Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nelson Mandela nie żyje

Najsłynniejszy polityczny więzień świata

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były prezydent Republiki Południowej Afryki – Nelson Mandela zmarł 5 grudnia 2013 r. w wieku 95 lat. W telegramie kondolencyjnym papież Franciszek zwrócił uwagę na jego rolę w krzewieniu godności człowieka. Nelson Mandela był najsłynniejszym więźniem politycznym świata w czasach apartheidu oraz symbolem walki o wolność i sprawiedliwość. W więzieniach spędził prawie 28 lat. Więzienie opuścił w 1990 r. Na prezydenta RPA został wybrany w 1994 r. Pełnił ten urząd przez pięć lat. Oficjalnie wycofał się z życia publicznego w 2004 r., gdy miał 85 lat, pozostając wielkim autorytetem nie tylko w swej ojczyźnie. Zajmował się działalnością społeczną, organizował zbiórki pieniędzy na budowę szkół i szpitali oraz kierował fundacją do walki z AIDS o nazwie „46664”, będącą jego dawnym numerem więziennym. Został uznany za światowy symbol walki o równouprawnienie. Nelson Mandela był zafascynowany „Solidarnością” i Janem Pawłem II. W swojej działalności odwoływał się do doświadczeń Polski, która zrzuciła okowy komunizmu i w 1989 r. zaczęła budować demokrację.

Australia

Duszpasterze polonijni zatroskani o ludzi w drodze

W Ośrodku Duszpasterskim im. Jana Pawła II, prowadzonym przez księży chrystusowców w Canberze, 27 listopada br. zakończyła się 3-dniowa konferencja pastoralna dla duszpasterzy polonijnych. Organizatorem spotkania był o. Wiesław Słowik, jezuita, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii. Z wykładami przybył z Polski ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu, który przedstawił panoramę duszpasterstwa polonijnego w świecie. – Fakt, że jedna trzecia narodu polskiego żyje poza krajem, musi dynamizować Kościół w Polsce do większej troski o tych wiernych, którzy kraj opuścili i wciąż opuszczają – mówił. Trzeba, aby wyjeżdżającym towarzyszyli kapłani, którzy w łączności z lokalnymi Kościołami podejmą pracę duszpasterską wśród emigracji. Doświadczeniami w pracy z młodzieżą na Antypodach podzielił się o. Andrzej Granc, franciszkanin, wychowany na ziemi australijskiej. Odbyło się też spotkanie z przedstawicielem Katolickiego Biura Emigracyjnego w Canberze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

(W. W.)

Rosja

Podpalenia kościołów

W ciągu ostatniego roku w Tatarstanie – republice o większości muzułmańskiej w środkowej Rosji (europejskiej) – podpalono 7 świątyń chrześcijańskich. Liczne są również zamachy i naciski wywierane na miejscowych niemuzułmanów, aby przyjmowali islam.

Dwa najnowsze zdarzenia tego rodzaju odnotowano 28 i 29 listopada 2013 r. Miejscowa prokuratura wskazuje na „nierozpoznanych jeszcze ekstremistów”. W razie udowodnienia im winy grozi im kara do 20 lat więzienia. Oficjalnie mówi się o aktach wandalizmu, celowych podpaleniach oraz o łamaniu wolności sumienia i religii. Organy śledcze domagają się jednak określania tych czynów mianem „aktów terroryzmu”.

Ludzie

Ks. Władysław Łazar

Oskarżany o zdradę państwa ks. Władysław Łazar wyjdzie z aresztu KGB – poinformowała nuncjatura apostolska na Białorusi. W opublikowanym przez portal Catholic.by komunikacie czytamy, że „kompetentne organa kraju” uznały, iż nie ma już podstaw do dalszego przetrzymywania księdza. Komunikat KGB podaje, że nadal prowadzone jest śledztwo przeciwko kapłanowi i dlatego powinien on przebywać w stałym miejscu, „mając swobodę przemieszczania się i działania według ustalonych norm”. Musi jednak codziennie meldować się na posterunku milicji. Równocześnie nuncjaturę apostolską poproszono o zabranie ks. Łazara z aresztu KGB.

Ks. Władysław (po białorusku: Uładzisłau) Łazar ma 46 lat. Pochodzi z Mołodeczna, kształcił się w Seminarium Duchownym w Grodnie i w Polsce. Został zatrzymany kilka miesięcy temu pod zarzutem zdrady państwa. Zarzuca mu się przekazywanie pieniędzy i dóbr materialnych człowiekowi oskarżonemu o szpiegostwo na rzecz obcego państwa.

Cudzysłów

Wszystkim nam leży na sercu nasza Ukraina i jej lepszy los. A jednak, niestety, ci, którzy dziś dzierżą w swych rękach władzę, nie słyszą ludzi albo udają, że nic się nie stało.
Światosław Szewczuk – arcybiskup większy kijowsko-halicki
Kijów, 5 grudnia 2013 r.

Krótko

W brytyjskiej Izbie Gmin dyskutowano 4 grudnia br. o prześladowaniu chrześcijan. Debata trwała 3 godziny. Przypomniano, że żadna inna religia nie jest dziś tak bardzo prześladowana, jak chrześcijaństwo. W obronie chrześcijan wystąpił m.in. muzułmański parlamentarzysta Rehman Chishti.

Biskupi europejscy, którzy obradowali w dniach 2-4 grudnia br. na Malcie z inicjatywy Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), apelują o pełnię praw dla uchodźców. Ich zdaniem, podejście do zjawiska migracji w Europie naznaczone jest swego rodzaju schizofrenią, gdyż o ile Unia Europejska uznaje coraz bardziej prawa imigrantów o uregulowanym statusie, o tyle Europa jako twierdza nadal postrzega w tej mobilności ludzkiej zagadnienie czysto gospodarcze.

Kard. Sean O’Malley zapowiedział, że papież Franciszek wkrótce utworzy specjalną komisję ds. ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych. Zajmie się ona także udzielaniem pomocy i wsparcia ofiarom tych nadużyć. Wiadomość została podana dziennikarzom 5 grudnia br., po zakończeniu prac Rady Kardynałów, która doradza Papieżowi w rządzeniu Kościołem i ma wypracować reformę Kurii Rzymskiej.

Komisja Europejska zastopowała przygotowywany przez Gazprom gazociąg South Stream. Rurociąg ten pozwoliłby rosyjskiemu koncernowi wstrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę i zmonopolizować Europę Środkową.

Korea Północna rozbudowuje obóz dla więźniów politycznych. Amnesty International informuje, że chodzi o obóz koncentracyjny nr 16, leżący przy granicy z Chinami. Jest on większy niż Warszawa – ma 560 km2. Przebywa w nim 20 tys. więźniów politycznych wraz z rodzinami i dziećmi. Nieliczni uciekinierzy z tego piekła opowiadają o katorżniczej pracy, głodzie, gwałtach i publicznych egzekucjach, również dzieci.

Anglicy narzekają na emigrantów. Wpuszczenie na tamtejszy rynek pracy emigrantów z Polski nazywa się dziś „monumentalnym błędem”. Coraz więcej przyjeżdża do Wielkiej Brytanii Greków, Hiszpanów i Portugalczyków, którzy, przyciśnięci kryzysem, szukają na Wyspach lepszego życia.

2013-12-10 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję