Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czas spotkania, czas świadectwa

Myli się ten, kto uważa, że Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej (SMDS) to tylko czas świętowania, koncertów i zabaw integracyjnych. Owszem, tak, ale to przede wszystkim czas wzmożonej formacji wewnętrznej. Wszystko w myśl słów błogosławionego Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

4. edycja Spotkań Młodych Diecezji Sosnowieckiej odbyła się w ostatni weekend września na terenie parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Trzeba przyznać, że w pogłębianiu wiary miał kto tegorocznym uczestnikom SMDS pomagać. Już podczas pierwszej Mszy św., 27 września, w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, ks. Stanisław Kołakowski wygłosił mocno zapadającą w pamięć homilię. Kaznodzieja przedstawił dwie, pewne drogi prowadzące do najlepszego uczestniczenia w Eucharystii - maryjność i rozważanie męki Pana Jezusa. - Są to jakby dwa szlaki - błękitny i czarny. Ale one tak biegną, że jeden podprowadza pod drugi i od razu okazuje się, że właściwie idziemy jednym szlakiem. Podążając nimi, nigdy nie pobłądzimy. Mamy na to gwarancję Kościoła. Szlak maryjny zabezpiecza naszą pokorę. Czuwa nad tym, żebyśmy nie wynosili się pychą. Serdeczny kontakt z Matką Bożą zapewnia, że nie będziemy myśleli tylko o sobie. Mało tego, Maryja zadba o to, że podczas wspinaczki na szczyt, jakim jest Eucharystia, rozkwitną wszystkie nasze talenty i cnoty. Druga ścieżka - pasyjna - jest równie ważna. Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie. W krzyżu miłości nauka. Cała miłość niestworzona jest w krzyżu, a przecież każdy człowiek pragnie miłości. Dlatego trzeba podążać ścieżką pasyjną - nauczał ks. Stanisław Kołakowski.

Reklama

Zaraz po Liturgii przejmujące świadectwo o nawróceniu wygłosił Lech Dokowicz, później zebrana w dąbrowskiej bazylice młodzież mogła zobaczyć jego film: „Ja jestem”. Obraz opowiada o cudzie obecności Jezusa w Eucharystii. Zdjęcia do filmu robione były na pięciu kontynentach. Tytuł dokumentu nawiązuje do tego, iż Chrystus w Najświętszym Sakramencie jest namacalnie obecny cały czas wśród nas.

Przejmujące świadectwo po ewangelizacyjnym koncercie „Propagandy Dei”, 29 września, złożył Krzysztof Demczuk - lider Wspólnoty Metanoia. Krzysztof Demczuk w swoim życiu zetknął się z narkotykami, przemocą, zatracaniem się w grzechu. I jemu pomógł Pan Bóg. Ale - co podkreślali w swoich świadectwach zarówno Krzysztof Demczuk, jak i Lech Dokowicz, łasce Pana Boga trzeba pomagać, trzeba rozwijać dobro w sobie, trzeba żyć Eucharystią. Obecnie Krzysztof Demczuk jest terapeutą psychoterapii uzależnień. Od 2000 r. pracuje w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Sosnowcu. Od kilkunastu lat związany jest z wspólnotami charyzmatycznymi, jest także założycielem i liderem Wspólnoty Metanoia - Eucharystyczny Płomień, która swoje cotygodniowe spotkania odbywa w parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej. Nazwa „metanoia” - zaczerpnięta z języka greckiego - nawiązuje do procesu nawrócenia i przemiany wewnętrznej poprzez osobistą relację z Jezusem Chrystusem, jako jedynym Panem i Zbawicielem. Celem wspólnoty jest szukanie i głoszenie królestwa Bożego przez ewangelizację i służbę w Kościele katolickim.

A co o Spotkaniach Młodych Diecezji Sosnowieckiej mówią jego uczestnicy? Magdalena i Marta Słoneckie ze wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre i scholi z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, która zdobyła grand prix podczas IV Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej, zgodnie podkreślają, że podczas spotkania wychodziły do ludzi, by świadczyć o tym, jak doświadczają Pana Boga w swoim życiu. - Przypadki były różne, niektórzy podczas ewangelizacji ulicznej w Dąbrowie Górniczej nie przyjmowali słowa, bo przecież nie każdy chce usłyszeć o Panu Bogu, szanujemy to, ale gdy ludzie zgadzali się na rozmowę, zwykle była owocna i zawsze kończyliśmy ją modlitwą. W ewangelizacji ulicznej brałyśmy udział już po raz czwarty. Docierałyśmy do osób, które w ogóle nie mają kontaktu z Kościołem i cieszyło nas to, że mogliśmy im powiedzieć o Jezusie - podkreśla Marta. Z kolei dla Żanety Szczerba z parafii pw. św. Franciszka w Sosnowcu, z Ruchu Światło-Życie - Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej to spotkania obdarowujące, spotkania z drugim człowiekiem, z możliwością dyskusji o wierze.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Florczyk do młodzieży

[ TEMATY ]

młodzi

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Marian Florczyk

bp Marian Florczyk

Trzej biskupi kieleccy celebrujący Mszę św. i tłumy młodzieży z całej diecezji wypełniające bazylikę katedralną w Kielcach – tak w wigilię Niedzieli Palmowej obchodzono w Kielcach Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym. - W homilii bp Marian Florczyk zachęcał młodzież, by dążyła do spotkania z Chrystusem, do spojrzenia w Jego twarz. Mszy przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

- Przelotne zobaczenie kogoś w tłumie, na ulicy czy w telewizji nie ma nic wspólnego ze spotkaniem, potrzeba czegoś więcej – chwili rozmowy i spojrzenia w twarz, poznania – tłumaczył w homilii bp Marian Florczyk. Pytał też, czym dla młodych jest spotkanie z Jezusem, jak odbierają oblicze Boga i Jego bliskość.

CZYTAJ DALEJ

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku zginął jeden z liderów Wojowników Maryi

2021-08-05 08:17

facebook.com/sanktuariumsierpc

W środę w wypadku zginął lider Wojowników Maryi Sierpc Andrzej Mosakowski - informuje parafia św. Benedykta w Sierpcu.

Jak czytamy w informacji na profilu parafii:

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca katolików Brazylii do zaangażowania w media

2021-08-05 18:40

[ TEMATY ]

media

Brazylia

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zachęcił brazylijskich katolików do angażowania się w media. Papieskie wezwanie znalazło się w centrum refleksji podczas ogólnokrajowego spotkania przedstawicieli mediów kościelnych w Brazylii. Z powodu obostrzeń pandemicznych obrady odbyły się w formie webinaru.

W przesłanym liście papież Franciszek wyraził zachętę do angażowania się w tworzenie chrześcijańskich środków informacyjnych. Jak podkreślił Ojciec Święty, „w rzeczywistości, chrześcijanie są wezwani, aby byli znakiem nadziei i solidarności w społeczeństwie brazylijskim dotkniętym boleśnie przez panującą pandemię, inspirowani przez wiarę i zaufanie, że Zmartwychwstały Pan towarzyszy swoim uczniom do końca czasów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję