nam, pasterzom, ani chwili spokoju. W ten sposób Kościół będzie jeszcze piękniejszy i bardziej oddany sprawie głoszenia Ewangelii - zachęcał Pasterz diecezji.

To poprawi smak waszego życia

Na zakończenie Eucharystii młodzież odnowiła swoje zawierzenie Chrystusowi. Następnie przedstawiciele młodzieży i władz miasta Niska przekazali ikonę Chrystusa Nauczyciela delegacji z Sandomierza, gdzie odbędą się przyszłoroczne Dni Młodych. Za całość spotkania i trud włożony w jego organizację wszystkim podziękował ks. Marian Bolesta, duszpasterz dzieci i młodzieży. W całości trzydniowego spotkania wzięło udział ponad 4 tys. młodych z całej diecezji. Wiele też osób dojeżdżało w poszczególne dni.

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawrócić miasto Odkupiciela

„Poniedziałek - modlitwa o wzrost ekonomiczny” - zachęca Światowy Kościół Mocy Bożej. Inwazja sekt to jeden z problemów, z którymi zmaga się Rio de Janeiro.

Prawie 200 tys. ludzi przemierza miasto, śpiewając pieśni religijne. Wielu ubranych jest na czerwono - to symbol męczeństwa. Procesja św. Sebastiana, patrona Rio de Janeiro, odbywa się co roku. Na widok rozemocjonowanego modlitwą tłumu można pomyśleć, że katolicyzm ma się tu świetnie. W rzeczywistości miasto goszczące Światowe Dni Młodzieży jest trudnym terenem ewangelizacyjnym.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: piłkarze FC Porto podziękowali w sanktuarium za zdobycie Pucharu Portugalii

2024-05-27 12:52

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Piłkarze FC Porto podziękowali Bogu w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie za zdobyty w niedzielnym finale na podlizbońskim stadionie Jamor Puchar Portugalii. Wśród zawodników, którzy dotarli do tego miejsca kultu maryjnego są reprezentanci portugalskiej kadry narodowej: Francisco Conceição, Pepe oraz Diogo Costa.

Drużynie FC Porto, która w niedzielnym pojedynku o trofeum pokonała mistrza kraju Sporting Lizbona 2:1, po dogrywce, towarzyszyli w Fatimie działacze piłkarscy oraz tysiące kibiców zespołu „Smoków”. Transmitujące zwycięstwo piłkarzy FC Porto regionalne media przypominały, że w przeszłości triumfujący w Pucharze Portugalii lub w rozgrywkach ligowych ekipy tego klubu zatrzymywały się już w Fatimie, aby podziękować za zdobycie tytułu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: na kartach Pisma Świętego spotykamy ludzi karmiących nas wiarą

2024-05-28 10:12

[ TEMATY ]

wiara

Pismo Święte

ks. prof. Waldemar Chrostowski

Karol Porwich/Niedziela

„Na kartach Pisma Świętego spotykamy ludzi, którzy karmią nas swoją wiarą” - powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski. Wybitny biblista był gościem Bydgoskiego Kluby Frondy. Wydarzenie w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym nosiło tytuł: „Jak czytać Pismo Święte? Przyczynek do nowego tłumaczenia Pięcioksięgu Mojżeszowego”.

Według ks. prof. Chrostowskiego, zetknięcie się z Pismem Świętym, kształtuje pamięć o spotkaniu Boga z ludem Jego wybrania, o doświadczeniach religijnych tych, którzy żyli ponad dwa tysiące lat temu. Pamięć o Chrystusie, utrwaloną przez tych, którzy Go znali. - Kształtuje wreszcie pamięć o tradycji chrześcijańskiej, w przypadku Polski, zwłaszcza katolickiej, gdzie od ponad tysiąca lat karmieni jesteśmy biblijnymi wątkami, które pozwalają nam zrozumieć kulturę europejską - mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję