Reklama

Niedziela Łódzka

Po której stronie jesteśmy?

Trzeba być gotowym dać świadectwo nawet wtedy, gdyby miało ono kosztować i być związane z cierpieniem - mówił abp Marek Jędraszewski w homilii podczas Mszy św. w rocznicę początku tworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. - Tylko tak pojęta Ojczyzna staje się domem, a słowo „patriotyzm” nabiera pełnego kształtu - podkreślił. W koncelebrowanej Eucharystii pod przewodnictwem Metropolity Łódzkiego uczestniczyli przedstawiciele środowisk patriotycznych naszego miasta, kombatanci i ludzie młodzi. Msza św. i manifestacja patriotyczna były zakończeniem „10 dni Państwa Podziemnego”, jakie wraz z oddziałem IPN przygotowano w Łodzi.

Reklama

Zgromadzonych w łódzkiej archikatedrze przywitał proboszcz ks. prał. Ireneusz Kulesza, który podkreślił, że podczas uroczystej Eucharystii modlimy się nie tylko za założycieli, przywódców oraz wszystkich, którzy współtworzyli Polskie Państwo Podziemne, ale także w intencji porozumienia środowisk patriotycznych w naszym mieście i regionie.

W homilii abp Marek Jędraszewski nawiązał do poematu Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna”, w którym najwybitniejszy z Polaków stawiał nam wszystkim pytania: Kim jestem i z czego się wyłaniam? Co znaczy być Polakiem? Czym dla mnie jest Ojczyzna? I czym jest wolność i jak ją pomnażać? Przypomniał bohaterskie postawy przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, szczególnego i jedynego na świecie, ze swoimi strukturami, z ludźmi, którzy przyjmowali mesjańską postawę i których służba była ciągłym zmaganiem się o wolność, nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla Polski. I pytał zgromadzonych w archikatedrze: „Którędy przebiega dział pokoleń między tymi, co nie dopłacili, a tymi, co musieli nadpłacać? Po której jesteśmy stronie? - bo zdajemy sobie sprawę, że aż nadto wielu było tych, którzy nie chcieli dać właściwej daniny temu wielkiemu zmaganiu o wolność, którzy zdradzili, prześladowali synów narodu, było ich wielu, a ich spadkobiercy także dziś są głośni - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Po której jesteśmy stronie? - pytał. - Czy może po stronie tych, co musieli nadpłacić, co zostali zdradzeni, przeklęci, wrzuceni w doły śmierci, zakatowani? Musimy zrozumieć, czym jest Ojczyzna, czym jest wolność i czy także dla nas jest darem, który będziemy bronić nawet wtedy gdyby przyszło nam nadpłacić, jak nasi wielcy ojcowie” - podkreślił.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Transmisje Mszy św. z jasnogórskiej kaplicy Matki Bożej na portalu niedziela.pl!

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Msza św.

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Przez wstawiennictwo Królowej Polski błagajmy Boga o zmiłowanie nad nami - wzywa przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra - Zachęcamy wszystkich wierzących do wspólnej modlity, do łączności duchowej przez media, do łączenia się z Jasną Górą, do duchowej obecności przed obliczem Matki Bożej”.

Aby umożliwić osobom pozostającym w domu duchową łączność ze wspólnotą Kościoła, Tygodnik Katolicki "Niedziela" na swoim portalu niedziela.pl uruchamia transmisje Mszy św. z kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

2021-07-22 14:43

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja.info

Diecezja warszawsko-praska rozpocznie wkrótce duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Od 3 do 11 września w kościołach parafialnych erygowanych przez Prymasa Tysiąclecia biskupi celebrować będą Msze św. a proboszczowie poprowadzą Nowennę, w której zawierzą duchowe owoce beatyfikacji. Beatyfikacja dwojga kandydatów na ołtarze odbędzie się w niedzielę 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Instytucja MIVA Polska działająca przy Episkopacie Polski w dniach 18-25 lipca już po raz 22. zorganizowała Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie kierowcy szczególnie wspierają misjonarzy.

„Zachęcamy, by spojrzeli na licznik samochodu, policzyli kilometry i jako swój dar przekazali wyliczoną kwotę na pojazdy, których misjonarze bardzo potrzebują (1 kilometr to 1 gr). MIVA Polska wspiera misje w tym konkretnym wymiarze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor tej instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję