Reklama

Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam

2013-12-03 15:58

Abp Wacław Depo
Niedziela Ogólnopolska 49/2013, str. 17

BPJG/ Marek Kępiński

Potwierdzam, że każde stawanie przed Bogiem w akcie modlitwy Apelu Jasnogórskiego jest jakąś tajemnicą łaski i „szkoły wiary Polaków”. Niezależnie od tego, czy dokonuje się w głębi pojedynczego ludzkiego serca, czy w społeczności osób – jest z jednej strony faktem historii, a z drugiej – charyzmatem. Bardzo dobitnie ujął to sam bł. Jan Paweł II, który powiedział: „W tym jesteśmy bezkonkurencyjni (...). Nikt poza Polakami nie śpiewa Apelu Jasnogórskiego”. Jest on bowiem odpowiedzią wiary na uprzedzającą wszystko miłość Boga, która przybliża się do nas przez Chrystusa, Syna Dziewicy Maryi z Nazaretu.

Dla wielu Polaków, zarówno w kraju, jak i rozsianych po całym świecie, modlitwa Apelu Jasnogórskiego stała się darem Bożym osobistych spotkań z Maryją i czasem refleksji nad sprawami Kościoła i Narodu. Trzeba też podkreślić, że wraz z wyborem kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową charakterystyczna dla Jasnej Góry duchowość Apelu została włączona w dziedzictwo Kościoła powszechnego. Apel Jasnogórski stał się modlitwą uniwersalną, o czym świadczą przedstawiciele różnych krajów przybywający w pielgrzymkach na Jasną Górę. Uczestniczą oni aktywnie w tej wieczornej modlitwie i odmawiają „Zdrowaś Maryjo…” w swoim ojczystym języku.

Warto w tym miejscu przytoczyć słowa współczesnego filozofa włoskiego, a zarazem byłego eurodeputowanego – prof. Rocco Butiglionego, który zapytany o dziedzictwo bł. Jana Pawła II, powiedział: „Musicie na nowo przemyśleć Apel Jasnogórski, który – jak mi się wydaje – dobrze oddaje zaangażowanie Papieża. Być, czuwać przy Maryi, godzić się na to, aby Bóg wkraczał w nasze życie, z podziwem patrzeć na każdego człowieka. Bo tym, co wyróżniało Karola Wojtyłę, było przekonanie, iż nie ma banalnego życia”.

Reklama

Pewnym tropem tych zadań mogą być słowa zapisane przez Cypriana Kamila Norwida: „Odczytuj dobrze i kończ w sobie”. Niech więc nasze wewnętrzne „czytanie” słów: „Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam” będzie modlitwą dziękczynienia, zawierzenia, wierności i ekspiacji za akty bluźnierstwa i znieważania Matki Bożej.

Ważnym głosem wobec aktu profanacji wizerunku Królowej Polski w dniu 9 grudnia 2012 r. był i jest list Ojca Świętego Benedykta XVI z dnia 20 grudnia 2012 r., w którym wyraził nadzieję, że „ten przypadek agresji wobec znaku obecności Maryi w historii Polski i w sercach Polaków jeszcze bardziej umocni ich wierność Ewangelii, miłość do Jej Syna i ożywi modlitwę zanoszoną przez Jej wstawiennictwo”. Ojciec Święty Franciszek natomiast, jednocząc się z nami na modlitwie 12 października 2013 r., w Dniu Maryjnym obchodzonym w Roku Wiary, podczas czuwania „Z Maryją poza noc”, udzielił wszystkim swego apostolskiego błogosławieństwa.

Podajemy datę i miejsce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 13:06

Damian Krawczykowski/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz na specjalnie zwołanym briefingu poinformował o dacie i miejscu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Briefing, na który zapraszał ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej rozpoczął się o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz ogłosił na nim, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się: 07.06.2020 r. w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

Jego działanie i sposób bycia Kościołem, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa. - mówił już przy okazji informacji o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego kard. Nycz.


Logo beatyfikacyjne

Archidiecezja warszawska uruchomiła jednocześnie stronę internetową poświęconą uroczystości pod adresem Zobacz.

Jak dodał: Niektóre wymiary jego osobowości i świętości, może mniej znane ale wydobyte w Positio, są bardzo aktualne także dziś. Chciałbym podkreślić bardzo mocno jego miłość do wszystkich, aż do miłości nieprzyjaciół. To był prymas, biskup, ksiądz, człowiek, który na serio brał Ewangelię i współcześnie dziś bardzo wiele od niego możemy się nauczyć, zwłaszcza kiedy przychodzi nam pokusa etykietowania i dzielenia w duchu dobry - zły. Bo w tym jesteśmy dość dobrzy. Natomiast trzeba wczytać się w Prymasa i zobaczyć, co on mówił wtedy, kiedy naprawdę miał wokół siebie ludzi, którzy wcale nie byli mu życzliwi, byli jego prześladowcami, wrogami, więzili go, ale nigdy nienawistnego słowa do nich i o nich nie mówił.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Ubogich

2019-10-23 14:19

Informacja prasowa

W niedzielę 17 listopada już po raz trzeci będziemy przeżywać Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. W związku z tym szczególnym dniem Caritas Poznań przygotowała szereg działań mających wesprzeć osoby ubogie oraz zaangażować innych do pomocy.

Indormacja prasowa

Podobnie jak w poprzednich latach przeżywanie Światowego Dnia Ubogich zacznie się już w tygodniu poprzedzającym. Wstępem będzie pielgrzymka dla osób bezdomnych do Rokitna i Świebodzina. W czwartek wolontariusze wyjdą na ulice oraz do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne, aby rozdać im koce, śpiwory i termosy. Kolejnego dnia osoby ubogie oraz bezdomne będą mogły skorzystać z usług fryzjerów oraz wziąć udział w grach i konkursach w świetlicy przy ul. Krańcowej 10. W przygotowaniu do niedzielnej Mszy Świętej w sobotę, w poznańskich jadłodajniach będą spowiadać księża, odbędzie się również adoracja

i wielbienie.

W niedzielę 17 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na Mszę Świętą w intencji osób ubogich oraz tych, którzy im pomagają do parafii Bożego Ciała na godzinę 12:00. Światowy Dzień Ubogich jest okazją, aby raz jeszcze dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia. W tym okresie rozpocznie się również akcja Tytki Charytatywnej. Jest to swojego rodzaju przekaz, że warto dzielić się tym co mamy z potrzebującymi.

Zachęcamy do włączenia się w działania Caritas i wsparcie akcji. Zorganizowana została zbiórka nowych koców, śpiworów oraz termosów, które można dostarczyć na ul. Krańcową 10 lub do Caritas Poznań ul. Rynek Wildecki 4a. W tym okresie Akcję można również wesprzeć poprzez stronę https://caritaspoznan.pl/tydzienubogich lub aplikację Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem