Reklama

Niedziela Legnicka

Chrystus Król i studnie w Afryce

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego 24 listopada wspólnota parafii pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu zgromadziła się na Mszy św. odpustowej, aby podziękować Panu Bogu za dobro i łaski otrzymane w Roku Wiary

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Mszy św. przewodniczył ks. prał. dr Józef Lisowski, kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej. Do koncelebry stanęli: ks. Piotr Nowosielski, redaktor „Niedzieli Legnickiej” oraz ks. Piotr Marciniak, wikariusz. Homilię wygłosił ks. Piotr Nowosielski, który przed laty pełnił we wspólnocie posługę duszpasterską. Na wstępie przypomniał, że królestwo Jezusa nie jest z tego świata. Jego królestwo było inne, bowiem oparte na sprawiedliwości, miłości, pokoju pracy i życia. Syn Boży, realizując dzieło zbawcze Boga Ojca, dał już w wymiarze ziemskim i doczesnym początek nowego królestwa. Chrystus w swoim nauczaniu nawoływał do pokuty i przemiany serc. Jego zbawczy plan wymaga od człowieka pewnego wysiłku, ustawicznego nawracania się, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, które nieustannie nawiedzają ludzkie serce. Kaznodzieja przypomniał, że przemiana ludzkich serc możliwa jest tylko dzięki łasce wiary, która toruje pewnie drogę wiodącą do Bożego królestwa. Ponadto człowiek musi zrozumieć, że zmienny świat nie może być źródłem bezpieczeństwa i prawdziwego pokoju serca. Poszukiwanie dróg do Bożego królestwa, to wypełnianie woli Boga w życiu indywidualnym, poddawanie się Bożej Opatrzności. Na zakończenie ks. Piotr zaznaczył, że Rok Wiary był czasem danym na ocenę kondycji naszej wiary i podjęcie postanowień umacniania jej w życiu. Ta pogłębiona wiara ma nas zaprowadzić do życia nowego, w wymiarze wiecznym, we wspólnocie z naszym Stwórcą.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata oraz kończący się Rok Wiary był okazją do podsumowania działań duszpasterskich. W liście apostolskim na Rok Wiary papież Benedykt XVI podkreślił, że Rok Wiary miał być okazją do składania świadectwa miłosierdzia. Takie właśnie świadectwo złożyła wspólnota parafialna z Bolesławca. A było nim zebranie ofiar materialnych na budowę dwóch studni w Kamerunie. Ta inicjatywa zrodziła się podczas spotkania proboszcza ks. prał. Józefa Gołębiowskiego z ks. Władysławem Koziołem, misjonarzem Księży Oblatów Maryi Niepokalanej, który od 20 lat prowadzi posługę misyjną w północnym Kamerunie w Afryce. Pochodzący z Gromadki misjonarz, gościł w naszej parafii w Tygodniu Misyjnym, co było okazją do zapoznania wiernych z problematyką misyjnej pracy duszpasterskiej w Kamerunie, w tym także z pilną potrzebą budowania nowych ujęć wodnych w tym kraju. Misjonarz podkreślił: – Studnia jednoczy wszystkich. Najpierw przy pracy nad jej budową, później podczas czerpania wody. Tak Ewangelia łączy się z życiem – mówił o. Kozioł i zachęcał do wspierania budowy studni.

Uroczystość była także ostatnią niedzielą posługiwania wikariuszowskiego ks. Piotra Marciniaka. Od 1 grudnia został on skierowany do pracy duszpasterskiej w Mirsku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust św. Andrzeja Boboli na wrocławskich Kuźnikach

[ TEMATY ]

odpust

św. Andrzej Bobola

Anna Majowicz

Sumie odpustowej przewodniczył ks. Marcin Werczyński

Sumie odpustowej przewodniczył ks. Marcin Werczyński

16 maja wspominamy męczeńską śmierć św. Andrzeja Boboli. Wśród parafii, które przeżywały dziś odpust parafialny była wspólnota z wrocławskich Kuźnik.

- Stoimy dziś przy Chrystusowym ołtarzu świadomi wyjątkowości tej chwili. To dziś nasza wspólnota parafialna przeżywa swoje największe święto, dzień odpustu parafialnego. Stajemy pełni wdzięczności Bogu, że w tej wspólnocie, w tym miejscu i czasie możemy wspólnie przywoływać wstawiennictwa naszego patrona, św. Andrzeja Boboli. Niech dobry Bóg wysłucha naszych błagań, przyjmie nasze dziękczynienia i przez ręce naszego patrona obdarzy łaskami – powitał zebranych wikariusz parafii, ks. Grzegorz Kożak. Kapłan wspomniał, że do odpustu parafialnego wierni przygotowywali się licznymi spotkaniami i zasłuchaniem w słowo, które przez ostatnie trzy dni kierował do nich ks. Marcin Werczyński, prefekt alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.
CZYTAJ DALEJ

Już dziś Spotkanie Młodych nad Lednicą!

2026-06-06 10:06

[ TEMATY ]

Lednica

spotkanie młodych

Piotr Drzewiecki

Pod hasłem „Genesis” odbędzie się dziś jubileuszowe 30 Spotkanie Młodych nad jeziorem lednickim.

Już po raz trzydziesty młodzież z całej Polski spotyka się na Polach Lednickich, aby wspólnie modlić się, świętować wiarę i odkrywać swoje korzenie. Tegoroczna Lednica odbywa się pod hasłem „GENESIS”, które zaprasza do powrotu do źródeł – do początku naszej historii, wiary i powołania.
CZYTAJ DALEJ

Całe moje życie to kapłaństwo, mawiał śp. ks. inf. Jan Sobczak

2026-06-06 19:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Uroczystości pogrzebowe śp. infułata śp. Jan Sobczak

Uroczystości pogrzebowe śp. infułata śp. Jan Sobczak

W osobach kard. Konrada Krajewskiego, duchownych, sióstr zakonnych i wiernych parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi Archidiecezja Łódzka pożegnała ks. inf. Jana Sobczaka - najstarszego duchownego Kościoła Łódzkiego.

Uroczystości pogrzebowe - którym przewodniczył metropolita łódzki - odbyły się dziś przed południem w najstarszym kościele łódzkiej Retkini, którego budowniczym i wieloletnim proboszczem był zmarły kapłan.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję