Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Historyk na prowincji

Z okazji 200. rocznicy śmierci ks. Leopolda Jana Szersznika, 20 stycznia w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się poświęcone jego osobie spotkanie i wystawa, a w dniu następnym – seminarium naukowe przypominające postać i dorobek kapłana

W galerii Książnicy Cieszyńskiej 20 stycznia zaprezentowano publiczności wystawę zatytułowaną „Leopold Jan Szersznik i jego epoka”. Zwiedzający ekspozycję mogli zobaczyć przede wszystkim bogaty księgozbiór ks. Leopolda Jana Szersznika, w którym znalazły się rękopisy i notatki kapłana, a także dzieła literackie pisarzy żyjących w epoce oświecenia i kompozycje współczesnych księdzu Szersznikowi kompozytorów. W tym samym dniu, po wernisażu wystawy, dr hab. Janusz Spyra, profesor częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza wygłosił wykład pt. „Jezuita w dobie oświecenia”. Wystawa czynna będzie do 3 maja.

Reklama

Leopold Jan Szersznik urodził się 3 marca 1747 r. w Cieszynie, a zmarł nagle 21 stycznia 1814 r. Uczył się w jezuickich szkołach w Polsce, a potem za granicą (nauki humanistyczne i ścisłe). Wstąpił do zgromadzenia jezuitów. Był także nauczycielem. Gromadził własną bibliotekę, a po likwidacji zakonu w 1773 r. przejął bibliotekę jezuicką w Cieszynie. W 1808 r. ufundował w Cieszynie bibliotekę publiczną w zakupionym przez niego dawnym budynku gimnazjum. Jego pokaźne zbiory zainicjowały powstanie jednego z pierwszych w Polsce publicznych muzeów, które obecnie znane jest pod nazwą Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Część zbiorów znajduje się również w Książnicy Cieszyńskiej. Dzięki temu ks. Leopold Jan Szersznik uznawany jest za pioniera muzealnictwa w Polsce.

21 stycznia odbyło się w Książnicy Cieszyńskiej seminarium naukowe pt. „Historyk na prowincji w czasach nowożytnych”. Seminarium należało do cyklu konferencji pt. „Intelektualista na prowincji”. Historycy z Polski, Czech i Niemiec w jedenastu referatach przybliżyli sylwetkę ks. Leopolda Jana Szersznika oraz mówili o czasach, w których żył. Spotkanie naukowe zorganizował m.in. Wydział Filologiczno-Historyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przy współudziale Książnicy Cieszyńskiej.

2014-02-06 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal sztuki

Niedziela sosnowiecka 32/2015, str. 2

[ TEMATY ]

festiwal

sztuka

Archiwum Muzeum Zagłębia w Będzinie

Zorganizowany przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego Art Passion Festiwal to największe wędrujące przedsięwzięcie artystyczne w naszym regionie. Do 31 sierpnia można oglądać m.in. w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie prace zgłoszone i nagrodzone w konkursie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję