Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czas spotkania, czas świadectwa

Myli się ten, kto uważa, że Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej (SMDS) to tylko czas świętowania, koncertów i zabaw integracyjnych. Owszem, tak, ale to przede wszystkim czas wzmożonej formacji wewnętrznej. Wszystko w myśl słów błogosławionego Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

4. edycja Spotkań Młodych Diecezji Sosnowieckiej odbyła się w ostatni weekend września na terenie parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Trzeba przyznać, że w pogłębianiu wiary miał kto tegorocznym uczestnikom SMDS pomagać. Już podczas pierwszej Mszy św., 27 września, w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, ks. Stanisław Kołakowski wygłosił mocno zapadającą w pamięć homilię. Kaznodzieja przedstawił dwie, pewne drogi prowadzące do najlepszego uczestniczenia w Eucharystii - maryjność i rozważanie męki Pana Jezusa. - Są to jakby dwa szlaki - błękitny i czarny. Ale one tak biegną, że jeden podprowadza pod drugi i od razu okazuje się, że właściwie idziemy jednym szlakiem. Podążając nimi, nigdy nie pobłądzimy. Mamy na to gwarancję Kościoła. Szlak maryjny zabezpiecza naszą pokorę. Czuwa nad tym, żebyśmy nie wynosili się pychą. Serdeczny kontakt z Matką Bożą zapewnia, że nie będziemy myśleli tylko o sobie. Mało tego, Maryja zadba o to, że podczas wspinaczki na szczyt, jakim jest Eucharystia, rozkwitną wszystkie nasze talenty i cnoty. Druga ścieżka - pasyjna - jest równie ważna. Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie. W krzyżu miłości nauka. Cała miłość niestworzona jest w krzyżu, a przecież każdy człowiek pragnie miłości. Dlatego trzeba podążać ścieżką pasyjną - nauczał ks. Stanisław Kołakowski.

Zaraz po Liturgii przejmujące świadectwo o nawróceniu wygłosił Lech Dokowicz, później zebrana w dąbrowskiej bazylice młodzież mogła zobaczyć jego film: „Ja jestem”. Obraz opowiada o cudzie obecności Jezusa w Eucharystii. Zdjęcia do filmu robione były na pięciu kontynentach. Tytuł dokumentu nawiązuje do tego, iż Chrystus w Najświętszym Sakramencie jest namacalnie obecny cały czas wśród nas.

Reklama

Przejmujące świadectwo po ewangelizacyjnym koncercie „Propagandy Dei”, 29 września, złożył Krzysztof Demczuk - lider Wspólnoty Metanoia. Krzysztof Demczuk w swoim życiu zetknął się z narkotykami, przemocą, zatracaniem się w grzechu. I jemu pomógł Pan Bóg. Ale - co podkreślali w swoich świadectwach zarówno Krzysztof Demczuk, jak i Lech Dokowicz, łasce Pana Boga trzeba pomagać, trzeba rozwijać dobro w sobie, trzeba żyć Eucharystią. Obecnie Krzysztof Demczuk jest terapeutą psychoterapii uzależnień. Od 2000 r. pracuje w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Sosnowcu. Od kilkunastu lat związany jest z wspólnotami charyzmatycznymi, jest także założycielem i liderem Wspólnoty Metanoia - Eucharystyczny Płomień, która swoje cotygodniowe spotkania odbywa w parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej. Nazwa „metanoia” - zaczerpnięta z języka greckiego - nawiązuje do procesu nawrócenia i przemiany wewnętrznej poprzez osobistą relację z Jezusem Chrystusem, jako jedynym Panem i Zbawicielem. Celem wspólnoty jest szukanie i głoszenie królestwa Bożego przez ewangelizację i służbę w Kościele katolickim.

A co o Spotkaniach Młodych Diecezji Sosnowieckiej mówią jego uczestnicy? Magdalena i Marta Słoneckie ze wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre i scholi z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, która zdobyła grand prix podczas IV Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej, zgodnie podkreślają, że podczas spotkania wychodziły do ludzi, by świadczyć o tym, jak doświadczają Pana Boga w swoim życiu. - Przypadki były różne, niektórzy podczas ewangelizacji ulicznej w Dąbrowie Górniczej nie przyjmowali słowa, bo przecież nie każdy chce usłyszeć o Panu Bogu, szanujemy to, ale gdy ludzie zgadzali się na rozmowę, zwykle była owocna i zawsze kończyliśmy ją modlitwą. W ewangelizacji ulicznej brałyśmy udział już po raz czwarty. Docierałyśmy do osób, które w ogóle nie mają kontaktu z Kościołem i cieszyło nas to, że mogliśmy im powiedzieć o Jezusie - podkreśla Marta. Z kolei dla Żanety Szczerba z parafii pw. św. Franciszka w Sosnowcu, z Ruchu Światło-Życie - Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej to spotkania obdarowujące, spotkania z drugim człowiekiem, z możliwością dyskusji o wierze.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łotwa: pierwszy dzień ESM w Rydze

[ TEMATY ]

młodzi

GRAZIAKO

W Rydze rozpoczyna się doroczne Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé. Wydarzenie wpisujące się w „Pielgrzymkę Zaufania przez Ziemię”, zainicjowaną jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku przez Brata Rogera, tym razem gromadzi ok. 15 tysięcy młodych ludzi z całej Europy i nie tylko.

Dzisiejszy dzień jest poświęcony na zjechanie się i rejestrację uczestników oraz przydzielenie ich do poszczególnych miejsc zakwaterowania w parafiach różnych wyznań. Młodzi pielgrzymi będą mieszkać nie tylko w samej stolicy Łotwy, ale także w okolicznych miejscowościach. Bazą logistyczną jest ośrodek wystawowy na ryskiej wyspie Kipsala. Tam też oraz w hali sportowo-koncertowej Arena Riga będą odbywać się główne nabożeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję