Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Mamy i córki dla hospicjum

Obchody XIII Dnia Papieskiego rozpoczęły się w Skoczowie już w piątek 11 października br. W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła po Mszy św. wieczornej odbył się koncert: „Mama córce. Córka mamie”, z którego całkowity dochód przeznaczono na budowę powstającego stacjonarnego hospicjum w Skoczowie - jedynego w powiecie cieszyńskim.

Reklama

Koncert rozpoczął się o godz. 19. Prowadzili go Anna i Jan Baczowie ze Stowarzyszenia Panorama Muzyki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”, które zorganizowało koncert. A choć dedykowany był głównie córkom i mamom, to uczestniczyły w nim całe rodziny. Wystąpiła solistka Opery Śląskiej - Sabina Olbrich-Szafraniec, śpiewając sopranem. Na fortepianie zagrał Michał Korzistka. Muzyka i śpiew były przeplatane recytacją utworów Karola Wojtyły w wykonaniu Grażyny Durlow. Proboszcz parafii - ks. prał. Alojzy Zuber - nawiązał do Dnia Papieskiego i pobytu Jana Pawła II na Kaplicówce. - Cieszę się, że mogliśmy witać tutaj tego, który wkrótce będzie ogłoszony świętym, który jest przykładem miłości Boga i miłości do bliźniego na wszystkich kontynentach. Cieszę się, że ten dzień przeżywamy też w wymiarze hospicjum. Dzisiaj rodzi się potrzeba, by takie miejsca były - podkreślił ks. proboszcz.

Po koncercie zebrano datki na powstające w Skoczowie pierwsze w powiecie stacjonarne hospicjum. Budynek będzie mieścił się w byłym klasztorze Sióstr Służebniczek. Ten tzw. klasztorek siostry przekazały jako darowiznę Stowarzyszeniu Przyjaciół Chorych Hospicjum „Otwarte Drzwi”, które zajmuje się budową stacjonarnego hospicjum. - Na początku myśleliśmy o budowie od podstaw domu hospicyjnego na działce w Zebrzydowicach, ale jak pierwszy raz przekroczyliśmy próg domu sióstr, to…postanowiliśmy inaczej. Ten dom to nie są tylko mury, ściany, on ma swoją duszę. Uważam, że tam będzie nam cudownie. Od kwietnia jesteśmy właścicielami domu. Siostry zakonne przekazały go nam w formie darowizny, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Moglibyśmy się już tam dziś wprowadzić, ponieważ jest bardzo zadbany. Klucze i zamki są 100-letnie, ale działają - opowiedziała zgromadzonym w kościele prezes Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi” - Wioletta Staniek.

Stowarzyszenie, które obecnie działa jako hospicjum domowe, czyli dojeżdżające do chorych w domach na terenie powiatu, planuje rozbudować ten budynek klasztorny. Pełne prace zaplanowano na marzec 2014 r. Oprócz samego domu hospicyjnego z 20 miejscami dla chorych, ma powstać również ogród, świetlica docelowa dla chorych dowożonych pod opiekę na czas nieobecności rodziny i zaplecze poradniane z poradnią opieki paliatywnej i poradnią leczenia bólu. Takie są plany, a to wiąże się z kosztami, stąd też jedną z form wsparcia był koncert w skoczowskim kościele.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hospicjum już działa

Kielce doczekały się pierwszego hospicjum stacjonarnego. Poświęcenie i uroczyste oddanie do użytku placówki zaplanowano na 16 czerwca. Hospicjum zbudowała Caritas Diecezji Kieleckiej, a tysiące wrażliwych ludzi ma w tym dziele swój udział – od ofiarujących przysłowiowy wdowi grosz, po strategicznych darczyńców. Pierwsi pacjenci trafią do placówki najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu, po jej poświęceniu.

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy dziećmi wieczności

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Żeby żyć, trzeba jeść. To oczywiste. Ale czy życie bierze się z tego, co się zje? Życie daje Bóg, nie rodzice. Rodzice to życie przekażą lub tego nie zrobią. Bóg jest życiem – mieć Dawcę życia w sobie, trwać w jedności z Bogiem to żyć pełnią życia niezależnie od tego, co i ile się zje. Dowodem jest Marta Robin, która przez 51 lat nie jadła i nie piła, a jedynym jej pokarmem była konsekrowana Hostia. O takim pokarmie danym od Boga mówi pierwsze czytanie. Prawdziwe są również słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40 przed Czarną Madonną

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję